Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Beste birimizin kulaklari çinliyor

Hemen herkesin yasadigi ve genelde önemsenmeyen kulak çinlamasi, bazi insanlar için kabusa dönüsebiliyor.

Uzmanlar, nedeni bilinen kulak çinlamalarinin tedavisinin mümkün oldugunu, nedeni bulunamayanlarda ise maskeleme ve tembihleme yöntemlerinin kullanildigini belirtiyorlar. Ayrica, kulak çinlamasindan korunmak için yüksek sesle müzik dinlememeyi ve gürültülü ortamlardan kaçinilmasini öneriyorlar.

Kulak çinlamasi, süreklilik gösteren ve kesin tedavi edilemeyen bir hastalik haline gelebiliyor. Kisinin hem ruh sagligini bozuyor hem de sosyal yasaminda önemli sorunlar yaratiyor.

Uzmanlara göre bilimsel bir tedaviyle kulak çinlamasinin tedavisi mümkün. Kulak çinlamasi bazen selale, bazen motor sesi bazen de müzik tinisi seklinde duyulan bir isitme problemi. Her bes kisiden birinin sorunu olan kulak çinlamasi hafife alinacak bir saglik sorunu degil. Çünkü çinlamanin kalici hale dönüsmesi kisinin yasam kalitesini olumsuz etkiliyor. Gürültüsüz ortamlarda ve gece çok rahatsiz olan bu hastalar, uyku uyuyamiyor, sinirli oluyorlar.

En önemli neden yüksek ses

Tip dilinde “tinnutus” olarak adlandirilan kulak çinlamasi, isitme sinirindeki hücrelerin harabiyetiyle gelisiyor. Vakalarin % 50’sinde neden belli degil. Hastalik, kulak enfeksiyonlarindan, travmalardan orta kulakta sivi birikmesinden ya da tümörlerden kaynaklanabiliyor. Ancak en önemli nedeni, yüksek sese maruz kalmak. Akustik travmada 100 -110 desibelin bu sinirlerde ciddi harabiyet meydana gelebiliyor ve isitme kaybiyla birlikte kulak çinlamasi gelisebiliyor.

Maskeleme ve tembihleme

Nedeni bilinen kulak çinlamalarinin tedavisi mümkün. Nedeni bulunamayanlarda ise maskeleme ve tembihleme denilen yöntemler kullaniliyor. Tembihleme yönteminde, hastanin konsantrasyonu bir takim gevseme egzersizleriyle rahatlatilip, kan basinci ve bazi kas gruplarini kontrol etmesi saglaniyor. Maskelemede ise genellikle bir isitme cihazinin içine sürekli ve ses yayan cihazlar konuluyor. Ve hastayi çok rahatsiz etmeyen siddette ses kulaga verilip, proplemin hastayi daha az rahatsiz etmesi saglaniyor.

Yüksek ses ve gürültüden kaçinin

Kulak çinlamasindan korunmak için uzmanlarin önerisi ise yüksek sesle müzik dinlemekten ve gürültülü ortamlardan kaçinmak.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası