Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Nefes darligi, hastalik habercisi

Prof. Dr. Cihangir Uyan, “insanlarin sik karsilastigi fakat önemsemedigi bu durum, genellikle vücudun alarmidir” diyor.

Sik karsilasilan nefes darligi, tibbi bir degerlendirmeyi gerektirirken; ayni zamanda akciger kanseri, astim ve kalp yetmezligi gibi hastaliklarin habercisi olabiliyor.

Abant Izzet Baysal Üniversitesi (AIBÜ) Tip Fakültesi Dekani Prof. Dr. Cihangir Uyan, nefes darliginin yogun egzersiz, agir aktiviteler, yükseklik, sicak-soguk hava gibi nedenlerle ortaya çikabilecegini anlatarak, “Çevresel sartlarin disinda nefes darligi, çogunlukla tibbi bir bozukluga isaret eder. Hava açligi, nefes alma zorlugu olarak bilinen nefes darligi, birçok tibbi bozuklugun varligini haber veriyor olabilir” dedi.

“VÜCUDUN ALARMI, NEFES DARLIGI”

Nefes darliginin vücutta degisik organ sistemlerinde meydana gelen birçok bozukluk tarafindan olustugunu belirten Prof. Dr. Uyan, “Insanlarin sik karsilastigi fakat önemsemedigi bu durum, genellikle vücudun alarmidir. Nefes darliginin altinda yatan sebepler ise; bronsit, tüberküloz, astim, kronik tikayici akciger hastaligi (KOAH), akciger kanseri ve diger tümörler, akciger dolasiminda pihti (pulmoner emboli), akciger zari hastaliklari, diyafram ve gögüs duvari hastaliklari olabilir. Önemsenmeyen nefes darliginin altinda, hayati tehlike arz edebilecek hastaliklar yattigi ihtimalinin gözardi edilmemesi gerekir” diye konustu.

Nefes darliginin kalp yetmezligi gibi hastaliklarin da belirtisi olabildigini ve bunun nefes darligi ile birlikte geceleri uykusuzluk, öksürük, ayak bileklerinde sislik, halsizlik gibi belirtilerle ortaya çiktigini vurgulayan cihangir Uyan, “Kalp yetmezliginin sebebi genellikle kalp adalesinin hasarli olmasidir. Hastalarin çogunda bu durum, kalp krizi sonucu olusur. Nefes darligi ile bu sikayetleri yasayan kisiye egzersiz testi (kardiyopulmoner testi), akciger fonksiyon degerlendirmesi (spirometri) yapilmali, yürüme bandi ve bisiklet üzerinde, akcigerlerin gaz alisverisi ölçülmelidir” dedi.

“NEFES DARLIGI NASIL TEDAVI EDILIR?”

Nefes darliginin tedavi seklinin altta yatan sebebe yönelik oldugunun altini çizen AIBÜ Tip Fakültesi Dekani Prof. Dr. Cihangir Uyan, “Kalp yetmezligi tanisi konulmussa, ilaçli tedaviye baslanmasi gerekir. Astim ve kronik akciger hastaligi tanisi var ise, hava yollarinin iltihabi veya spazmini azaltan ilaçlarin yani sira oksijenle tedavi gerekebilir. Herhangi bir enfeksiyon söz konusuysa, antibiyotikler alinmalidir” seklinde konustu.

“KORUNMAK IÇIN NE YAPILMALIDIR?”

Uyan, nefes darligindan korunmak için ilk sartin sigarayi birakmak oldugunu ve bunun akciger kanseri riskini azalttigina dikkat çekerek, su bilgileri verdi: “Allerjenler, toz ve toksit maddelerle temastan kaçinin. Günlük aktivitelerinizde olmasi gerekenden çok nefes darligi yasiyorsaniz, gün içinde molalar vererek kendinizi dinlendirin. Havalandirilmis ve açik ortamlarda vakit geçirmeye çalisin. Fazla kilolarinizi vermeye ve agir yemekler yememeye özen gösterin. Eger nefes darliginiz aniden basliyor, uzun sürüyor ve rahatsizlik verecek kadar siddetli oluyorsa, vakit geçirmeden doktorunuza basvurun. Unutmayin ki (birazdan geçer) dediginiz nefes darligi, hayatinizda kalici olabilecek hasarlar birakabilir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası