Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Erkeklerde kemik erimesi

Ege Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Simin Hepgüler, kemik erimesinin erkekleri de tehdit ettigini bildirdi.

Ege Üniversitesi Tip Fakültesi Fiziksel Tip ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Simin Hepgüler, kemik erimesinin erkekleri de tehdit ettigini bildirdi.

Prof. Dr. Hepgüler, yaptigi açiklamada, halk arasinda kemik erimesi olarak bilinen osteoporozun kadinlar kadar sik olmamakla birlikte, erkeklerde de görüldügünü belirtti.

Tüm kalça kiriklarinin yüzde 25-30'unun erkeklerde saptandigina dikkati çeken Hepgüler, açiklamasinda, "Birçok erkekte omurga deformiteleri görülmektedir. Kalça kiriklarinin sikligi hem erkek hem de kadinlarda giderek artmakta ve 2025 yilinda dünyada yilda 1.1 milyon erkekte kalça kirigi beklenmektedir" görüsüne yer verdi.

Erkek çocuklarin kemiklerinin kiz çocuklarina göre daha uzun sürede gelistigini ve kemik hücrelerinin daha yogun olduguna isaret eden Prof. Dr. Hepgüler, sunlari kaydetti: "Erkeklerde hiçbir zaman kadinlardaki menopoz gibi hayatlarini ve metabolizmalarini etkileyen ani bir kesinti durumu söz konusu olamaz. Ilerleyen yaslarda andropoz denen durum erkeklerde görülse de bu çok daha yavas olarak kendini gösterir. Bir önemli faktör de, erkeklerin ilerleyen yaslarda baska hastaliklardan dolayi yasamlarini yitirebilmesi. Baska bir deyisle, erkeklerin yasam süresinin daha kisa olmasi. Tüm bunlar osteoporozun erkeklerde daha geç yasta seyretmeye baslamasina yol açiyor."

Erkek osteoporozunun nedenleri arasinda asiri kortizon kullanimi, cinsiyet hormonu azligi, ilaçlar, alkol, tütün kullanimi ve yasam tarzi gibi faktörlerin yer aldigini belirten Hepgüler, osteoporozun en ciddi sonucu olan kiriklarin en sik kalça, omurga ve el bileginde ortaya çiktigini ifade etti. Prof. Dr. Simin Hepgüler, omurga kiriklarinin çogu zaman sessiz biçimde olup, sonrasinda gelen kiriklarin, omurgada sekil bozukluguna ve kamburluga neden olabildigine dikkati çekerek, su bilgiyi verdi: "Osteoporoza bagli kiriklardan en tehlikeli sonuçlara neden olanlar kalça kiriklaridir. Kalça kiriklari daha ileri yaslarda (genellikle 70 yas sonrasi) ortaya çikiyor, kisiyi uzun süre yataga baglayabiliyor, cerrahi müdahale gerekebiliyor ve alinan tüm önlemlere karsin kirik geçirenlerin dörtte biri olaydan sonra bir yil içinde kaybedilebiliyor."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası