Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Parkinson tedavisinde umut isigi

Tip tarihinin ilk. Parkinson tedavisi New York Hastanesi’nde uygulandi.

10 yildir fareler ve maymunlar üzerinde arastirilan ve basarili olan gen terapisi, bu kez 55 yasindaki Nathan Klein adli bir Parkinson hastasi üzerinde denendi.

Parkinson hastaliginin en önemli belirtilerinden biri istirahat halinde, özellikle ellerde görülen tremor, yani titreme. Bu titremeyi önlemek için ugrasan bilimadamlari, yeni bir tedavi yöntemi gelistirdi. Bu yöntemle yapilan ilk operasyon bes saat sürdü.

Ameliyatta, hastanin kafatasinin dörtte biri açildi. Buradan beyine insan geni kopyalari tasiyan üçbuçuk milyar virüs enjekte edildi. Asilanan virüslerin hem protein hem de sinir sistemi için gerekli olan gaba molekülünü üretmesi ve böylelikle hastaliga çözüm bulmasi bekleniyor. Tedavinin, titremeyi ve hastaliga bagli diger anormal davranislari engellemesi umuluyor.

Yöntemi gelistiren doktor Kaplitt, 15 yildir en büyük hayalinin bu oldugunu söyledi: ”On yildir bu virüsü fareler ve maymunlar üzerinde gen terapisi yöntemiyle deniyoruz ve hiçbir olumsuz sonuç almadik. Bunun güvenilir bir yöntem oldugunu düsünüyoruz“.

55 yasindaki Parkinson hastasi Nathan Klein de tedaviden çok umutlu: ”Kendimi gayet iyi hissediyorum. Burada bulunan herkes benim için elinden geleni yapti, doktorlarim ve ailem bana en büyük destegi verdi. Ameliyatta hiç aci hissetmedim, yalniz beynimde ve ellerimde baski duydum. Bundan sonra eve gidecegime ve rahat bir uyku uyuyacagima inaniyorum“.

Sonucu görmek için bir süre beklemek gerekiyor. En sabirsiz bekleyenler de, ameliyat için simdiden siraya girmis olan 11 kisi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası