Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ögretmenlerde osteoporoz riski

Hacettepe Üniversitesi’nin yaptigi arastirmada, kadin ögretmenlerin, osteoporoz risk faktörlerinden en az birine sahip oldugu belirlendi.

Arastirmanin sonuç bölümünde, sigara ve alkol tüketiminin osteoporoz gelisiminde etkili oldugu vurgulandi. Kadin ögretmenlerin yüzde 30’unun adölesan dönemde sigara içmeye baslamasi ve yüzde 36’sinin günde ortalama 5-9 sigara içtigi göz önüne alindiginda, sigara ve düsük kemik kütlesi iliskisi nedeniyle risk altinda olduklarina dikkat çekildi.

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi’nce yapilan arastirmada, kadin ögretmenlerin yüzde 5’inin osteoporoz (kemik erimesi) risk faktörlerinden 1-2’sine, yüzde 84’ünün 3-6’üne, yüzde 11’inin ise 7-9’una sahip olduklari ortaya çikti. Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi’nce, Ankara Oran Saglik Ocagi bölgesine bagli ilkögretim okullarinda çalisan kadin ögretmenlerde osteoporoz risk faktörlerinin boyutunun saptanmasi amaciyla 170 ögretmen üzerinde arastirma yapildi. Arastirmada, ögretmenlere, osteporoza neden olan faktörleri ne kadar kullandiklari veya yaptiklari soruldu. Bunun sonunda, ögretmenlerin yüzde 95’inin çay içtigi ve bu ögretmenlerin yüzde 28’inin günde 5-6 bardak çay tükettigi belirlendi. Ögretmenlerin yüzde 58’inin ise kahve içtigi, bunlarin yüzde 63’ünün günde 1 fincan kahve tükettigi ortaya çikti.

Arastirmada, ögretmenlerin yüzde 76’sinda sirt-bel agrisi çektigi de saptandi. Ögretmenlerin yüzde 30’u, sigara içmeye adölesan çagda basladigini, yüzde 50’si sigarayi biraktigini söyledi.

Arastirmaya katilan ögretmenlerin yüzde 49’u hiç alkol kullanmadigini ifade ederken, ögretmenlerin yüzde 32’si spor yaptigini belirtti. Yürüyüs, yüzde 24 ile en sik yapilan spor tipi olarak tespit edildi.Ögretmenlerin yüzde 48’i, hayatinin bir evresinde bir veya daha fazla kürtaj yaptirdigini belirtirken, raporda, “bu yüksek oran ögretmenlerin egitim düzeylerine ragmen kürtaji yanlis bir sekilde aile planlamasi yöntemi gibi kullandigini düsündürmektedir” yorumu yapildi. Arastirma kapsamindaki ögretmenlerin yüzde 72’si kemik mineral densitesi ölçtürmeyi kabul etti. Ölçüm sonunda, bu ögretmenlerin yüzde 5’inin osteoporoz risk faktörlerinden 1-2’sine, yüzde 84’ünün 3-6’sina, yüzde 11’inin 7-9’una sahip olduklari ortaya çikti.

SIGARA VE ALKOL TÜKETIMI

Arastirmanin sonuç bölümünde, sigara ve alkol tüketiminin osteoporoz gelisiminde etkili oldugu vurgulanirken, yapilan bir arastirmada adölesan dönemde sigara tüketimi ile düsük kemik kütlesi arasinda iliski oldugunun saptandigi belirtildi.

Arastirma sonuç bölümünde, söyle denildi: “Kadin ögretmenlerin yüzde 30’unun adölesan dönemde sigara içmeye baslamis olmasi ve yüzde 36’sinin günde ortalama 5-9 sigara içtigi göz önüne alindiginda, sigara ve düsük kemik kütlesi iliskisi nedeniyle risk altinda olduklari düsünülmektedir.Arastirma grubumuzdaki kadin ögretmenlerin minor travma ile kirik geçirme oraninin yüksek oldugu göz önüne alinirsa osteoporoza yönelik önemli bir risk faktörü tasidiklari düsünülebilir.”

ÖNERILER

Arastirmada, menopoz öncesi ve menopoz dönemindeki tüm kadinlara önerilerde bulunuldu.

Raporda, menopoz öncesi ve menopoz dönemindeki tüm kadinlarin bu dönemin özellikleri, karsilasilabilinecek sorunlar, komplikasyonlar konusunda bilgilendirilmesi gerektigi vurgulanirken, sunlar kaydedildi: “Menopoz dönemi komplikasyonlarindan en önemlisi olan osteoporozun olusmasini kolaylastiracak risk faktörlerini azaltici önlemler alinmali. Sigara ve alkol tüketimi azaltilmali, fiziki aktivite artirilmali, saglikli ve dengeli beslenme ile osteoporoza yol açabilecek hastaliklarin erken tanisi, düzenli izlem ve tedavisi saglanmali. Menopoz döneminde kalsiyum destegi ve östrojen yerine koyma tedavisinin uygulanmasi yayginlastirilmali. Menopoz dönemindeki kadinlara birinci basamak ve hastane düzeyinde erken tani ve tedavi hizmetlerini verecek birimler olusturulmali. Saglik personeli menopoz tani-tedavi ve komplikasyonlarindan korunma konusunda egitilmeli, en güncel bilgilerle hizmet vermeli.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası