Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ruh sagligimiz bozuk

Arastirmalar Türkiye'de 300 bin sizofren hastasi oldugunu ve her yil yenilerinin bu sayiya eklendigini ortaya çikartti.

Türkiye'de 300 bin sizofren hastasi oldugunu ve buna her yil 6 bin kisinin eklendigini belirten Bursa Il Saglik Müdürü Hüseyin Hüsnü Serdar, toplumda ruh sagligi bozuklugunun giderek artmasina karsilik tedaviye basvuranlarin sayisinin son derece düsük oldugunu söyledi.

Saglik Bakanligi'nin Türkiye genelinde baslattigi "Birinci Basamakta Ruh Sagligi Egitim Programi"nin açilisinda konusan Hüseyin Hüsnü Serdar, "Dünya Saglik Teskilati verilerine göre ülkemizde her yil 6 binden fazla yeni sizofren hastasi ortaya çikmaktadir. Türkiye'de, 15-54 yas grubunda 300 bin civarinda sizofrenik hasta bulunmaktadir" dedi.

Saglik Ocaklari ve Ana Çocuk Sagligi ve Aile Planlamasi Merkezleri'nde çalisan pratisyen hekimlere yönelik olarak baslatilan egitim programlarinin ilk toplantisinin Bursa'da yapildigini ifade eden Saglik Müdürü Serdar, "Günümüzde ruhi bozukluklarin yaygin olmasi, kroniklesme egilimleri, is gücü kayiplari ve ölümlere sebep olmasi yüzünden öncelikli olarak degerlendirilmeli ve ele alinmali. Dünyada 400 milyon kisinin ruhi ve nörolojik hastaliklar, alkol ve uyusturucu bagimliligi ile baglantili psikolojik ve sosyal sorunlar sebebiyle sikintida oldugu bilinmektedir. Yapilan çalismalar saglik merkezlerine basvuran her dört kisiden birinde bu tür rahatsizliklar oldugunu göstermistir. Ancak bu kisilerin çok az bir bölümü teshis ve tedavi edilmektedir" diye konustu.

Ikiser gün süreli 13 dönem halindeki egitim seminerlerinin yil sonuna kadar devam edecegi bildirildi. Anksiyete bozukluklari, depresyon, konversiyon bozuklugu, cinsel islev bozukluklari, demans, insomnia ve acil psikiyatrik bozukluklar konusunda bilgi verecek olan psikiyatri uzmanlari, Bursa genelindeki 420 pratisyen hekimin teshis ve tedavilerde etkili olmalarini saglayacaklar. Buna göre ruhsal problemleri olanlar saglik ocaklarina da basvurabilecekler.

Bursa Saglik Müdürlügü'ndeki ilk seminere Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmani Mithat Sertel katildi. Psikiyatrist Mithat Sertel, ruhsal bozukluklarin intihar egilimleri seklinde kendisini gösterdigi gibi asiri gergin sekilde saldirganlik gösterenlerin ruhsal problemleri olabilecegi belirterek bu kisilerin tedaviye ihtiyaç duyduklarini anlatti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası