Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuga dogruyu söyleyin

Okul dönemi çocugunda en sik görülen hastalik olan kaygi fobisinin yenilmesinin yolu dogrudan geçiyor...

Okul dönemi çagindaki çocuklarda en sik gözlenen sorunun anksiyete (kaygi) ve okul fobisi oldugu belirtilerek, velilerin, çocuklarini okula hazirlarken karsilasacagi gerçeklerden söz etmeleri gerektigi bildiriliyor.

Uzmanlar, 5-12 yas arasindaki okul çagi döneminde anksiyetenin kaynaginin, genellikle olagandisi degisiklikler, yeni çevre ve insanlara uyum, aile disi iliskiler, okul kural ve beklentilerine uyum zorluklari oldugunu vurgulayarak, bu problemin belirtilerini söyle siraliyor:

"Gün boyu asiri gerginlik ve huzursuzluk. Fiziki sebeplere bagli olmayan karin ve bas agrisi. Ayrilma korkulari. Tuvalet, yeme, uyku, konusma sorunlari. Tikler, duygudurumda kisa süreli degisiklikler."

Okul fobisinin de özellikle 5-7 yaslarinda sik gözlenen bir olgu oldugunu ifade eden uzmanlar, problemin esas kaynaginin, çocugun anneden ayrilmakta zorluk çekmesi oldugunu kaydediyor. Uzmanlar, "Aglama, bagirma, tepinme, anneye sikica yapisma, okula gitmeyi reddetme, zorlandigi dönemlerde asiri huysuzlanma, somatik yakinmalarda bulunma (karin agrisi, bas agrisi vb.), uyku ve yeme bozukluklari, okulda sempatik olmayan özellikler bulma, ögretmenden yakinma" gibi bulgularin basite alinmamasi gerektigini belirterek, bu sorunlarin, çocugun sosyalitesini ve mesleki uyumunu bozdugunu bildiriyor.

Çocuga gerçegi söyleyin

Velilerden, çocuklarina, 'okulda ögretmen ve diger ögrencilerle kalacagi, ders gününün sonunda eve gelecegi, ilk günlerde bazen kendini yapayalniz ve mutsuz hissedebilecegi, birkaç gün içinde alisacagi, bazi çocuklarin, annelerinden ayrildigi için aglayabilecegini' söylemelerini isteyen uzmanlar, "Bu olaylar gerçeklesince sasirip panige kapilmasin. Ona toz pembe bir tablo çizerseniz, endise edecegi durumla karsilasirsa yasadigi düs kirikligi onun ruhi durumunu öyle sarsar ki ne diger çocuklarla oynar, ne ögretmeni ile konusur, ne de derse ilgi duyar" diye uyariyor.

Gerekirse okula birlikte gidin

Uzmanlar, çocugun okula karsi olumsuz tutumu devam ettigi takdirde, yapilmasi gereken ilk seyin, bir süre okulda onunla birlikte kalmak oldugunu vurgulayarak, "Okulun ikinci bir yuva oldugu fikrini yerlestirene dek okula onunla birlikte giderseniz, güveni artacak, koruma ve teselli ihtiyaci duydugunda ögretmenin kendine yardimci olacagini ögrenecektir" diyorlar.

Çocugun okula alistiktan bir süre sonra okula gitmek istemedigini söyleyebilecegine de dikkat çeken uzmanlar sunlari kaydediyor: "Böyle bir durumda anne baba, sanki bütün suç çocugunmus gibi davranir. Ilk önce okulda neyin olup bittigine bakmak gerekir. Çocuk çogu zaman, onu hirpalayan bir çocuk, sözünü etmekten ürktügü korkutucu bir olay, ögretmenin olumsuz tavri ile karsilasmis olabilir. Hemen harekete geçip, ona yardim etmek için çalistiginizi, sorunun çözümü için savastiginizi anlamasina yardimci olun. Diger bir sebep ise kendinden beklenilen basari seviyesine varamamis olmalaridir. Bu konudaki yeteneksizlik onda basarisizlik duygusunun gelismesine ve bu tatsiz duygudan kaçmasina yol açar."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası