Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dalis ile ilgili hastaliklar

Akintili bir üst solunum yolu hastaligi geçiriyorken, dalmamak, dalma sirasinda çiklet çignemek ve periodik olarak yutkunmak gerekir.

Dalma, çogu zaman masum bir yüzme sekli olarak görülse de, kulak burun bogaz açisindan zaman zaman istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Gerek dalma islemi sirasinda gerekse uçak ile irtifa almak ya da kaybetme esnasinda burun gerisinde (nazofarenks bölgesi) bulunan östaki borulari asinç altinda kalir. Bu tüpler içleri kikirdak disi yumusak damaktaki kaslara yapisik, orta kulak ile geniz boslugunu birbirine baglayan kanallardir. Ani basinç degisikligi durumlarinda (uçakta ani iritifa degisiklikleri ya da dalarken ani dibe gitmeler/yüzeye çikmalar) barometrik basinç olusur. Bu olay sonrasi meydana gelen zararlara ”barotravma” zararlari denir.

DALIS ESNASINDA NE GIBI HASTALIKLAR OLUSABILIR?

Bu barometrik degisiklikler eger östaki borusu herhangi bir nedenden dolayi kapali ise orta kulak, kulak zari, isitme kemikçikleri, orta kulaktaki havali bosluklar ve hatta iç kulak etkilenebilir. Yükselme sirasinda orta kulak basinci çevresel duruma uygun olarak azalmaya baslar, ancak alçalma sirasinda ters mekanizmalar islemeyebilir. Bu durum östaki borusunun geniz tarafindaki deliginde ödeme ve sislige neden olur. Bu sislik bir valv mekanizmasi gibi çalisarak deligin bulundugu bölgede daha büyük bir atmosferik basinç olusturur.

ORTA KULAK ZARAR GÖREBILIR

Bu artmis basinç orta kulaga daha az hava girmesine neden olur. Orta kulakta azalan hava basinci kulak zarinda çökmeye ve orta kulak mukozasinda enflamasyona (sismeye) neden olur. Bu negatif basinç düzeltilmezse orta kulak mukozasi seroz bir sivi üretir ve kulakta birikmeye baslar. Bazen bu sivi içine küçük kanamalar da olabilir. Ani basinç degisikliklerinde, bu duruma hemen uyum saglayamayan kulak zarinda delinmeler de olabilir. Hastalar siddetli kulak agrisi, isitme kaybi, çinlama hissederler. Orta siddetde bazi olgularda hastalik mastoid kavite dedigimiz orta kulagin peteksi dokusuna yerlesebilir. Bu durum daha ilerde zaman zaman orta kulak enfeksiyonlari ile seyreden, çogunlukla da isitme kaybinin oldugu kronik bir forma dönebilir. Kulakta olusan zararlar bu kadarla da bitmeyebilir. Ortakulagi iç kulaktan ayiran çok küçük iki pencere vardir. Bu pencerelerin üzerinde de zar vardir. Bazen bu basinç degisiklikleri bu küçük zarlarin da yirtilmasina ya da basinç altinda kalmasina neden olabilir. Bu durum “perilenf” dedigimiz iç kulak sivilarinin orta kulaga akmasina neden olur. Hasta özellikle pozisyon degisikliklerinde ani bas dönmesi ataklari geçirir. Denizde belli bir derinlikte bunlari yasayan kisi hizla su yüzüne çikmak isteyeceginden vurgun yiyebilir. Oryantasyonunu kaybedecegi için daha derine fark etmeksizin inebilir. Hayati bir takim tehlikelerle karsilasabilir. Yine iç kulaktaki sivinin sizintisina bagli olarak total isitme kaybina kadar gidebilen isitme kayiplarina rastlanabilinir. Buna perilenfatik fistül denir. Uzun süre soguk suda dalgiçlik yapan kisilerde dis kulak yolunun kemik bölümünde yillar içinde çok yavas gelisen kemik büyümeleri (osteom,egzostos) olabilir. Bunlar siklikla kulak kirinin zor temizlenmesi gibi sikayetlere neden olabilecekleri gibi ileri vakalarda isitme kaybi yapabilirler.

SINÜS BOSLUKLARI ZARAR GÖREBILIR

Dalma eyleminde bir diger basinç altinda kalan organimiz sinüs bosluklari ve sinüs yollaridir. Ayni, kulakta oldugu gibi, sinüs bosluklarini burun bosluguna birlestiren ince kanallar ve delikler vardir. Ayni makanizma ile bu bölgede olusan ödem ve sislik sinüslerin havalanmasinin bozulmasina ve sinüs mukozalarinin ürettigi sivi ile sinüs bosluklarinin dolmasina neden olur. Bu biriken sivilari baslangiçta iltihabi bir karakteri olamamasina ragmen tedavi edilmeyen kisilerde bu sivilar enfekte olup akut sinüzit olusumuna neden olur. Hasta siddetli bas agrilari, ates, siddetli yüz agrisi, geniz akintisi çekebilir. Bazen sinüs bosluklarinda basinç o kadar siddetli olur ki, dipte sinüs mukozasinin bir bölümü kopup burundan snorkelin içine gelebilir. Ayrica Burun kanamasi olabilir. Bu durumda çok fazla endise etmeden bir KBB uzmanina gidilmesi gerekir. Derin deniz dalgiçligi ya da sualti sporlari yapacak olan kisilerin kulak burun bogaz açisindan handikapli olmamalari gerekir. Örnegin burundan günlük hayatta nefes alma problemi yasayan kisilerde burunda kemik egriligi, burun içi etlerde sisme, kronik sinüzit, kronik akintili kulak hastaligi, petülöz östaki borusu (dogumsal östaki borusu boz.), Kulak zarinda delik olup olmadigi bir uzman hekim tarafindan kontrol edilmelidir.

DIKKAT EDILMESI GEREKEN DURUMLAR NELERDIR?

Akintili bir üst solunum yolu hastaligi geçiriyorken, dalma eyleminde bulunmamak gerekir. Bu durumda analjezik ve dekonjestanlar ile üst solunum yolundaki ödem ve sislik giderilmelidir. Dalma sirasinda çiklet çignemek ve periodik olarak yutkunmak yararlidir. Belli derinliklerde valsalva manevrasi (burunu ve agzi tikayarak agzi içinde hapsedilen havayi östaki borusuna yani geniz yollamaya çalismak) yapilmalidir.

TEDAVI

Tedavi olusan etkenlere yöneliktir. Üst solunum yollarinda tikaniklik yapan anotomik bozukluklarin düzeltilmesi gerekir. Kulak zarindaki yirtik ya da deliklerin cerrahi olarak kapatilmasi gerekir. Osteom ve egzositozun ileri durumlarda cerrahi olarak düzeltilmesi mümkündür. Eger ani bir orta kulakta sivi toplanmasi olmussa lokal anestezi ile kulak zarinin çizilmesi (miringotomi) çok rahatlatici olabilir. Eger bas dönmesi yapan bir iç kulak fistülü düsünülüyorsa hastaligin belli bir dönem düzelmesi beklendikten sonra sikayetlerin geçmemesi durumunda kulak ameliyati (fistül ameliyatlari) yapilabilir. Kiside östaki borusu disfonksiyonu yatkinligi varsa kulak zarina geçici olarak tüp takilabilir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası