Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp krizini öksürükle atlatin

Yalniz iken kalp krizi geçirenlerin, 5-10 saniye olan suur kaybi süresini, öksürükle uzatip yardima ulasabilecekleri bildirildi.

Prof. Dr. Baki Komsuoglu, bu uygulamanin iki saniyede bir, her öksürükten önce derin bir nefes alma ve sanki gögüs derinliginden balgam çikarmak istercesine derin ve uzun bir öksürük seklinde olmasi gerektigini belirtti.

Prof. Dr. Komsuoglu, kalp krizinin, gögüs ön kemiginin (iman tahtasinin) altindaki genis alanda siddetli agri, baski, sikisma, tazyik ya da nefes darligi seklinde ortaya çiktigini, agrilarin ise sol omuza veya kola ya da her iki kola yayilabilecegini ve buralarda güçsüzlük hissedilebilecegini belirtti. Söz konusunu sikayetlerin 30 dakikadan daha az sürmesi, ya da dil alti (nitratlar) haplarla geçmesi halinde, bu durumun “kalp krizi tehdidi” olarak degerlendirildigini ifade eden Prof. Dr. Komsuoglu, “Eger, 30 dakikadan uzun sürer ve dil alti ile geçmezse bu kalp krizidir. Her iki durumda da hayati tehlike tasir” dedi.

NASIL DAVRANILMALI

Yalnizken kalp krizi geçirdigini fark eden kisinin, ne sekilde davranmasi gerektigi konusunda da bilgi veren Prof. Dr. Komsuoglu, sunlari kaydetti: “Kendisine yardim edebilecek insanlardan uzakta, yalniz basinayken kalp krizi geçiren bir kisi, kalp atislarinda bozukluk ve bayginlik hissediyorsa bu ölümcül ritm bozukluguna bagli olabilir ve 5-10 saniyede suurunu kaybeder. Bu durumdaki kisiler devamli ve siddetle öksürerek, suurlarini tamamen kaybetmeden yardim alabilecekleri kisilere ulasabilirler. Kendi kendine yardim edebilmeyi saglayan bu uygulama, her öksürükten önce derin bir nefes alma ve sanki gögüs derinliginden balgam çikarmak istercesine derin ve uzun bir öksürük seklinde olmalidir. Derin nefes alma ve öksürük yardim gelene ya da kalp normal ritme dönene kadar durmaksizin, her iki saniyede olacak sekilde devam etmelidir. Derin nefes alma aninda akcigere oksijen ulasirken, öksürük hareketi kalbi sikistirarak kan dolasimini sürdürür. Kalp üzerindeki sikistirma hareketi ayni zamanda kalbin normal ritmine dönmesine de yardimci olur, bu sekilde krizi geçirmekte olan kisi kendini hastaneye ulastirabilecek zamani kazanir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası