Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tüp bebekte yeni yöntem

Hacettepe Üniversitesi (H.Ü) Tip Fakültesi’nde uygulanan “IVM” yöntemiyle, tüp bebek yönteminin riskleri ortadan kaldiriliyor, maliyet ve süre azaliyor.

Yumurtlayamama olarak tanimlanan olgularda, çocuk istegi oldugunda önce hap, basarili olunmazsa igne tedavisi uygulaniyor. Igne tedavisi ile de basari elde edilemezse geleneksel tüp bebek tedavisi öneriliyor.

H.Ü. Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yarali, hastane Tüp Bebek Ünitesi’nde, gazetecilere Türkiye’de ilk kez uygulanan yeni yöntem “In-Vitro Matürasyon (IVM)” hakkinda bilgi verdi. Türkiye’de 10 kadindan 1’inde, Polikistik Over Sendromu veya “yumurtlayamama” olarak tanimlanan “PCOS” görüldügünü, bu hastalarin adet düzensizligi, tüylenme gibi sikayetlerinin yani sira en önemli sikayetlerinin kisirlik oldugunu belirtti.

Prof. Dr. Yarali, bu tip olgularda çocuk istegi oldugunda önce hap, basarili olunmazsa igne tedavisi uygulandigini, igne tedavisi ile de basari elde edilemezse geleneksel tüp bebek tedavisinin önerildigini bildirdi. Tüp bebek uygulamasinda genel olarak 10-15 yumurta gelisiminin beklendigini anlatan Yarali, POCS’li olgularin, tüp bebek uygulamalarinda “yumurtlatma tedavi protokollerine çok duyarli ve asiri sayida yumurta gelisimi egiliminde” olduklarini kaydetti. Bunun da karin içerisinde sivi toplanmasi, vücutta sivi toplanmasi hatta ölümcül olan bir komplikasyona neden olabildigini kaydeden Prof. Dr. Yarali, POCS’li hastalara yeni uygulanan “In-Vitro Matürasyon (IVM)” uygulamasinin, bu riskleri ortadan kaldirdigini bildirdi.

MALIYET DAHA DÜSÜK

IVM yönteminde bir baska avantajin da normal tüp bebek uygulamasinda kullanilan ilaçlarin kullanilmamasi oldugunu kaydeden Prof. Dr. Yarali, ilaç kullanimi olmadigi için maliyetin düstügünü, hasta için çok daha “arkadasça, çok daha basit bir takip protokolü” izlendigini belirtti. Tüp bebek yönteminde hastalara 5-6 kez yapilan kan ve ultrason tetkiklerinin ve uygulama süresinin yeni yöntemle daha aza indigini söyleyen Prof. Dr. Yarali, bunun da maliyeti asagi çektigini bildirdi. Yeni yöntemin, PCOS’li hastalarin yani sira adet gören ancak ultrasonografide polikistik over tespit edilen “PCO”lu hastalara da uygulandigini söyleyen Yarali, Türkiye’de ilk kez yapilan bu uygulamada, konusunda lider olan Kanada’dan Dr. Ri Cheng Chian’in kendilerine önderlik edecegini bildirdi.

5 HASTAYA UYGULANACAK

Prof. Dr. Yarali, IVM yönteminde, seçilmis uygun hastalara ilaç tedavisi ile yumurtaliklari uyarmadan, yumurtalikta “inci tanesi” gibi yerlesim gösteren henüz olgunlasmamis yumurtalarin ultrasonografi esliginde toplandigini, tüp bebek laboratuvar ortaminda olgunlastirildigini ve ardindan mikroenjeksiyon ile döllendigini ve rahim içine transfer edildigini bildirdi. Hacettepe Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi’nde bugün 3, yarin 2 hastaya yeni yöntemin uygulanacagini söyleyen Yarali, hastalardan para alinmadigini kaydetti. Prof. Dr. Yarali, Hacettepe Üniversitesi olarak dünyada sayili merkezlerde uygulanan bu yöntemi kullanan belli merkezlerden olmayi hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

KANADA’DAN DOKTOR

Kanada’dan uygulamayi yürütmek üzere gelen Dr. Chian da tüp bebek uygulamalarinda zamanla basari arttikça maliyetin azaldigini söyledi. PCOS ve PCO’lu hastalara uygulanan bu yeni yöntem ile dünyada 250-300 civarinda bebegin dünyaya geldigini ve sagliklarinda bir sorun bulunmadigini belirten Dr. Chian, bu tedavi yönteminin güvenilir oldugunu vurguladi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası