Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Elde yikanan bulasikta kanser riski

Elde yikanan ve iyi durulanamayan kaplarda kalan deterjan kalintilari, uzun vadede vücutta birikerek kanserojen etki yapabiliyor.

Vücutta birikerek hücre zarini bozup, hücreyi zararli maddelere karsi savunmasiz hale getiren deterjan kalintilari, kanser olusumunu hizlandiriyor.

Erciyes Üniversitesi Atatürk Saglik Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurten Budak, besinlerin hazirlanmasi, pisirilmesi ve saklanmasinda kullanilan kaplarin temizliginin insan sagligi açisindan son derece önemli oldugunu belirtti.

Bulasiklarin elde yikanmasinin, farkinda olunmadan birçok tehlikeyi beraberinde getirdigini ifade eden Budak, sunlari söyledi: “Bulasiklar elde yikanirken daha temiz olacagi düsüncesiyle bulasik deterjani fazla miktarda kullaniliyor. Halbuki deterjan, ancak ambalajin üzerinde yazilan tarifeye uygun miktarda kullanilmalidir. Bulasiklar elde yikandiginda ne kadar iyi temizlik yapilirsa yapilsin istenilen derecede durulama saglanamaz. Iyi durulanmayan kaplarda kalan deterjan kalintilari vücutta zamanla birikir. Kisa vadede etkileri hissedilmeyen bu deterjan kalintilari, uzun vadede vücutta birikerek kanserojen etki yapmaktadir. Vücutta birikerek hücre zarini bozup, hücreyi zararli maddelere karsi savunmasiz hale getiren deterjan kalintilari, böylece kanser olusumunu hizlandirmaktadir.”

BULASIK MAKINESI DAHA EKONOMIK

Halk arasinda bulasik makinesi kullaniminin daha masrafli oldugu yönünde yanlis bir inanisin hakim oldugunu, bu nedenle genellikle elde yikamanin tercih edildigini kaydeden Budak, besinlerin hazirlanmasi, pisirilmesi ve saklanmasinda kullanilan kaplarin temizliginde en iyi yöntemin bulasik makinesi ile temizlik oldugunu vurguladi.

Bulasik makinesinde basinç ve sicaklik kullanildigi için durulamanin daha iyi saglandigina dikkati çeken Budak, söyle devam etti: “Bulasik makinesinin masrafli oldugu yönündeki inanis yanlistir. Makinede temizlik, sanilanin aksine elde yikamaya göre hem daha tasarruflu hem de daha sagliklidir. Makinede eldeki gibi fazla miktarda deterjan kullanilmaz. Üstelik sicaklik ve basinçla temizlik yapildigi için deterjan hiç kullanilmasa bile yine de istenilen temizlik saglanir. Sadece elektrik masrafi olan bulasik makinesi su ve deterjan harcamasi bakimindan oldukça ekonomiktir. Elde yikamada bir tek kabin yikanmasi ve durulanmasi için uzun süre su akitilirken makinede az miktarda su ile temizlik saglanir. Üstelik makineyi çok sik kullanmak da gerekmez. 4 kisilik bir ailenin 4 veya 5 ögündeki bulasigi, makinede bir seferde yikanabilir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası