Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuga dogruyu söyleyin

Okul dönemi çocugunda en sik görülen hastalik olan kaygi fobisinin yenilmesinin yolu dogrudan geçiyor...

Okul dönemi çagindaki çocuklarda en sik gözlenen sorunun anksiyete (kaygi) ve okul fobisi oldugu belirtilerek, velilerin, çocuklarini okula hazirlarken karsilasacagi gerçeklerden söz etmeleri gerektigi bildiriliyor.

Uzmanlar, 5-12 yas arasindaki okul çagi döneminde anksiyetenin kaynaginin, genellikle olagandisi degisiklikler, yeni çevre ve insanlara uyum, aile disi iliskiler, okul kural ve beklentilerine uyum zorluklari oldugunu vurgulayarak, bu problemin belirtilerini söyle siraliyor:

"Gün boyu asiri gerginlik ve huzursuzluk. Fiziki sebeplere bagli olmayan karin ve bas agrisi. Ayrilma korkulari. Tuvalet, yeme, uyku, konusma sorunlari. Tikler, duygudurumda kisa süreli degisiklikler."

Okul fobisinin de özellikle 5-7 yaslarinda sik gözlenen bir olgu oldugunu ifade eden uzmanlar, problemin esas kaynaginin, çocugun anneden ayrilmakta zorluk çekmesi oldugunu kaydediyor. Uzmanlar, "Aglama, bagirma, tepinme, anneye sikica yapisma, okula gitmeyi reddetme, zorlandigi dönemlerde asiri huysuzlanma, somatik yakinmalarda bulunma (karin agrisi, bas agrisi vb.), uyku ve yeme bozukluklari, okulda sempatik olmayan özellikler bulma, ögretmenden yakinma" gibi bulgularin basite alinmamasi gerektigini belirterek, bu sorunlarin, çocugun sosyalitesini ve mesleki uyumunu bozdugunu bildiriyor.

Çocuga gerçegi söyleyin

Velilerden, çocuklarina, 'okulda ögretmen ve diger ögrencilerle kalacagi, ders gününün sonunda eve gelecegi, ilk günlerde bazen kendini yapayalniz ve mutsuz hissedebilecegi, birkaç gün içinde alisacagi, bazi çocuklarin, annelerinden ayrildigi için aglayabilecegini' söylemelerini isteyen uzmanlar, "Bu olaylar gerçeklesince sasirip panige kapilmasin. Ona toz pembe bir tablo çizerseniz, endise edecegi durumla karsilasirsa yasadigi düs kirikligi onun ruhi durumunu öyle sarsar ki ne diger çocuklarla oynar, ne ögretmeni ile konusur, ne de derse ilgi duyar" diye uyariyor.

Gerekirse okula birlikte gidin

Uzmanlar, çocugun okula karsi olumsuz tutumu devam ettigi takdirde, yapilmasi gereken ilk seyin, bir süre okulda onunla birlikte kalmak oldugunu vurgulayarak, "Okulun ikinci bir yuva oldugu fikrini yerlestirene dek okula onunla birlikte giderseniz, güveni artacak, koruma ve teselli ihtiyaci duydugunda ögretmenin kendine yardimci olacagini ögrenecektir" diyorlar.

Çocugun okula alistiktan bir süre sonra okula gitmek istemedigini söyleyebilecegine de dikkat çeken uzmanlar sunlari kaydediyor: "Böyle bir durumda anne baba, sanki bütün suç çocugunmus gibi davranir. Ilk önce okulda neyin olup bittigine bakmak gerekir. Çocuk çogu zaman, onu hirpalayan bir çocuk, sözünü etmekten ürktügü korkutucu bir olay, ögretmenin olumsuz tavri ile karsilasmis olabilir. Hemen harekete geçip, ona yardim etmek için çalistiginizi, sorunun çözümü için savastiginizi anlamasina yardimci olun. Diger bir sebep ise kendinden beklenilen basari seviyesine varamamis olmalaridir. Bu konudaki yeteneksizlik onda basarisizlik duygusunun gelismesine ve bu tatsiz duygudan kaçmasina yol açar."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası