Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Elde yikanan bulasikta kanser riski

Elde yikanan ve iyi durulanamayan kaplarda kalan deterjan kalintilari, uzun vadede vücutta birikerek kanserojen etki yapabiliyor.

Vücutta birikerek hücre zarini bozup, hücreyi zararli maddelere karsi savunmasiz hale getiren deterjan kalintilari, kanser olusumunu hizlandiriyor.

Erciyes Üniversitesi Atatürk Saglik Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurten Budak, besinlerin hazirlanmasi, pisirilmesi ve saklanmasinda kullanilan kaplarin temizliginin insan sagligi açisindan son derece önemli oldugunu belirtti.

Bulasiklarin elde yikanmasinin, farkinda olunmadan birçok tehlikeyi beraberinde getirdigini ifade eden Budak, sunlari söyledi: “Bulasiklar elde yikanirken daha temiz olacagi düsüncesiyle bulasik deterjani fazla miktarda kullaniliyor. Halbuki deterjan, ancak ambalajin üzerinde yazilan tarifeye uygun miktarda kullanilmalidir. Bulasiklar elde yikandiginda ne kadar iyi temizlik yapilirsa yapilsin istenilen derecede durulama saglanamaz. Iyi durulanmayan kaplarda kalan deterjan kalintilari vücutta zamanla birikir. Kisa vadede etkileri hissedilmeyen bu deterjan kalintilari, uzun vadede vücutta birikerek kanserojen etki yapmaktadir. Vücutta birikerek hücre zarini bozup, hücreyi zararli maddelere karsi savunmasiz hale getiren deterjan kalintilari, böylece kanser olusumunu hizlandirmaktadir.”

BULASIK MAKINESI DAHA EKONOMIK

Halk arasinda bulasik makinesi kullaniminin daha masrafli oldugu yönünde yanlis bir inanisin hakim oldugunu, bu nedenle genellikle elde yikamanin tercih edildigini kaydeden Budak, besinlerin hazirlanmasi, pisirilmesi ve saklanmasinda kullanilan kaplarin temizliginde en iyi yöntemin bulasik makinesi ile temizlik oldugunu vurguladi.

Bulasik makinesinde basinç ve sicaklik kullanildigi için durulamanin daha iyi saglandigina dikkati çeken Budak, söyle devam etti: “Bulasik makinesinin masrafli oldugu yönündeki inanis yanlistir. Makinede temizlik, sanilanin aksine elde yikamaya göre hem daha tasarruflu hem de daha sagliklidir. Makinede eldeki gibi fazla miktarda deterjan kullanilmaz. Üstelik sicaklik ve basinçla temizlik yapildigi için deterjan hiç kullanilmasa bile yine de istenilen temizlik saglanir. Sadece elektrik masrafi olan bulasik makinesi su ve deterjan harcamasi bakimindan oldukça ekonomiktir. Elde yikamada bir tek kabin yikanmasi ve durulanmasi için uzun süre su akitilirken makinede az miktarda su ile temizlik saglanir. Üstelik makineyi çok sik kullanmak da gerekmez. 4 kisilik bir ailenin 4 veya 5 ögündeki bulasigi, makinede bir seferde yikanabilir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası