Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Erkeklerde kemik erimesi

Ege Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Simin Hepgüler, kemik erimesinin erkekleri de tehdit ettigini bildirdi.

Ege Üniversitesi Tip Fakültesi Fiziksel Tip ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Simin Hepgüler, kemik erimesinin erkekleri de tehdit ettigini bildirdi.

Prof. Dr. Hepgüler, yaptigi açiklamada, halk arasinda kemik erimesi olarak bilinen osteoporozun kadinlar kadar sik olmamakla birlikte, erkeklerde de görüldügünü belirtti.

Tüm kalça kiriklarinin yüzde 25-30'unun erkeklerde saptandigina dikkati çeken Hepgüler, açiklamasinda, "Birçok erkekte omurga deformiteleri görülmektedir. Kalça kiriklarinin sikligi hem erkek hem de kadinlarda giderek artmakta ve 2025 yilinda dünyada yilda 1.1 milyon erkekte kalça kirigi beklenmektedir" görüsüne yer verdi.

Erkek çocuklarin kemiklerinin kiz çocuklarina göre daha uzun sürede gelistigini ve kemik hücrelerinin daha yogun olduguna isaret eden Prof. Dr. Hepgüler, sunlari kaydetti: "Erkeklerde hiçbir zaman kadinlardaki menopoz gibi hayatlarini ve metabolizmalarini etkileyen ani bir kesinti durumu söz konusu olamaz. Ilerleyen yaslarda andropoz denen durum erkeklerde görülse de bu çok daha yavas olarak kendini gösterir. Bir önemli faktör de, erkeklerin ilerleyen yaslarda baska hastaliklardan dolayi yasamlarini yitirebilmesi. Baska bir deyisle, erkeklerin yasam süresinin daha kisa olmasi. Tüm bunlar osteoporozun erkeklerde daha geç yasta seyretmeye baslamasina yol açiyor."

Erkek osteoporozunun nedenleri arasinda asiri kortizon kullanimi, cinsiyet hormonu azligi, ilaçlar, alkol, tütün kullanimi ve yasam tarzi gibi faktörlerin yer aldigini belirten Hepgüler, osteoporozun en ciddi sonucu olan kiriklarin en sik kalça, omurga ve el bileginde ortaya çiktigini ifade etti. Prof. Dr. Simin Hepgüler, omurga kiriklarinin çogu zaman sessiz biçimde olup, sonrasinda gelen kiriklarin, omurgada sekil bozukluguna ve kamburluga neden olabildigine dikkati çekerek, su bilgiyi verdi: "Osteoporoza bagli kiriklardan en tehlikeli sonuçlara neden olanlar kalça kiriklaridir. Kalça kiriklari daha ileri yaslarda (genellikle 70 yas sonrasi) ortaya çikiyor, kisiyi uzun süre yataga baglayabiliyor, cerrahi müdahale gerekebiliyor ve alinan tüm önlemlere karsin kirik geçirenlerin dörtte biri olaydan sonra bir yil içinde kaybedilebiliyor."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası