Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Nefes darligina dikkat

Nefes darligi, ayni zamanda akciger kanseri, astim ve kalp yetmezligi gibi hastaliklarin habercisi olabiliyor.

Abant Izzet Baysal Üniversitesi (AIBÜ) Tip Fakültesi Dekani Prof. Dr. Cihangir Uyan, nefes darliginin yogun egzersiz, agir aktiviteler, yükseklik, sicak-soguk hava gibi nedenlerle ortaya çikabilecegini anlatarak, "Çevresel sartlarin disinda nefes darligi, çogunlukla tibbi bir bozukluga isaret eder. Hava açligi, nefes alma zorlugu olarak bilinen nefes darligi, birçok tibbi bozuklugun varligini haber veriyor olabilir" dedi.

Nefes darliginin vücutta degisik organ sistemlerinde meydana gelenbirçok bozukluk tarafindan olustugunu belirten Prof. Dr. Uyan, "Insanlarin sik karsilastigi fakat önemsemedigi bu durum, genellikle vücudun alarmidir. Nefes darliginin altinda yatan sebepler ise; bronsit, tüberküloz, astim, kronik tikayici akciger hastaligi (KOAH), akciger kanseri ve diger tümörler, akciger dolasiminda pihti (pulmoneremboli), akciger zari hastaliklari, diyafram ve gögüs duvari hastaliklari olabilir. Önemsenmeyen nefes darliginin altinda, hayati tehlike arz edebilecek hastaliklar yattigi ihtimalinin gözardi edilmemesi gerekir" diye konustu.

Nefes darliginin kalp yetmezligi gibi hastaliklarin da belirtisi olabildigini ve bunun nefes darligi ile birlikte geceleri uykusuzluk, öksürük, ayak bileklerinde sislik, halsizlik gibi belirtilerle ortaya çiktigini vurgulayan cihangir Uyan, "Kalp yetmezliginin sebebi genellikle kalp adalesinin hasarli olmasidir. Hastalarin çogunda bu durum, kalp krizi sonucu olusur. Nefes darligi ile bu sikayetleri yasayan kisiye egzersiz testi (kardiyopulmoner testi), akciger fonksiyon degerlendirmesi (spirometri) yapilmali, yürüme bandi ve bisiklet üzerinde, akcigerlerin gaz alisverisi ölçülmelidir" dedi.

Nefes darligi nasil tedavi edilir?

Nefes darliginin tedavi seklinin altta yatan sebebe yönelik oldugunun altini çizen AIBÜ Tip Fakültesi Dekani Prof. Dr. Cihangir Uyan, "Kalp yetmezligi tanisi konulmussa, ilaçli tedaviye baslanmasi gerekir. Astim ve kronik akciger hastaligi tanisi var ise, hava yollarinin iltihabi veya spazmini azaltan ilaçlarin yani sira oksijenle tedavi gerekebilir. Herhangi bir enfeksiyon söz konusuysa, antibiyotikler alinmalidir" seklinde konustu.

Korunmak için ne yapilmalidir?

Uyan, nefes darligindan korunmak için ilk sartin sigarayi birakmakoldugunu ve bunun akciger kanseri riskini azalttigina dikkat çekerek, su bilgileri verdi: "Allerjenler, toz ve toksit maddelerle temastan kaçinin. Günlük aktivitelerinizde olmasi gerekenden çok nefes darligi yasiyorsaniz, gün içinde molalar vererek kendinizi dinlendirin. Havalandirilmis ve açik ortamlarda vakit geçirmeye çalisin. Fazla kilolarinizi vermeye veagir yemekler yememeye özen gösterin. Eger nefes darliginiz aniden basliyor, uzun sürüyor ve rahatsizlik verecek kadar siddetli oluyorsa,vakit geçirmeden doktorunuza basvurun. Unutmayin ki (birazdan geçer) dediginiz nefes darligi, hayatinizda kalici olabilecek hasarlar birakabilir."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası