Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mantar toplama zamani geldi

Vitamin, mineral ve protein yönünden çok zengin olan mantari toplamak için eylül ayinin en uygun dönem oldugu bildirildi.

Oldukça hizli büyüyen ve kisa sürede özelligini yitiren mantarlarin, yagmurun yagmasindan hemen sonra toplanmasi gerekiyor. Türkiye’de yetisen zehirsiz mantarlar, genellikle dolgun ve beyaz renkte, zehirli mantarlar ise sapkalari daha sivri, renkleri ise yesilimsi ya da kahverengi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mantarcilik Arastirma ve Uygulama Merkezi Baskani Yrd. Doç. Dr. Celalettin Öztürk, mantarlarin büyüme ve olgunlasma döneminin kisa sürdügünü, mantar toplamak için en uygun dönem olan eylül ayinin ise iyi degerlendirilmesi gerektigini söyledi. Ülkemizdeki bölgesel iklim farkliliklarinin, yenilebilen mantarlarin çesitliligini de artirdigini belirten Öztürk, “Vitamin, mineral ve protein yönünden çok zengin olan yenilebilir mantar, besin degeri ve lezzet yönünden ete çok yakindir” dedi.

BESLEYICI VE LEZZETLI

Mantarin bu kadar lezzetli olmasinin içinde bulunan kendine özgü bazi maddelerden kaynaklandigini anlatan Öztürk, sunlari kaydetti:

“Yüzde 92’si su olan mantarin geriye kalan kismini, protein, yag, karbonhidrat ve mineral maddeler olusturur. Yenildiginde vücuda yüksek enerji veren mantarin yüzde 72-83’ü vücut tarafindan tamamen sindirilir. Ayni zamanda vücudumuz için gerekli tüm aminoasitleri içeren mantar, kandaki seker seviyesini düsürdügü ve kolesterolü azalttigi için kalp ve damar hastaliklarinda diyet olarak da kullanilmaktadir.”

YAGMURDAN SONRA TOPLANMALI

Öztürk, baharda nisan yagmurlari ile uyanan mantarlarin sonbahar mevsiminde ise eylül ayinda çikmaya basladigini belirterek, “Sonbaharin, besin degeri en yüksek mantari, eylül ayinda çikar. Kurak yaz dönemi boyunca toprak altinda gerekli kosullarin olusmasini bekleyen mantarlar, eylül ayinda baslayan sonbahar yagmurlari ile birlikte yeniden uyanirlar” dedi.

’MANTAR TOPLAMAK IYI BIR SPOR’

Oldukça hizli büyüyen ve kisa sürede özelligini yitiren mantarlarin, yagmurun yagmasindan hemen sonra toplanmasi gerektigini vurgulayan Öztürk, söyle devam etti:

“Kolesterol ve sekeri düsürme özelligi ile bilinen mantarin toplanmasi da saglikli yasam için iyi bir spordur. Avrupa’da birçok ülkede doga sporu adi altinda gerçeklestirilen mantar toplama, ciddi bir spor etkinligi olarak kabul edilmektedir. Dogada sürekli gezinmeyi gerektiren mantar toplama, dikkatin yogunlasmasina yardimci oluyor. Bu nedenle, saglikli yasam için son yillarda doktorlar mantar toplamayi tavsiye etmeye basladi. Bazi ülkelerde ise sadece bunun için kulüpler olusturuluyor. Mantar tutkunlari yilin belli dönemlerinde bir araya gelerek, topladiklari mantarlarla partiler düzenliyor.”

ZEHIRLILERE DIKKAT

“Köy göçüren” basta olmak üzere bazi mantar türlerinin zehirli oldugunu hatirlatan Öztürk, Türkiye’de yetisen zehirsiz mantarlarin genellikle dolgun ve beyaz renkte, zehirli mantarlarin ise sapkalari daha sivri, renklerinin ise yesilimsi ya da kahverengi oldugunu vurguladi. Öztürk, kirdan toplanan mantarlari yemeden önce uzman kisilere danisilmasi, zehirli oldugundan süphe duyulan mantarlarin da kesinlikle yenmemesi gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası