Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Disler ne zaman firçalanmali?

Ege Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Sükrü Kandemir, dis firçalamanin belli bir zamanda yapilmasi gerektigine iliskin uluslararasi bilimsel bir saptama bulunmadigini söyledi.

Prof. Dr. Sükrü Kandemir, son günlerde medyada “dislerin yemeklerden 1 saat sonra firçalanmasi gerektigine” iliskin haberlerin yer aldigini belirterek, dislerin yemeklerden önce, hemen sonra ya da yemeklerden 1 saat sonra firçalanmasi gerekliliginin “uluslararasi bir saptama olmadigini” ifade etti.

Koruyucu agiz dis sagligi ürünleri ve bunlarin uygulamalarina yönelik spekülasyonlarin yapildigini dile getiren Ege Üniversitesi (EÜ) Dis Hekimligi Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Sükrü Kandemir, su bilgiyi verdi: “Agiz dis sagligi ürünlerinin kozmetik maddeler sinifina dahildir. Bundan dolayi bu ürünlerin reklamlarinin serbest olmasi, üretici firmalarin var olan veya yeni ürünlerini pazarlarken yaptiklari reklamlarda abartili davranmalari, agiz ve dis sagligi konusunda dis hekimlerinin eksik açiklamalarini kontrol eden ve düzelten mekanizmanin olmamasi, Türk dis hekimliginde isleyen hasta hekim haklarinin olmamasi, bu spekülasyonlarin baslica nedenidir.”

HASTALIK NEDENLER?

Dis ve dis eti hastaliklarinin tek nedeninin disler üzerinde biriken “mikrobial dental plak” olduguna isaret eden Prof. Dr. Kandemir, bu plagi dislerin üzerinden uzaklastirmanin tek yolunun da mekanik olarak günde iki kez dis firçasi, bir kez dis ipi ve ara yüz dis firçasi ile dislerin temizlenmesi oldugunu bildirdi.

“Yemeklerden önce veya sonra dislerinizi firçalamaniz gerekir” önerisinin uygulanabilirliginin zaman ve mekan açisindan düsük olmasi nedeniyle kisileri, dislerini düzenli firça ve iple temizlemekten alikoydugunu öne süren Prof. Dr. Kandemir, söyle konustu: “Disin üzerindeki mikrobial dental plagin, sekerli gida alinir alinmaz asit olusturmasi ve sekerli gida aliminin sona ermesinden 5 dakika sonra asidin ortamdan uzaklasmasi nedeniyle yemeklerden sonra dislerin üzerindeki mikrobial dental plagi temizlemenin bir anlami yoktur. Daha stressiz, zaman olarak acele gerektirmeyen ev ortaminda disleri firça ve iple temizlemek gerekir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası