Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türk halkinin yüzde 36'si korunmuyor

Türk halkinin yüzde 36’si dogum kontrol yöntemi kullanmiyor. Çiftlerin yüzde 28’i geleneksel, yüzde 36’si ise modern yöntemleri tercih ediyor.

Türk halkinin yüzde 36’si dogum kontrol yöntemi kullanmiyor. Çiftlerin yüzde 28’i geleneksel, yüzde 36’si ise modern yöntemleri tercih ediyor.

Dogum kontrol yöntemleri arasinda sik tercih edilen rahim içi araçlarin (RIA- spiraller), ABD’de enfeksiyon riskini artirdigi korkusu ve kanamayi artirmasi nedeniyle kullaniminin çok sinirli kaldigi kaydedildi.

Gazi Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tiras, Türkiye’de yilda ortalama 1.5 milyon bebegin dünyaya geldigini ve yilda 5 bin kürtaj yapildigini kaydetti.

Türk halkinin yüzde 36’sinin dogum kontrol metodu kullanmadigini, yüzde 28’inin takvim, geri çekme gibi geleneksel metotlari tercih ettigini anlatan Prof. Dr. Tiras, ancak yüzde 36’sinin spiral, prezervatif, hap, implant, diyafram, kisirlastirma gibi modern yöntemleri kullandigini belirtti.

YÖNTEMLER

Dogum kontrol yöntemlerinin, hormonal ve hormonal olmayan olarak ikiye ayrildigini ifade eden Tiras, yüzde 28 oraninda kullanilan geleneksel metotlardan, geri çekme yönteminin yüzde 6-7 gibi yüksek bir basarisizlik orani oldugunu belirtti.

Prof. Dr. Tiras, dogum kontrol yöntemleri arasinda sik tercih edilen rahim içi araçlarin (RIA- spiraller), ABD’de enfeksiyon riskini artirdigi korkusu ve kanamayi artirmasi nedeniyle kullaniminin çok sinirli kaldigini kaydetti.

Spiral kullananlarda kisirlik riskinin 2 kat daha fazla oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Tiras, hiç çocuk dogurmayan kadinlarda kullaniminin tartisildigini bildirdi. Prof. Dr. Tiras, çocugu olmayanlar, anemik hastalar, uzun adetleri olanlar, sancili adet görenler ve kendiliginden spirali düsen kadinlarin spirali dikkatli seçmesi gerektigine isaret etti.

HAPLAR

Dogum kontrolünde hormonal yöntemlerden sayilan ve yine kadinlar tarafindan çok tercih edilen dogum kontrol haplarinda korumanin çok yüksek oldugunu, basarisizlik oraninin yüzde 0.2-0.3 oldugunu bildiren Tiras, su uyarilarda bulundu: “Haplarin önemli bir avantaji yumurtalik kanseri, rahim kanseri gibi kanserlerin görülme sikligini azaltmalaridir ve 10-15 yil gibi belli süre hap kullananlar bu tür tümörlerden korumalaridir. Bunun yaninda meme kanseri riskinde tam tersine artirabilir, bu yüzden yine seçimi doktorunuzla yapmalisiniz. Felç, kalp krizi geçirenler, migreni olanlar, karacigerinde sorun olanlar, emzirenler, yüksek tansiyon, seker, safrakesesi hastaligi olanlar, epilepsi (sara) hastaligi tedavisi görenler ve çok sigara içen ileri yastaki kadinlar hap kullanmamali.”

Prof. Dr. Tiras, haplarda nadiren ciddi saglik sorunlari olusabilecegini, ani siddetli gögüs agrisi, bacakta sisme, görmede ani azalma, siddetli ani bas agrisi gibi durumlarda doktora basvurulmasi gerektigini kaydetti.

3 AYLIK IGNELER

Prof. Dr. Bülent Tiras, enjeksiyon seklindeki hormonal yöntemlerin ise (3 aylik igne) basarisizlik oraninin 1 yilda her 100 kadin için 0.3 oldugunu, güçlü bir korunma sagladigini söyledi.

Ancak, kullanan kadinlarin yarisinda 1 yil sonunda kanamalarin yok olmaya baslamasi, menopoz sikayetine benzer sikayetler ve kemik yogunlugundaki azalma riski nedeniyle yöntemin çok tercih edilmedigini kaydeden Tiras, bu yöntemin, kansizligi, iç üreme organlari iltihabi (PID), dis gebeligi ve rahim kanserini azalttigini belirtti.

IMPLANTLAR

Hormonal yöntemlerden birinin de cilt altina yerlestirilerek uygulanan dogum kontrol implantlari oldugunu anlatan Prof. Dr. Tiras, son zamanlarda tek çubuk içeren implantlarin da üretildigini ifade etti.

Prof. Dr. Tiras, tek çubuk içeren ve Türkiye’de de kullanima giren cilt alti dogum kontrol implantinin ise simdiye kadar bildirilen en yüksek etkinlige sahip oldugunu ve arastirmalarda hiç gebelige rastlanmadigini bildirdi.

KISIRLASTIRMA

ABD’de çiftler arasinda tercih edilen en yaygin yöntem olan kisirlastirmada ise yasin çok önemli oldugunu söyleyen Prof. Dr. Tiras, “Ortalama 30 yas ve üstü arasinda en çok tercih edilir. Çünkü bu yastan önce bosanma daha olasidir ve bunu seçecek kisinin çok iyi karar vermesi gerekir, çünkü bu yöntemi seçen kullanici geri dönüsün olmadigini bilip, iyice anlamalidir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası