Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ögretmenlerde osteoporoz riski

Hacettepe Üniversitesi’nin yaptigi arastirmada, kadin ögretmenlerin, osteoporoz risk faktörlerinden en az birine sahip oldugu belirlendi.

Arastirmanin sonuç bölümünde, sigara ve alkol tüketiminin osteoporoz gelisiminde etkili oldugu vurgulandi. Kadin ögretmenlerin yüzde 30’unun adölesan dönemde sigara içmeye baslamasi ve yüzde 36’sinin günde ortalama 5-9 sigara içtigi göz önüne alindiginda, sigara ve düsük kemik kütlesi iliskisi nedeniyle risk altinda olduklarina dikkat çekildi.

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi’nce yapilan arastirmada, kadin ögretmenlerin yüzde 5’inin osteoporoz (kemik erimesi) risk faktörlerinden 1-2’sine, yüzde 84’ünün 3-6’üne, yüzde 11’inin ise 7-9’una sahip olduklari ortaya çikti. Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi’nce, Ankara Oran Saglik Ocagi bölgesine bagli ilkögretim okullarinda çalisan kadin ögretmenlerde osteoporoz risk faktörlerinin boyutunun saptanmasi amaciyla 170 ögretmen üzerinde arastirma yapildi. Arastirmada, ögretmenlere, osteporoza neden olan faktörleri ne kadar kullandiklari veya yaptiklari soruldu. Bunun sonunda, ögretmenlerin yüzde 95’inin çay içtigi ve bu ögretmenlerin yüzde 28’inin günde 5-6 bardak çay tükettigi belirlendi. Ögretmenlerin yüzde 58’inin ise kahve içtigi, bunlarin yüzde 63’ünün günde 1 fincan kahve tükettigi ortaya çikti.

Arastirmada, ögretmenlerin yüzde 76’sinda sirt-bel agrisi çektigi de saptandi. Ögretmenlerin yüzde 30’u, sigara içmeye adölesan çagda basladigini, yüzde 50’si sigarayi biraktigini söyledi.

Arastirmaya katilan ögretmenlerin yüzde 49’u hiç alkol kullanmadigini ifade ederken, ögretmenlerin yüzde 32’si spor yaptigini belirtti. Yürüyüs, yüzde 24 ile en sik yapilan spor tipi olarak tespit edildi.Ögretmenlerin yüzde 48’i, hayatinin bir evresinde bir veya daha fazla kürtaj yaptirdigini belirtirken, raporda, “bu yüksek oran ögretmenlerin egitim düzeylerine ragmen kürtaji yanlis bir sekilde aile planlamasi yöntemi gibi kullandigini düsündürmektedir” yorumu yapildi. Arastirma kapsamindaki ögretmenlerin yüzde 72’si kemik mineral densitesi ölçtürmeyi kabul etti. Ölçüm sonunda, bu ögretmenlerin yüzde 5’inin osteoporoz risk faktörlerinden 1-2’sine, yüzde 84’ünün 3-6’sina, yüzde 11’inin 7-9’una sahip olduklari ortaya çikti.

SIGARA VE ALKOL TÜKETIMI

Arastirmanin sonuç bölümünde, sigara ve alkol tüketiminin osteoporoz gelisiminde etkili oldugu vurgulanirken, yapilan bir arastirmada adölesan dönemde sigara tüketimi ile düsük kemik kütlesi arasinda iliski oldugunun saptandigi belirtildi.

Arastirma sonuç bölümünde, söyle denildi: “Kadin ögretmenlerin yüzde 30’unun adölesan dönemde sigara içmeye baslamis olmasi ve yüzde 36’sinin günde ortalama 5-9 sigara içtigi göz önüne alindiginda, sigara ve düsük kemik kütlesi iliskisi nedeniyle risk altinda olduklari düsünülmektedir.Arastirma grubumuzdaki kadin ögretmenlerin minor travma ile kirik geçirme oraninin yüksek oldugu göz önüne alinirsa osteoporoza yönelik önemli bir risk faktörü tasidiklari düsünülebilir.”

ÖNERILER

Arastirmada, menopoz öncesi ve menopoz dönemindeki tüm kadinlara önerilerde bulunuldu.

Raporda, menopoz öncesi ve menopoz dönemindeki tüm kadinlarin bu dönemin özellikleri, karsilasilabilinecek sorunlar, komplikasyonlar konusunda bilgilendirilmesi gerektigi vurgulanirken, sunlar kaydedildi: “Menopoz dönemi komplikasyonlarindan en önemlisi olan osteoporozun olusmasini kolaylastiracak risk faktörlerini azaltici önlemler alinmali. Sigara ve alkol tüketimi azaltilmali, fiziki aktivite artirilmali, saglikli ve dengeli beslenme ile osteoporoza yol açabilecek hastaliklarin erken tanisi, düzenli izlem ve tedavisi saglanmali. Menopoz döneminde kalsiyum destegi ve östrojen yerine koyma tedavisinin uygulanmasi yayginlastirilmali. Menopoz dönemindeki kadinlara birinci basamak ve hastane düzeyinde erken tani ve tedavi hizmetlerini verecek birimler olusturulmali. Saglik personeli menopoz tani-tedavi ve komplikasyonlarindan korunma konusunda egitilmeli, en güncel bilgilerle hizmet vermeli.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası