Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ilk Yumurtalik Nakli Annelere Umut Oldu

Bilim adamlarinin verdigi bilgiye göre yumurtalik nakli operasyonu, 5 Mart'ta Hangzhou eyaletindeki Zhejiang Tip Üniversitesi'nde gerçeklesti. Sekiz saat süren ameliyatla 34 yasindaki Tang Fangfang'a kizkardesi Tang Yezi'nin bir yumurtaligi nakledildi. 10 yasinda, kiz evlat sahibi Fangfang'in kanser nedeniyle iki yil önce yumurtaliklari ve fallop tüpü alinmisti.

Doktorlar, yeryüzündeki ilk yumurtalik naklinden bir ay sonra Fangfang'in hiçbir komplikasyon sorunu yasamadigini, hormon düzeyinin normal seyrettigini, kizkardes Yezi'nin de sagligina kavustugunu belirttiler. Ancak Fangfang'in yumurtlamaya baslayip baslamadigi, yeniden dogurgan olup olmadigi henüz bilinmiyor. Cerrahlar ise genç kadinin nakledilmis yumurta sayesinde ikinci bir evlat sahibi olabilecegi inancindalar ve bu muhtemel bebegin yumurtaligin asil sahibi yani teyzesinin genetik özelliklerini tasiyacagini hatirlatiyorlar.

Zhejiang Üniversitesi'nde operasyonu gerçeklestiren ekibin lideri, dogurganlik uzmani Prof. Zheng Wei, su açiklamayi yapti:

‘‘Dünyanin dört bir yanindaki kisir çiftlere yardimci olabilecek bir basariya imza attik. Ilk kez böyle bir operasyon deneniyor ve sonuçtan memnunuz. Daha önce hayvanlar üzerinde denenmisti. Nakledilen yumurtaligin Fangfang'da düzgün bir sekilde çalistigini ve disilik hormonunun olagan seviyesine yükseldigini gözlemledik.’’

Bilim çevreleri ilk, yumurtalik naklini olaganüstü bir sans ve basari olarak yorumluyor. Uzmanlar, organi bagislayanla nakledilenin genetik yapisinin ‘‘ikizler gibi uyumlu’’ olmasinin çok etkili olduguna dikkat çekiyorlar. Fangfang'in bedeni nakledilen yumurtaligi benimsediginden herhangi bir komplikasyona karsi ilaç almasi gerekmemisti. Bu teknigin yaygin olarak kullanilabilmesi için baska basarili operasyonlara da gereksinim olduguna isaret ediliyor.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası