Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalbinizi futbol heyecanindan koruyun

Maç sirasinda kontrolsüz heyecan yasamanin kalp krizine neden olabilecegi belirtildi.

Uzmanlar, kalp rahatsizligi riski yüksek olan kisilerin, maçtan yarim saat önce kalp hizini yavaslatan ilaçlar almasi gerektigini hatirlatiyorlar.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Telli, yasanan ani sok durumlari, asiri sevinçler ya da asiri heyecan verici beklenti durumlarinda kalbin çalisma hizinin kisa süre içinde büyük bir degisim gösterdigini söyledi.

Türkiye’de milyonlarin ilgiyle izledigi futbol maçlarinin, rekabet ve kazanma hirsinin doruk noktaya ulastigi ender durumlardan biri oldugunu belirten Telli, 2003-2004 yili futbol sezonunun baslamasiyla birlikte kalp hastaligi olan çok sayida taraftarin, yeniden yüksek kalp riskiyle karsi karsiya geldigini vurguladi.

Kendisini maçin heyecanina kaptiran bir taraftarin vücudunda kuvvetli bir adrenalin salgisi basladigini ifade eden Telli, “Böbreküstü bezleri asiri sekilde adrenalin salgilarken, kandaki yag orani da yükselir. Bu durum, dakikada 80 kez atan kalbin dakikada 120’ye çikmasina neden olur. Yükselen tansiyon ile birlikte ana kalp damarlarinin ya da kaslardan olusan kalp plakalarin yirtilmasi sonucu kalp krizi gerçeklesir” dedi.

MAÇTAN YARIM SAAT ÖNCE ILAÇ ALIN

Prof. Dr. Telli, kalp krizi geçiren kisilerin yaklasik yüzde 25’inde ani ölümün gerçeklestigini, yüzde 15’lik grubun ise getirildigi hastanede öldügünü belirterek, sunlari kaydetti: “Maç sirasinda kontrolsüz heyecan yasamak ve buna engel olamamak, kalp krizine neden olabilir. Ailesinde irsi bir kalp hastaligi veya ani ölüm görülen kisilerle, 50 yasin üstünde olanlar ve tansiyon hastalar, futbol maçlarinda kalp krizi geçirme riski en yüksek olan grubu olusturmaktadir. Bu kisilerin maçtan yarim saat önce kalp hizini yavaslatan, sakinlestirici olarak nitelendirilen ilaçlar almasi gerekir. Böylece kalp, maç sirasindaki heyecan nedeniyle kendini kaybetmeyecek, düzenli sekilde isleyisini sürdürecektir.”

Kalp krizi geçirme riski yüksek gruptaki kisilerin yasadiklari futbol heyecaninin, çevre sartlarina göre de artip azalabildigini ifade eden Telli, söyle dedi: “Bulundugu tribünden maçi izleyen kisi, grup psikolojisinin de etkisiyle maç heyecanini daha gerçekçi ve yüksek olarak yasar. Kendi evinde ise sahada yasanan olayi çok fazla içsellestirmeyecegi için daha az heyecan duyar. Bu nedenle bu gibi kisilerin futbol maçlarini sahada degil, televizyondan seyretmesinde yarar var.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası