Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sonbahar depresyonuna dikkat

Mevsim dönüslerinde bazi insanlarda görülen depresyon belirtileri zaman kaybedilmeden tedavi edilmeli.

Bakirköy Ruh ve Sinir Hastaliklari Hastanesi Bashekimi Doç. Dr. Arif Verimli, sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde depresyon görülme sikliginin arttigini vurgulayarak, ciddi psikiyatrik rahatsizlik olan depresyon belirtileri bulunanlarin zaman kaybetmeden uzman psikiyatriste basvurarak tedaviye baslamalari gerektigini bildirdi.

Doç. Dr. Verimli, Bakirköy Ruh ve Sinir Hastaliklari Hastanesi'nde 2002 yilinda ''depresyon'' tanisiyla tedavi gören hastalarin yüzde 65'inin, sonbahar ve ilkbahar aylarinda basvurdugunu söyledi.

Cinsel istek azalmasi, sikintili, çaresiz, nesesiz, sinirli ruh hali, bosluktaymis hissi, uykusuzluk çekme, yorgun ve bitkin uyanma, davranislarda yavaslama, geçmise dönük pismanlik ve suçluluk duygusunun depresyon belirtileri oldugunu anlatan Doç. Dr. Verimli, özellikle sonbahar aylarinda bu belirtilere daha sik rastlandigini dile getirdi.

Doç. Dr. Verimli, ''Sicak, kipir kipir, dertsiz, tasasiz yaz günlerinin geride kaldigi, sararan yapraklarin agaçlardan döküldügü, gökyüzünün puslu oldugu sonbahar mevsiminde depresyon görülme sikligi artar'' dedi.

Depresyonun ciddi bir psikiyatrik rahatsizlik olduguna isaret eden Doç. Dr. Arif Verimli, ''Halkimizdan beklentimiz, kendilerinde depresyon belirtileri gördüklerinde bir uzman psikiyatriste basvurarak tedaviye baslamalaridir. Depresyon, psikiyatrik rahatsizliklar arasinda tedaviye olumlu cevap veren bir rahatsizliktir'' diye konustu.

Depresyonun tedavisinde iki ana yöntem bulundugunu belirten Doç. Dr. Verimli, bunlarin ilaç tedavisi ve psikoterapi oldugunu bildirdi.

Depresyonun tüm belirtilerinin saptanilmasinin ardindan en az 6 ay süreyle ilaç kullanmak gerektigini ifade eden Doç. Dr. Verimli, belli zaman araliklariyla psikiyatristle görüsülmesini de önerdi.

Bakirköy Ruh ve Sinir Hastaliklari Hastanesi Bashekimi Doç. Dr. Verimli, depresyonun uzman tedavisi yapilmadan atlatilmasi halinde tekrar edecegini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası