Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ruh sagligimiz bozuk

Arastirmalar Türkiye'de 300 bin sizofren hastasi oldugunu ve her yil yenilerinin bu sayiya eklendigini ortaya çikartti.

Türkiye'de 300 bin sizofren hastasi oldugunu ve buna her yil 6 bin kisinin eklendigini belirten Bursa Il Saglik Müdürü Hüseyin Hüsnü Serdar, toplumda ruh sagligi bozuklugunun giderek artmasina karsilik tedaviye basvuranlarin sayisinin son derece düsük oldugunu söyledi.

Saglik Bakanligi'nin Türkiye genelinde baslattigi "Birinci Basamakta Ruh Sagligi Egitim Programi"nin açilisinda konusan Hüseyin Hüsnü Serdar, "Dünya Saglik Teskilati verilerine göre ülkemizde her yil 6 binden fazla yeni sizofren hastasi ortaya çikmaktadir. Türkiye'de, 15-54 yas grubunda 300 bin civarinda sizofrenik hasta bulunmaktadir" dedi.

Saglik Ocaklari ve Ana Çocuk Sagligi ve Aile Planlamasi Merkezleri'nde çalisan pratisyen hekimlere yönelik olarak baslatilan egitim programlarinin ilk toplantisinin Bursa'da yapildigini ifade eden Saglik Müdürü Serdar, "Günümüzde ruhi bozukluklarin yaygin olmasi, kroniklesme egilimleri, is gücü kayiplari ve ölümlere sebep olmasi yüzünden öncelikli olarak degerlendirilmeli ve ele alinmali. Dünyada 400 milyon kisinin ruhi ve nörolojik hastaliklar, alkol ve uyusturucu bagimliligi ile baglantili psikolojik ve sosyal sorunlar sebebiyle sikintida oldugu bilinmektedir. Yapilan çalismalar saglik merkezlerine basvuran her dört kisiden birinde bu tür rahatsizliklar oldugunu göstermistir. Ancak bu kisilerin çok az bir bölümü teshis ve tedavi edilmektedir" diye konustu.

Ikiser gün süreli 13 dönem halindeki egitim seminerlerinin yil sonuna kadar devam edecegi bildirildi. Anksiyete bozukluklari, depresyon, konversiyon bozuklugu, cinsel islev bozukluklari, demans, insomnia ve acil psikiyatrik bozukluklar konusunda bilgi verecek olan psikiyatri uzmanlari, Bursa genelindeki 420 pratisyen hekimin teshis ve tedavilerde etkili olmalarini saglayacaklar. Buna göre ruhsal problemleri olanlar saglik ocaklarina da basvurabilecekler.

Bursa Saglik Müdürlügü'ndeki ilk seminere Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmani Mithat Sertel katildi. Psikiyatrist Mithat Sertel, ruhsal bozukluklarin intihar egilimleri seklinde kendisini gösterdigi gibi asiri gergin sekilde saldirganlik gösterenlerin ruhsal problemleri olabilecegi belirterek bu kisilerin tedaviye ihtiyaç duyduklarini anlatti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası