Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çagimizin hastaligi migren

Herkesin korkulu rüyasidir migren. Doktorlar ise, stres ve ruhsal gerginligin migreni tetikledigini belirtiyor.

Migren hastalarinin nöbetten 2 gün öncesine kadar tanimlanamayan bir huzursuzluk yasadiklarini ve böylece nöbetin yaklastigini anladiklarini belirten Dr. Gezdirici, "Bazen migren nöbeti ön belirti vermeden, beklenmedik bir anda, örnegin rahat bir uykudan sonra baslar. Ama genellikle ruhsal gerginlik ya da adet döneminin yaklasmasi gibi hizlandirici etkenler vardir" diye konustu.

Migrenden hemen önce yasanan ve bas agrisinin baslayacagini gösteren "Aura" dönemi oldugunu anlatan Dr. Gezdirici, sözlerini söyle sürdürdü:

"Hastalarin çogunda kisa bir süre için bir gözde görme alanini sinirlayan canli bir isik çizgisi belirir. Bu görme kusuru, basin karsi tarafinda agri baslayinca ortadan kalkar. Agri siddetli, zonklayici ve ilerleyici özelliktedir. Baslangiçta gözün üzerinde yogunlasir, sonra sakak bölgesine yayilir.

Migrenin tuttugu bas yarisinda deri duyarligi artmistir. Deriye dokunmak ya da en küçük bas hareketleri agriyi baslatabilir. Hasta ses ve isiga karsi da asiri duyarlilasir. Bu nedenle sessiz ve karanlik bir ortam ister. Istah kesilir, bulanti, kusma ve halsizlik sik görülen öbür belirtilerdir. Migren nöbetlerinin süresi çok degiskendir. Kisa süreli nöbetler birkaç saatten 12-24 saate kadar, agir migren nöbetleri ise birkaç gün sürebilir. Asiri idrar çikartilan hizli bir çözülme dönemiyle nöbet biter."

HASTALIGIN TEDAVISI

Migrenin nedenlerinin ancak varsayimlarla açiklandigini, bugüne kadar yapilan gözlem ve deneylerin hastalikla ilgili bilgilere doyurucu bir yorum getiremedigini vurgulayan Dr. Dogan Gezdirici, "Migren uzun zamandir damar ya da sinir sistemine bagli bir hastalik olarak açiklanmaktadir. Damar sistemiyle ilgili oldugu varsayimi önceleri daha çok benimsenmistir. Ama son zamanlarda sinir sistemine bagli oldugu görüsü yayginlasmaktadir. Migrenin olusum sürecinde kisisel bir yatkinlik ya da egilim ve kalitsal etkenlere bagli agri esigi düsüldügü de önemlidir. Bu nedenle birçok olguda migren nöbetini önceden tahmin etmek tümüyle olanaksizdir. Çok çesitli etkenler nöbeti baslatabilir. Heyecan, bedensel veya da zihinsel yorgunluk, güneste kalma, kapali ortam, sigara dumani, ani hareket, iklim degisildigi, gürültü, aliskanliklarda degisiklik ve bazi besinler etken olabilir" diye konustu.

Migrende belirtilere yönelik ve koruyucu olmak üzere iki çesit tedavi uygulandigini ifade eden Dahiliye uzmani Dr. Gezdirici, tedavinin, aralikli olarak bas agrisi çeken, nöbet sayisi ayda ikiyi bulmayan, her gün ilaç kullanmak istemeyen hastalar için uygun oldugunu belirtti. Koruyucu migren tedavisinde kullanilan birçok ilaç oldugunu söyleyen Dr. Gezdirici, ilaçlarin hastanin biyolojik ve davranissal özelliklerine de bagli olarak seçildigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası