Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türk halkinin yüzde 36'si korunmuyor

Türk halkinin yüzde 36’si dogum kontrol yöntemi kullanmiyor. Çiftlerin yüzde 28’i geleneksel, yüzde 36’si ise modern yöntemleri tercih ediyor.

Türk halkinin yüzde 36’si dogum kontrol yöntemi kullanmiyor. Çiftlerin yüzde 28’i geleneksel, yüzde 36’si ise modern yöntemleri tercih ediyor.

Dogum kontrol yöntemleri arasinda sik tercih edilen rahim içi araçlarin (RIA- spiraller), ABD’de enfeksiyon riskini artirdigi korkusu ve kanamayi artirmasi nedeniyle kullaniminin çok sinirli kaldigi kaydedildi.

Gazi Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tiras, Türkiye’de yilda ortalama 1.5 milyon bebegin dünyaya geldigini ve yilda 5 bin kürtaj yapildigini kaydetti.

Türk halkinin yüzde 36’sinin dogum kontrol metodu kullanmadigini, yüzde 28’inin takvim, geri çekme gibi geleneksel metotlari tercih ettigini anlatan Prof. Dr. Tiras, ancak yüzde 36’sinin spiral, prezervatif, hap, implant, diyafram, kisirlastirma gibi modern yöntemleri kullandigini belirtti.

YÖNTEMLER

Dogum kontrol yöntemlerinin, hormonal ve hormonal olmayan olarak ikiye ayrildigini ifade eden Tiras, yüzde 28 oraninda kullanilan geleneksel metotlardan, geri çekme yönteminin yüzde 6-7 gibi yüksek bir basarisizlik orani oldugunu belirtti.

Prof. Dr. Tiras, dogum kontrol yöntemleri arasinda sik tercih edilen rahim içi araçlarin (RIA- spiraller), ABD’de enfeksiyon riskini artirdigi korkusu ve kanamayi artirmasi nedeniyle kullaniminin çok sinirli kaldigini kaydetti.

Spiral kullananlarda kisirlik riskinin 2 kat daha fazla oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Tiras, hiç çocuk dogurmayan kadinlarda kullaniminin tartisildigini bildirdi. Prof. Dr. Tiras, çocugu olmayanlar, anemik hastalar, uzun adetleri olanlar, sancili adet görenler ve kendiliginden spirali düsen kadinlarin spirali dikkatli seçmesi gerektigine isaret etti.

HAPLAR

Dogum kontrolünde hormonal yöntemlerden sayilan ve yine kadinlar tarafindan çok tercih edilen dogum kontrol haplarinda korumanin çok yüksek oldugunu, basarisizlik oraninin yüzde 0.2-0.3 oldugunu bildiren Tiras, su uyarilarda bulundu: “Haplarin önemli bir avantaji yumurtalik kanseri, rahim kanseri gibi kanserlerin görülme sikligini azaltmalaridir ve 10-15 yil gibi belli süre hap kullananlar bu tür tümörlerden korumalaridir. Bunun yaninda meme kanseri riskinde tam tersine artirabilir, bu yüzden yine seçimi doktorunuzla yapmalisiniz. Felç, kalp krizi geçirenler, migreni olanlar, karacigerinde sorun olanlar, emzirenler, yüksek tansiyon, seker, safrakesesi hastaligi olanlar, epilepsi (sara) hastaligi tedavisi görenler ve çok sigara içen ileri yastaki kadinlar hap kullanmamali.”

Prof. Dr. Tiras, haplarda nadiren ciddi saglik sorunlari olusabilecegini, ani siddetli gögüs agrisi, bacakta sisme, görmede ani azalma, siddetli ani bas agrisi gibi durumlarda doktora basvurulmasi gerektigini kaydetti.

3 AYLIK IGNELER

Prof. Dr. Bülent Tiras, enjeksiyon seklindeki hormonal yöntemlerin ise (3 aylik igne) basarisizlik oraninin 1 yilda her 100 kadin için 0.3 oldugunu, güçlü bir korunma sagladigini söyledi.

Ancak, kullanan kadinlarin yarisinda 1 yil sonunda kanamalarin yok olmaya baslamasi, menopoz sikayetine benzer sikayetler ve kemik yogunlugundaki azalma riski nedeniyle yöntemin çok tercih edilmedigini kaydeden Tiras, bu yöntemin, kansizligi, iç üreme organlari iltihabi (PID), dis gebeligi ve rahim kanserini azalttigini belirtti.

IMPLANTLAR

Hormonal yöntemlerden birinin de cilt altina yerlestirilerek uygulanan dogum kontrol implantlari oldugunu anlatan Prof. Dr. Tiras, son zamanlarda tek çubuk içeren implantlarin da üretildigini ifade etti.

Prof. Dr. Tiras, tek çubuk içeren ve Türkiye’de de kullanima giren cilt alti dogum kontrol implantinin ise simdiye kadar bildirilen en yüksek etkinlige sahip oldugunu ve arastirmalarda hiç gebelige rastlanmadigini bildirdi.

KISIRLASTIRMA

ABD’de çiftler arasinda tercih edilen en yaygin yöntem olan kisirlastirmada ise yasin çok önemli oldugunu söyleyen Prof. Dr. Tiras, “Ortalama 30 yas ve üstü arasinda en çok tercih edilir. Çünkü bu yastan önce bosanma daha olasidir ve bunu seçecek kisinin çok iyi karar vermesi gerekir, çünkü bu yöntemi seçen kullanici geri dönüsün olmadigini bilip, iyice anlamalidir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası