Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp krizini öksürükle atlatin

Yalniz iken kalp krizi geçirenlerin, 5-10 saniye olan suur kaybi süresini, öksürükle uzatip yardima ulasabilecekleri bildirildi.

Prof. Dr. Baki Komsuoglu, bu uygulamanin iki saniyede bir, her öksürükten önce derin bir nefes alma ve sanki gögüs derinliginden balgam çikarmak istercesine derin ve uzun bir öksürük seklinde olmasi gerektigini belirtti.

Prof. Dr. Komsuoglu, kalp krizinin, gögüs ön kemiginin (iman tahtasinin) altindaki genis alanda siddetli agri, baski, sikisma, tazyik ya da nefes darligi seklinde ortaya çiktigini, agrilarin ise sol omuza veya kola ya da her iki kola yayilabilecegini ve buralarda güçsüzlük hissedilebilecegini belirtti. Söz konusunu sikayetlerin 30 dakikadan daha az sürmesi, ya da dil alti (nitratlar) haplarla geçmesi halinde, bu durumun “kalp krizi tehdidi” olarak degerlendirildigini ifade eden Prof. Dr. Komsuoglu, “Eger, 30 dakikadan uzun sürer ve dil alti ile geçmezse bu kalp krizidir. Her iki durumda da hayati tehlike tasir” dedi.

NASIL DAVRANILMALI

Yalnizken kalp krizi geçirdigini fark eden kisinin, ne sekilde davranmasi gerektigi konusunda da bilgi veren Prof. Dr. Komsuoglu, sunlari kaydetti: “Kendisine yardim edebilecek insanlardan uzakta, yalniz basinayken kalp krizi geçiren bir kisi, kalp atislarinda bozukluk ve bayginlik hissediyorsa bu ölümcül ritm bozukluguna bagli olabilir ve 5-10 saniyede suurunu kaybeder. Bu durumdaki kisiler devamli ve siddetle öksürerek, suurlarini tamamen kaybetmeden yardim alabilecekleri kisilere ulasabilirler. Kendi kendine yardim edebilmeyi saglayan bu uygulama, her öksürükten önce derin bir nefes alma ve sanki gögüs derinliginden balgam çikarmak istercesine derin ve uzun bir öksürük seklinde olmalidir. Derin nefes alma ve öksürük yardim gelene ya da kalp normal ritme dönene kadar durmaksizin, her iki saniyede olacak sekilde devam etmelidir. Derin nefes alma aninda akcigere oksijen ulasirken, öksürük hareketi kalbi sikistirarak kan dolasimini sürdürür. Kalp üzerindeki sikistirma hareketi ayni zamanda kalbin normal ritmine dönmesine de yardimci olur, bu sekilde krizi geçirmekte olan kisi kendini hastaneye ulastirabilecek zamani kazanir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası