Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sonbahar depresyonuna dikkat

Mevsim dönüslerinde bazi insanlarda görülen depresyon belirtileri zaman kaybedilmeden tedavi edilmeli.

Bakirköy Ruh ve Sinir Hastaliklari Hastanesi Bashekimi Doç. Dr. Arif Verimli, sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde depresyon görülme sikliginin arttigini vurgulayarak, ciddi psikiyatrik rahatsizlik olan depresyon belirtileri bulunanlarin zaman kaybetmeden uzman psikiyatriste basvurarak tedaviye baslamalari gerektigini bildirdi.

Doç. Dr. Verimli, Bakirköy Ruh ve Sinir Hastaliklari Hastanesi'nde 2002 yilinda ''depresyon'' tanisiyla tedavi gören hastalarin yüzde 65'inin, sonbahar ve ilkbahar aylarinda basvurdugunu söyledi.

Cinsel istek azalmasi, sikintili, çaresiz, nesesiz, sinirli ruh hali, bosluktaymis hissi, uykusuzluk çekme, yorgun ve bitkin uyanma, davranislarda yavaslama, geçmise dönük pismanlik ve suçluluk duygusunun depresyon belirtileri oldugunu anlatan Doç. Dr. Verimli, özellikle sonbahar aylarinda bu belirtilere daha sik rastlandigini dile getirdi.

Doç. Dr. Verimli, ''Sicak, kipir kipir, dertsiz, tasasiz yaz günlerinin geride kaldigi, sararan yapraklarin agaçlardan döküldügü, gökyüzünün puslu oldugu sonbahar mevsiminde depresyon görülme sikligi artar'' dedi.

Depresyonun ciddi bir psikiyatrik rahatsizlik olduguna isaret eden Doç. Dr. Arif Verimli, ''Halkimizdan beklentimiz, kendilerinde depresyon belirtileri gördüklerinde bir uzman psikiyatriste basvurarak tedaviye baslamalaridir. Depresyon, psikiyatrik rahatsizliklar arasinda tedaviye olumlu cevap veren bir rahatsizliktir'' diye konustu.

Depresyonun tedavisinde iki ana yöntem bulundugunu belirten Doç. Dr. Verimli, bunlarin ilaç tedavisi ve psikoterapi oldugunu bildirdi.

Depresyonun tüm belirtilerinin saptanilmasinin ardindan en az 6 ay süreyle ilaç kullanmak gerektigini ifade eden Doç. Dr. Verimli, belli zaman araliklariyla psikiyatristle görüsülmesini de önerdi.

Bakirköy Ruh ve Sinir Hastaliklari Hastanesi Bashekimi Doç. Dr. Verimli, depresyonun uzman tedavisi yapilmadan atlatilmasi halinde tekrar edecegini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası