Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Adet Düzensizligi Çok Yaygin

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Kadayifçi, ergenlik çaginda özellikle kizlarin, baskalari tarafindan nasil göründüklerini merak ettiklerini, düzgün vücut hatlarina sahip olabilmek ugruna saglik sorunlari yasadiklarini bildirdi. Asiri ve vücut kapasitesinin kaldiramayacagi düzeydeki spor ve bilinçsiz rejimin, adet görmeden kaynaklanan sorunlari tetikledigini, bunun sonucunda da vücut metabolizmasinin bozuldugunu ifade eden Kadayifçi, “Oysa, vücut dengesi için kas ve yagin belli oranda bulunmasi lazim” dedi.

Prof. Dr. Kadayifçi, kizlar açisindan en önemli saglik sorunlarinin “adet görmeden” kaynaklanmasina ve bunlarin tedavisinin bulunmasina ragmen çok az sayida kisinin hekime basvurdugunu belirterek, söyle konustu: “Kizlarin en az yüzde 50’sinde, ilk adetlerinden itibaren geçen 2- 3 yillik süre içinde adet kanamalari düzensiz ve sancili oluyor. Yumurtlamadan kaynaklanan bir adet görülüyorsa sanci artiyor. Tedavi imkani da varken ergenlik dönemindeki birçok genç kiz bosu bosuna aci çekiyor.

Ilaçli tedavide hem adet düzensizligi hem sancilarda yüzde 99’a ulasan basari saglanirken, halk arasinda ise genç kizlar, yapilan egitim çalismalarina ragmen (evlenince sanci geçer) diye avutuluyor. Oysa bunun hiçbir bilimsel temeli yoktur. Öyle olsaydi, bugün evli olan hiçbir kadinin adet sancisi çekmemesi gerekirdi.”


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası