Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Doku uyumu aranmadan organ nakli

Akdeniz Üniversitesi Tip Fakültesi’nde doku uyumu aranmadan, sadece kan grubu uyumuyla böbrek nakline baslandi.

Uzmanlar, Türkiye’de ilk kez Antalya’da yapilan bu uygulamayla, böbrek nakli sayisinin artirilabilecegini kaydettiler.

Akdeniz Üniversitesi Genel Cerrahi Ögretim Üyesi ve Organ Nakli Ünitesi Baskani Doç. Dr. Alper Demirbas, doku uyumu aranmadan sadece kan grubu uyumu ile ilk böbrek nakline 3 ay önce baslandigini kaydetti. Böbrek naklinde geçmis yillarda, önce kan gruplarina, eger uygunsa 6 doku grubuna bakildigini belirten Doç. Dr. Demirbas, “6 doku grubundan 3’ü uymazsa, (Sen böbrek veremezsin) denilirdi. Bu nedenle birçok hasta tedavi olamaz, diyalizde hayatini kaybederdi. Artik doku uyumuna bakilmaksizin kan grubu uyumuyla böbrek nakli yapabiliyoruz” diye konustu.

Türkiye’de doku uyumu kisitlamasi nedeniyle nakil olamayan en az 3-4 bin hasta oldugunu kaydeden Demirbas, böbrek hastalarina yilda ortalama 6 bin yeni hastanin katildigini ifade etti.

Türkiye’deki yaklasik 26 bin böbrek hastasinin devlete maliyetinin de yilda 2 milyar dolar civarinda oldugunu vurgulayan Doç. Dr. Alper Demirbas, sunlari söyledi: “Geçen yilin rakamlarina göre ikinci yil diyaliz maliyeti 18 milyar lira iken, organ naklinin maliyeti 4 milyar lira. Arada 14 milyar lira fark var. Bu, hasta basina yaklasik 10 bin dolar demek. Devlet bu parayi vermek zorunda, çünkü vermezse bu insanlar ölür. Yani olayin bir de ekonomik boyutu var. Böyle giderse 5-6 sene sonra Saglik Bakanligi’nin bütçesinin ya da tedavi hizmetlerine ayrilan bütçenin neredeyse tamami böbrek hastaligina gidecek. Bunu çözmenin yolu, böbrek nakli yapmak.”

“HASTALARI KURTARMANIN YOLU...”

A.Ü. Tip Fakültesi Nefroloji Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Murat Tuncer ise böbrek hastalarinin her yil yüzde 10’unun hayatini kaybettigine dikkati çekti. Doç. Dr. Tuncer, “Bu aslinda kader degil. Ismi kanser degil, ama kanserden beter. Bunlari kurtarmanin yolu da bu tür uygulamalara geçmek” diye konustu.

Seker hastasi olup diyalize girenlerin önemli bir grup oldugunu kaydeden Doç. Dr. Murat Tuncer, böbrek hastalarinin yüzde 30’unu, diyabet hastalarinin olusturdugunu bildirdi.

Doku uyumsuz sadece kan grubu uyumuyla nakil yapilmasi halinde Türkiye’de çikan her kadavranin pankreasinin seker hastalarina nakledilebilecegini de belirten Doç. Dr. Murat Tuncer, “Pankreas naklinde doku uyumu aranmiyor, kan grubu uysun yeter. Bu uygulama sayesinde seker hastaligindan kurtulmak da mümkün olacak” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası