Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Büro çalisanlarinda ‘ozon’ tehlikesi

Bilgisayar ekipmanlarinin yaydigi isinlar ve yüksek isi nedeniyle olusan “ozon”un, büro çalisanlarinda, akciger rahatsizliklari gibi tehlikeli hastaliklara yol açabilecegi bildirildi.

Ozonun neden olacagi hastaliklarin önüne geçebilmek için büro çalisanlarinin sik araliklarla saglik kontrolünden geçmesi öneriliyor.

Istanbul Meslek Hastaliklari Hastanesi’nde görevli Dr. Palmet Köseoglu, son yillarda, gelisen teknolojiye bagli olarak bilgisayar kullaniminin yayginlasmasinin büro çalisanlarinin saglik sorunlarini gündeme getirdigini kaydetti. Bilim adamlarinin bu konu üzerinde sayisiz arastirma yaptigini belirten Köseoglu, yapilan arastirmalar sonucunda büro çalisanlarinin ozon tehlikesi altinda oldugunun belirlendigini ifade etti. Köseoglu, üç atomlu oksijenin serbest radikali olarak bilinen ozonun, endüstriyel isletmeler, isitma sistemleri ve motorlu tasitlardan çikan maddelerden günes isinlarinin etkisiyle olustugunu söyledi. Ozonun, kapali ortamlarda ise lazerli yazici ve fotokopi gibi bilgisayar ekipmanlarindan çikan isinlar ile elektrik akimlarinin etkisiyle olustugunu ifade eden Köseoglu, söyle devam etti: “Büro gibi kapali ortamlardaki ozon konsantrasyonu bu maddenin parçalanma orani ve havalandirma sartlari gibi faktörlere baglidir. Ozon, suda çözünebilir özelligi nedeniyle üst solunum yollariyla, akcigere kolaylikla ulasabilir. Kapali ortamlarda hizli solunum ve yogun çalisma temposu ile emilimi artan ozon, kronik bronsit gibi akciger hastaliklarina neden olabilir.”

SIK ARALIKLARLA SAGLIK KONTROLÜNDEN GEÇILMELI

Köseoglu, ozonun akcigere ulasmasinin ardindan hastalik yapici mikroorganizmalara karsi gösterilen direncin de düstügünü belirterek, bunun bulasici olan çok sayida tehlikeli hastaliga davetiye çikarabilecegini bildirdi. Avrupa ülkelerinde yillardir üzerinde durulan ozon tehlikesinin Türkiye’de yeni gündeme geldigini vurgulayan Köseoglu, “Ozonun olusmasina karsi bir önlem alinmasi mümkün degil. Ancak, neden olabilecegi rahatsizliklari önceden bilip, tedbir almak mümkün. Bu nedenle, ozon tehlikesi yasayan tüm büro çalisanlarinin sik araliklarla saglik kontrolünden geçmesi gerekir” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası