Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalbinizi futbol heyecanindan koruyun

Maç sirasinda kontrolsüz heyecan yasamanin kalp krizine neden olabilecegi belirtildi.

Uzmanlar, kalp rahatsizligi riski yüksek olan kisilerin, maçtan yarim saat önce kalp hizini yavaslatan ilaçlar almasi gerektigini hatirlatiyorlar.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Telli, yasanan ani sok durumlari, asiri sevinçler ya da asiri heyecan verici beklenti durumlarinda kalbin çalisma hizinin kisa süre içinde büyük bir degisim gösterdigini söyledi.

Türkiye’de milyonlarin ilgiyle izledigi futbol maçlarinin, rekabet ve kazanma hirsinin doruk noktaya ulastigi ender durumlardan biri oldugunu belirten Telli, 2003-2004 yili futbol sezonunun baslamasiyla birlikte kalp hastaligi olan çok sayida taraftarin, yeniden yüksek kalp riskiyle karsi karsiya geldigini vurguladi.

Kendisini maçin heyecanina kaptiran bir taraftarin vücudunda kuvvetli bir adrenalin salgisi basladigini ifade eden Telli, “Böbreküstü bezleri asiri sekilde adrenalin salgilarken, kandaki yag orani da yükselir. Bu durum, dakikada 80 kez atan kalbin dakikada 120’ye çikmasina neden olur. Yükselen tansiyon ile birlikte ana kalp damarlarinin ya da kaslardan olusan kalp plakalarin yirtilmasi sonucu kalp krizi gerçeklesir” dedi.

MAÇTAN YARIM SAAT ÖNCE ILAÇ ALIN

Prof. Dr. Telli, kalp krizi geçiren kisilerin yaklasik yüzde 25’inde ani ölümün gerçeklestigini, yüzde 15’lik grubun ise getirildigi hastanede öldügünü belirterek, sunlari kaydetti: “Maç sirasinda kontrolsüz heyecan yasamak ve buna engel olamamak, kalp krizine neden olabilir. Ailesinde irsi bir kalp hastaligi veya ani ölüm görülen kisilerle, 50 yasin üstünde olanlar ve tansiyon hastalar, futbol maçlarinda kalp krizi geçirme riski en yüksek olan grubu olusturmaktadir. Bu kisilerin maçtan yarim saat önce kalp hizini yavaslatan, sakinlestirici olarak nitelendirilen ilaçlar almasi gerekir. Böylece kalp, maç sirasindaki heyecan nedeniyle kendini kaybetmeyecek, düzenli sekilde isleyisini sürdürecektir.”

Kalp krizi geçirme riski yüksek gruptaki kisilerin yasadiklari futbol heyecaninin, çevre sartlarina göre de artip azalabildigini ifade eden Telli, söyle dedi: “Bulundugu tribünden maçi izleyen kisi, grup psikolojisinin de etkisiyle maç heyecanini daha gerçekçi ve yüksek olarak yasar. Kendi evinde ise sahada yasanan olayi çok fazla içsellestirmeyecegi için daha az heyecan duyar. Bu nedenle bu gibi kisilerin futbol maçlarini sahada degil, televizyondan seyretmesinde yarar var.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası