Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Doku uyumu aranmadan organ nakli

Akdeniz Üniversitesi Tip Fakültesi’nde doku uyumu aranmadan, sadece kan grubu uyumuyla böbrek nakline baslandi.

Uzmanlar, Türkiye’de ilk kez Antalya’da yapilan bu uygulamayla, böbrek nakli sayisinin artirilabilecegini kaydettiler.

Akdeniz Üniversitesi Genel Cerrahi Ögretim Üyesi ve Organ Nakli Ünitesi Baskani Doç. Dr. Alper Demirbas, doku uyumu aranmadan sadece kan grubu uyumu ile ilk böbrek nakline 3 ay önce baslandigini kaydetti. Böbrek naklinde geçmis yillarda, önce kan gruplarina, eger uygunsa 6 doku grubuna bakildigini belirten Doç. Dr. Demirbas, “6 doku grubundan 3’ü uymazsa, (Sen böbrek veremezsin) denilirdi. Bu nedenle birçok hasta tedavi olamaz, diyalizde hayatini kaybederdi. Artik doku uyumuna bakilmaksizin kan grubu uyumuyla böbrek nakli yapabiliyoruz” diye konustu.

Türkiye’de doku uyumu kisitlamasi nedeniyle nakil olamayan en az 3-4 bin hasta oldugunu kaydeden Demirbas, böbrek hastalarina yilda ortalama 6 bin yeni hastanin katildigini ifade etti.

Türkiye’deki yaklasik 26 bin böbrek hastasinin devlete maliyetinin de yilda 2 milyar dolar civarinda oldugunu vurgulayan Doç. Dr. Alper Demirbas, sunlari söyledi: “Geçen yilin rakamlarina göre ikinci yil diyaliz maliyeti 18 milyar lira iken, organ naklinin maliyeti 4 milyar lira. Arada 14 milyar lira fark var. Bu, hasta basina yaklasik 10 bin dolar demek. Devlet bu parayi vermek zorunda, çünkü vermezse bu insanlar ölür. Yani olayin bir de ekonomik boyutu var. Böyle giderse 5-6 sene sonra Saglik Bakanligi’nin bütçesinin ya da tedavi hizmetlerine ayrilan bütçenin neredeyse tamami böbrek hastaligina gidecek. Bunu çözmenin yolu, böbrek nakli yapmak.”

“HASTALARI KURTARMANIN YOLU...”

A.Ü. Tip Fakültesi Nefroloji Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Murat Tuncer ise böbrek hastalarinin her yil yüzde 10’unun hayatini kaybettigine dikkati çekti. Doç. Dr. Tuncer, “Bu aslinda kader degil. Ismi kanser degil, ama kanserden beter. Bunlari kurtarmanin yolu da bu tür uygulamalara geçmek” diye konustu.

Seker hastasi olup diyalize girenlerin önemli bir grup oldugunu kaydeden Doç. Dr. Murat Tuncer, böbrek hastalarinin yüzde 30’unu, diyabet hastalarinin olusturdugunu bildirdi.

Doku uyumsuz sadece kan grubu uyumuyla nakil yapilmasi halinde Türkiye’de çikan her kadavranin pankreasinin seker hastalarina nakledilebilecegini de belirten Doç. Dr. Murat Tuncer, “Pankreas naklinde doku uyumu aranmiyor, kan grubu uysun yeter. Bu uygulama sayesinde seker hastaligindan kurtulmak da mümkün olacak” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası