Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kilolar meme kanserinde etkili

Her 10 kadindan birinin yakalandigi meme kanserinin olusumunda, fazla kilolarin da ciddi bir etkisi oldugu kanitlandi

Fazla kilolarin, menopoz döneminden sonra meme kanseri riskini 2 kat artirdigini belirten uzmanlar, et ve süt ürünleri gibi yüksek yag içeren yiyeceklerin tüketilmesi ile meme kanseri riski arasinda pozitif bir iliski oldugunu söylediler.

Kadinlarda görülen kanserlerin beste birini olusturan meme kanserinin, menopozdan sonra artisinda fazla kilolar çok önemli rol oynuyor. Arastirmalar fazla kilolarin, meme kanserinin menopoz sonrasinda görülme riskini 2 kat artirdigini gösteriyor. Ülkemizde her üç kadindan birinin sisman oldugunu ifade eden Onkoloji Uzmani Prof. Dr. Haluk Onat, menopoz öncesi dönemde, sismanlarda meme kanserinin daha az görüldügüne, hatta zayiflarda daha fazla olduguna dikkat çekerek, "Meme kanseri, üst sosyal gruplarda daha sik görülmektedir. Bu gruptaki daha fazla yag ve kalori alimi olmasi ile iliskisi düsünülmüstür. Alinan yag miktari mi yoksa kalori miktari mi önemlidir. Karsi görüsler vardir. Bunun yaninda yagin kendisinden ziyade, yiyecek gruplari ile ilgili yapilan kontrollü çalismalarda, et ve süt ürünleri gibi yüksek yag içeren yiyeceklerin tüketilmesi ile meme kanseri riski arasinda pozitif bir iliski saptanmistir. Diger taraftan bitkisel gidalarla beslenen kadinlarda, meme kanseri egilimi daha az bulunmustur. Ayrica günlük alkol alim miktari artisi ile risk artisi arasinda iliski vardir. Günde 15 gram ve üstü alkol alimi, alkol içmeyenlere göre meme kanseri riskini yüzde 50 artirir. Aktif sigara içenlerde risk artisi görülmemis, ancak pasif sigara dumanina maruz kalanlarda yani örnegin esi sigara içenlerde veya is yerinde sigara içiliyorsa bu kadinlarda riskin arttigi bildirilmistir" dedi.

Menopozda hormon kullaniminin da meme kanseri riskini artiran faktörler arasinda yer aldigini ifade eden Onkoloji Uzmani Prof. Dr. Haluk Onat, "Görülen tüm meme kanserleri arasinda irsi meme kanseri yüzde 15'i kapsamaktadir. Bu oranda kalitimin önemi vardir, ama genel olarak kalitimsal bir hastalik denemez. Kalitimsal meme kanseri birinci ve ikinci derece akrabalarda meme kanseri, over rahim kanseri olan kadinlarda ve özellikle bu ailelerde görülen meme kanserinin, genç yaslarda olusmasi durumunda süphe edilmelidir. Kalitimsal meme kanseri ile ilgili genler saptanmistir. 300 kadindan biri bu geni tasimaktadir. Tüm meme kanseri olmus kadinlarin ancak yüzde 4'ünde bu gen mevcuttur. Bu genleri mevcut olan bir kadinda, 80 yasindan önce meme kanseri olma olasiligi yüzde 85 olup, bu kadinlarin yarisinda 50 yasindan önce meme kanseri olusmaktadir" diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası