Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Büro çalisanlarinda ‘ozon’ tehlikesi

Bilgisayar ekipmanlarinin yaydigi isinlar ve yüksek isi nedeniyle olusan “ozon”un, büro çalisanlarinda, akciger rahatsizliklari gibi tehlikeli hastaliklara yol açabilecegi bildirildi.

Ozonun neden olacagi hastaliklarin önüne geçebilmek için büro çalisanlarinin sik araliklarla saglik kontrolünden geçmesi öneriliyor.

Istanbul Meslek Hastaliklari Hastanesi’nde görevli Dr. Palmet Köseoglu, son yillarda, gelisen teknolojiye bagli olarak bilgisayar kullaniminin yayginlasmasinin büro çalisanlarinin saglik sorunlarini gündeme getirdigini kaydetti. Bilim adamlarinin bu konu üzerinde sayisiz arastirma yaptigini belirten Köseoglu, yapilan arastirmalar sonucunda büro çalisanlarinin ozon tehlikesi altinda oldugunun belirlendigini ifade etti. Köseoglu, üç atomlu oksijenin serbest radikali olarak bilinen ozonun, endüstriyel isletmeler, isitma sistemleri ve motorlu tasitlardan çikan maddelerden günes isinlarinin etkisiyle olustugunu söyledi. Ozonun, kapali ortamlarda ise lazerli yazici ve fotokopi gibi bilgisayar ekipmanlarindan çikan isinlar ile elektrik akimlarinin etkisiyle olustugunu ifade eden Köseoglu, söyle devam etti: “Büro gibi kapali ortamlardaki ozon konsantrasyonu bu maddenin parçalanma orani ve havalandirma sartlari gibi faktörlere baglidir. Ozon, suda çözünebilir özelligi nedeniyle üst solunum yollariyla, akcigere kolaylikla ulasabilir. Kapali ortamlarda hizli solunum ve yogun çalisma temposu ile emilimi artan ozon, kronik bronsit gibi akciger hastaliklarina neden olabilir.”

SIK ARALIKLARLA SAGLIK KONTROLÜNDEN GEÇILMELI

Köseoglu, ozonun akcigere ulasmasinin ardindan hastalik yapici mikroorganizmalara karsi gösterilen direncin de düstügünü belirterek, bunun bulasici olan çok sayida tehlikeli hastaliga davetiye çikarabilecegini bildirdi. Avrupa ülkelerinde yillardir üzerinde durulan ozon tehlikesinin Türkiye’de yeni gündeme geldigini vurgulayan Köseoglu, “Ozonun olusmasina karsi bir önlem alinmasi mümkün degil. Ancak, neden olabilecegi rahatsizliklari önceden bilip, tedbir almak mümkün. Bu nedenle, ozon tehlikesi yasayan tüm büro çalisanlarinin sik araliklarla saglik kontrolünden geçmesi gerekir” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası