Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yüksek ses, sagir edebilir

80 desibelden daha siddetli sesler, kulaktaki alici hücreleri öldürerek sagirliga neden olabiliyor.

Prof. Dr. Mustafa Erkan, kulaktaki hücre tahribatinin en çok gençlik döneminde görüldügünü belirterek, 80 desibelin üzerindeki seslerin yolaçtigi tahribatin derecesine göre zaman içinde yüzde 30-40’tan, yüzde 100’e kadar ulasabilen isitme kayiplarina yolaçabilecegine dikkat çekti.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Kulak-Burun-Bogaz Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erkan, insan kulaginin rahatsiz olmadan algilayabilecegi ses siddetinin 80 desibelin altinda oldugunu söyledi. Bagirarak konusmanin bile zararli sinira çok yakin oldugunu belirten Erkan, sunlari söyledi:

“Tabiatin ve normal konusma sesinin siddeti 60-70 desibel, bagirarak konusmanin siddeti ise 70-80 desibeldir. Ne yazik ki biz insanlarda dinleme terbiyesi yeterince gelismedigi için konusurken, eglenirken, müzik dinlerken, kendimize zarar verdigimizin farkinda olmuyoruz. Müzik dinlerken ve konusurken tabiat sesinin sinirlari içinde kalirsak, nüanslari daha iyi algilariz.”

80 desibelden daha siddetli seslerin, kulagin alici hücrelerini öldürerek sagirliga neden olabilecegini ifade eden Erkan, söyle devam etti: “80 desibelin üzerindeki sesler, iç kulaktan geçerken alici hücrelerin ölümüne neden olabilirler. Bu tahribat birikici özellik gösterir. Zaman içinde hücrelerdeki tahribatin derecesine göre isitme kayiplari yüzde 30-40’tan yüzde 100’e kadar ulasabilir. Isitme kayiplari, maruz kalinan yüksek sesin frekans bölgesiyle de yakindan ilgilidir. Bir de ani ses yükselmelerine bagli duyma kayiplari olabilir. Tüfekle ates etmek, klakson çalmak, yakindan birinin kulagina bagirmak geçici ya da kalici duyma kayiplarina yolaçabilir.”

GENÇLIK DÖNEMI

Erkan, gençlerin diskolardaki yüksek ses düzeyinden korunmalarini önererek, “Kulaktaki hücre tahribati en çok gençlik döneminde görülüyor. Ancak, gençler bunu orta yaslarda isitme kayiplari ortaya çiktiginda anlayabiliyorlar” dedi.

Diskolarda ve dügün salonlarinda, tankçi ve topçu birliklerinde, takim tezgahi üreten fabrikalarda çalisanlar ile bu gibi yerlerde görev yapan gazetecilerde ve sanatçilarda maruz kaldiklari yüksek ses düzeyine bagli olarak duyma kayiplari olabilecegine isaret eden Erkan, “Özellikle de kapali yerlerdeki yüksek gürültünün hücreleri tahrip etme etkisi çok daha fazladir. Çünkü, kapali alanlardaki sesin siddeti yankiya bagli olarak artar. Açik alanlarda ise ses yanki yapmaz” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası