Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tüp bebekte yeni yöntem

Hacettepe Üniversitesi (H.Ü) Tip Fakültesi’nde uygulanan “IVM” yöntemiyle, tüp bebek yönteminin riskleri ortadan kaldiriliyor, maliyet ve süre azaliyor.

Yumurtlayamama olarak tanimlanan olgularda, çocuk istegi oldugunda önce hap, basarili olunmazsa igne tedavisi uygulaniyor. Igne tedavisi ile de basari elde edilemezse geleneksel tüp bebek tedavisi öneriliyor.

H.Ü. Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yarali, hastane Tüp Bebek Ünitesi’nde, gazetecilere Türkiye’de ilk kez uygulanan yeni yöntem “In-Vitro Matürasyon (IVM)” hakkinda bilgi verdi. Türkiye’de 10 kadindan 1’inde, Polikistik Over Sendromu veya “yumurtlayamama” olarak tanimlanan “PCOS” görüldügünü, bu hastalarin adet düzensizligi, tüylenme gibi sikayetlerinin yani sira en önemli sikayetlerinin kisirlik oldugunu belirtti.

Prof. Dr. Yarali, bu tip olgularda çocuk istegi oldugunda önce hap, basarili olunmazsa igne tedavisi uygulandigini, igne tedavisi ile de basari elde edilemezse geleneksel tüp bebek tedavisinin önerildigini bildirdi. Tüp bebek uygulamasinda genel olarak 10-15 yumurta gelisiminin beklendigini anlatan Yarali, POCS’li olgularin, tüp bebek uygulamalarinda “yumurtlatma tedavi protokollerine çok duyarli ve asiri sayida yumurta gelisimi egiliminde” olduklarini kaydetti. Bunun da karin içerisinde sivi toplanmasi, vücutta sivi toplanmasi hatta ölümcül olan bir komplikasyona neden olabildigini kaydeden Prof. Dr. Yarali, POCS’li hastalara yeni uygulanan “In-Vitro Matürasyon (IVM)” uygulamasinin, bu riskleri ortadan kaldirdigini bildirdi.

MALIYET DAHA DÜSÜK

IVM yönteminde bir baska avantajin da normal tüp bebek uygulamasinda kullanilan ilaçlarin kullanilmamasi oldugunu kaydeden Prof. Dr. Yarali, ilaç kullanimi olmadigi için maliyetin düstügünü, hasta için çok daha “arkadasça, çok daha basit bir takip protokolü” izlendigini belirtti. Tüp bebek yönteminde hastalara 5-6 kez yapilan kan ve ultrason tetkiklerinin ve uygulama süresinin yeni yöntemle daha aza indigini söyleyen Prof. Dr. Yarali, bunun da maliyeti asagi çektigini bildirdi. Yeni yöntemin, PCOS’li hastalarin yani sira adet gören ancak ultrasonografide polikistik over tespit edilen “PCO”lu hastalara da uygulandigini söyleyen Yarali, Türkiye’de ilk kez yapilan bu uygulamada, konusunda lider olan Kanada’dan Dr. Ri Cheng Chian’in kendilerine önderlik edecegini bildirdi.

5 HASTAYA UYGULANACAK

Prof. Dr. Yarali, IVM yönteminde, seçilmis uygun hastalara ilaç tedavisi ile yumurtaliklari uyarmadan, yumurtalikta “inci tanesi” gibi yerlesim gösteren henüz olgunlasmamis yumurtalarin ultrasonografi esliginde toplandigini, tüp bebek laboratuvar ortaminda olgunlastirildigini ve ardindan mikroenjeksiyon ile döllendigini ve rahim içine transfer edildigini bildirdi. Hacettepe Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi’nde bugün 3, yarin 2 hastaya yeni yöntemin uygulanacagini söyleyen Yarali, hastalardan para alinmadigini kaydetti. Prof. Dr. Yarali, Hacettepe Üniversitesi olarak dünyada sayili merkezlerde uygulanan bu yöntemi kullanan belli merkezlerden olmayi hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

KANADA’DAN DOKTOR

Kanada’dan uygulamayi yürütmek üzere gelen Dr. Chian da tüp bebek uygulamalarinda zamanla basari arttikça maliyetin azaldigini söyledi. PCOS ve PCO’lu hastalara uygulanan bu yeni yöntem ile dünyada 250-300 civarinda bebegin dünyaya geldigini ve sagliklarinda bir sorun bulunmadigini belirten Dr. Chian, bu tedavi yönteminin güvenilir oldugunu vurguladi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası