Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Elektromanyetik kirlilige dikkat!

Mikrodalga firinlar, yüksek gerilim hatlari, bilgisayar, TV ve radyo verici istasyonlari, baz istasyonlari, cep telefonlari, telsiz telefonlar günlük hayatta siklikla karsilasilan elektromanyetik dalga kaynaklari olarak sayilabilir.

Siklikla kullanilan veya karsilasilan çesitli araç ve cihazlarin çalismasi sirasinda ortaya çikan elektromanyetik dalgalarin insan vücuduna olumsuz etkileri olabilecegi, bundan korunmak için en etkili önlemin, bu dalgalarin kaynaklarina yakin bulunmamak ve dalgalara uzun süre maruz kalmamak oldugu bildirildi.

Yildiz Teknik Üniversitesi (YTÜ) Elektrik Elektronik Fakültesi Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Teknigi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Taner Sengör, günlük hayatta kullanilan birçok cihaz ve aracin elektromanyetik dalgalar ürettigini, insan vücudunun bile bir elektromanyetik dalga kaynagi olarak modellenebilecegini kaydetti.

Elektromanyetik dalgalarin karakteristik yapilari nedeniyle basit biçimde ifade edilmeye elverisli olmadiklarini belirten Prof. Dr. Sengör, sunlari kaydetti: “Elektromanyetik olaylar, üretildikleri ve etkiledikleri yer ile büyüklügü, etki dogrultusu, etki süresi, etki mesafesi, frekansi, bilesenleri, gücü, emilme miktari ve bunlarin zaman içindeki degisim derecelerinin, ayrica etki altinda kalanin yapisal özelliklerinin sekillendirdigi olaylardir. Bunlar da hem kaynaktan kaynaga, hem de insandan insana degisir.”

ELEKTROMANYETIK DALGA KAYNAKLARI

Mikrodalga firinlar, yüksek gerilim hatlari, bilgisayar, televizyon ve radyo verici istasyonlari, baz istasyonlari, cep telefonlari, telsiz telefonlar, halojen ve floresan lambalar ile diger elektrikli araçlarin günlük hayatta siklikla karsilasilan elektromanyetik dalga kaynaklari oldugunu dile getiren Prof. Dr Sengör, “Cep telefonlari, kullanilis sekilleri itibariyle beyne çok yakin konumdaki bir elektromanyetik kaynak durumundadir. Sayica az olmakla birlikte, bu durumun zararlarinin ortaya konuldugu bilimsel yayinlar mevcuttur. Ancak her elektromanyetik dalga kaynagini zararli olarak algilamamak gerekir” dedi.

Prof. Dr. Sengör, elektromanyetik dalgalarin etkilerinin, çogunlukla sanildiginin aksine yalnizca bir isi etkisiyle sinirli olmadigini vurgulayarak, sunlari kaydetti: “Elektromanyetik dalgalarin, vücut içindeki yasamsal öneme sahip bazi maddelerin organizma tarafindan tutulmasi ve islenmesi ile ilgili olumsuz etkilerine rastlanmaktadir. Bu tür etkiyi yaratan frekanslardaki elektromanyetik dalgalar da örnegin cep telefonlarinin temel yayin frekansinda olmamakla birlikte, bunlarin harmonik frekanslari içerisinde bulunmaktadir. Bir diger etki ise beyin çapi ile ilgili olarak söylenebilir. Beynin çapi ne kadar küçükse, elektromanyetik dalgalarin beyin üzerindeki etkisi o kadar artmaktadir.”

OLUMSUZ ETKILENME BELIRTILERI

Elektromanyetik dalga kaynaginin yakininda bulunan ve olumsuz etkilenen bir insanda çesitli belirtilerin ortaya çikabilecegini anlatan Prof. Dr. Sengör, söyle devam etti: “Öncelikle dudaklariniz adeta birbirine yapisir, dilinizde tuz tadi belirir, dudak uçlariniz ile parmak uçlariniz çok hafif segirmeye baslar, düsünme hizinizda çok az gibi görünen ya da fark edilemeyen ama belirli bir gecikme ortaya çikar. Genellikle bu etkiler kaynaktan uzaklasildiginda ya da kaynak kapali konuma getirildiginde çabucak ortadan kalkmakla birlikte, bunun uzun zaman aldigi durumlar da mevcuttur.”

Prof. Dr. Taner Sengör, elektromanyetik kirlilik kaynaklarindan korunmak için alinabilecek önlemlere de deginerek, “Elektromanyetik dalgalardan korunmak için en etkili önlem, olabildigince kaynaktan uzaklasmak ya da kaynagi makul sürelerle dinlendirmektir” dedi.

Prof. Dr. Sengör, elektromanyetik dalga kaynaklarinin, vücuda ve özellikle bas bölgesine uzun süre yakin tutulmamasi gerektigini de sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası