Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Depresyonun ilaci "kantaron otu"

kantaron otundan, antidepresan özelligi nedeniyle orta ve hafif siddetli depresyonlarin tedavisinde yararlanildigi bildirildi.

Antik çaglardan beri yara, yanik gibi deri lezyonlarinda, mide ve bagirsak hastaliklarinin tedavisinde etkin olarak kullanilan kantaron otundan, son yillarda antidepresan özelligi nedeniyle orta ve hafif siddetli depresyonlarin tedavisinde de yararlanildigi bildirildi.

Uludag Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Ögretim Görevlisi Dr. Oya Kaçar, literatürdeki adi "Hypericum perforacum" olan ve halk arasinda "yara otu", "binbirdelik", "kan otu", "mayasil otu", "kuzukiran" ve "kiliç otu" gibi adlarla anilan, dogada bol miktarda bulunan kantaron otunun halk sagligindaki yeriyle ilgili yaptigi arastirmanin sonuçlarini, degerlendirdi.

Eski çaglardan beri seker, kronik romatizma, mide-bagirsak, bronsit hastaliklari ve soguk alginliklarinin tedavisinde kullanilan otun, "parazit düsürücü", antiseptik ve yara iyilestirici etkisinin bulundugunu anlatan Dr. Kaçar, bu özellikleri nedeniyle yanik tedavisinde de etkili olan otun içerigindeki "Hypericin" adli maddenin, antidepresan özelliginin bulundugunu anlatti. Dr. Kaçar, sunlari kaydetti: "Klinik ve hayvan deneylerinde antidepresan etkinligi kanitlanan ve (dogal prozac) olarak anilan ot, yan etkisi olmadigi için Avrupa'da son yillarda hafif ve orta siddetli depresyonlarin, stres, uykusuzluk, anksiyete gibi günlük yasami olumsuz etkileyen rahatsizliklarin tedavisinde basariyla kullanilmaktadir. Antidepresan olarak kullanilan sentetik ilaçlarin kullaniminda karsilasilan uykusuzluk, kilo kaybi, seksüel bozukluklar gibi ciddi yan etkilere de, kantaron otu kullaniminda rastlanmamaktadir."

Dr. Kaçar, bitkinin mutluluk hormonu olarak adlandirilan "seratonin"in yani sira vücudun kendini iyi hissetmesi için gerekli olan "dopamin" ve "norepineprin" hormonlarinin salgilanmasini da yan etkisiz olarak tesvik ettigine dikkati çekti. "Hypericin"in uyku esnasinda kiside "derin düsünce, meditasyon, memnuniyet verici ve yaratici düsüncelerin çogalmasini sagladigini" ifade eden Dr. Kaçar, bu maddenin bazi bakterilere karsi da antibakteriyel etkiye sahip oldugunun belirlendigine degindi.

Bitkinin, Avrupa ve ABD'de preparat haline getirilerek birçok hastaligin tedavisinde yaygin olarak kullanildigini dile getiren Dr. Kaçar, Türkiye'de 9 çesidi bulunan ottan henüz ilaç olarak yararlanilmadigini, halk arasinda genelde çay olarak tüketildigini vurguladi.

Dr. Kaçar, söyle konustu: "Bu bitkinin rastgele toplanmasi ve bilinçsizce tüketilmesi, saglik açisindan risklidir. Çünkü agir metaller arasinda ilk siralarda yer alan kadmiyum, yol kenarlarinda yetisen kantaronun bünyesinde yogun olarak bulunmaktadir. Buralardan toplanacak kantaronun, sifadan çok kanserojen etkisi vardir. Bu nedenle kantaron temiz bölgelerden toplanmalidir. Bu bitki, ülkemizde genel olarak çay olarak tüketiliyor. Bu tüketimde de, belirli bir dozajin asilmamasi gerekiyor. Yani, günde en fazla 1 fincan içilebilir. Asiri içilmesi, özellikle açik tenli kisilerde isiga duyarlilik, ciltte kizariklik, döküntü gibi yan etkilere neden olabilir."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası