Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Agir okul çantalari hasta ediyor

Prof. Dr. Ali Baktir, “çocuklara 15-16 yasina kadar agir yük tasitilmamalidir” dedi.

5-7 kilogramdan daha agir olan okul çantalarinin çocuklarin omurgasinda sekil bozukluguna ve bel adalesinde dengesizlige neden olabilecegini bildirdi.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Ali Baktir, insan vücudunun temel aksini olusturan bel omurgasinin, 33 omur kemiginin zincirleme birlesimiyle olustugunu, çocuklarda bu kemiklerin kikirdak yapida ve esnek oldugunu söyledi.

Çocuklarin kemik yapilarinin yeterli sertlige ulasmadigi için kolayca egilebilecegini belirten Baktir, sunlari anlatti: “5-7 kilogramdan daha agir olan okul çantalari, çocuklarin omurgasinda sekil bozukluguna ve bel adalesinde dengesizlige neden olabilir. Çocuklar agir olan çantayi hangi elinde tasirsa, bel omurgasi o tarafa dogru egilir. Bu egilmenin hergün tekrarlanmasi halinde, hem omurgada sekil bozuklugu olusur hem de bel adalesinde dengesizlige neden olur. Bel agrilarina ve kalici omurga egriliklerine yolaçabilir. Bu da eriskin hayatta sorun yaratir.”

15-16 YASINA KADAR AGIR YÜK TASITILMAMALI

Baktir, agir olan sirt çantalarinin da çocugun gelismemis olan esnek omurgasinda durus bozukluklarina ve kamburluga neden olabilecegini kaydederek, su önerilerde bulundu: “Çocuklarin kemikleri 17-18 yaslarinda sekil bozukluguna neden olmayacak sertlige ulasir. Bu nedenle çocuklara 15-16 yasina kadar agir yük tasitilmamalidir. Ancak, yük sinir düzeydeyse de zaman zaman tasinan el digeriyle degistirilmelidir. Bele asiri yük yüklemekten kaçinilmalidir. Bu konuda en önemli görev ögretmenlere düsmektedir. Eger kitaplarin agirligi sinir düzeyi geçiyorsa, bir kismi okulda birakilmalidir.”

Baktir, son yillarda yayginlasmaya baslayan tekerlekli okul çantalarini kullanmak için de kentlerdeki yollarin uygun olmadigini savundu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası