Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Disler ne zaman firçalanmali?

Ege Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Sükrü Kandemir, dis firçalamanin belli bir zamanda yapilmasi gerektigine iliskin uluslararasi bilimsel bir saptama bulunmadigini söyledi.

Prof. Dr. Sükrü Kandemir, son günlerde medyada “dislerin yemeklerden 1 saat sonra firçalanmasi gerektigine” iliskin haberlerin yer aldigini belirterek, dislerin yemeklerden önce, hemen sonra ya da yemeklerden 1 saat sonra firçalanmasi gerekliliginin “uluslararasi bir saptama olmadigini” ifade etti.

Koruyucu agiz dis sagligi ürünleri ve bunlarin uygulamalarina yönelik spekülasyonlarin yapildigini dile getiren Ege Üniversitesi (EÜ) Dis Hekimligi Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Sükrü Kandemir, su bilgiyi verdi: “Agiz dis sagligi ürünlerinin kozmetik maddeler sinifina dahildir. Bundan dolayi bu ürünlerin reklamlarinin serbest olmasi, üretici firmalarin var olan veya yeni ürünlerini pazarlarken yaptiklari reklamlarda abartili davranmalari, agiz ve dis sagligi konusunda dis hekimlerinin eksik açiklamalarini kontrol eden ve düzelten mekanizmanin olmamasi, Türk dis hekimliginde isleyen hasta hekim haklarinin olmamasi, bu spekülasyonlarin baslica nedenidir.”

HASTALIK NEDENLER?

Dis ve dis eti hastaliklarinin tek nedeninin disler üzerinde biriken “mikrobial dental plak” olduguna isaret eden Prof. Dr. Kandemir, bu plagi dislerin üzerinden uzaklastirmanin tek yolunun da mekanik olarak günde iki kez dis firçasi, bir kez dis ipi ve ara yüz dis firçasi ile dislerin temizlenmesi oldugunu bildirdi.

“Yemeklerden önce veya sonra dislerinizi firçalamaniz gerekir” önerisinin uygulanabilirliginin zaman ve mekan açisindan düsük olmasi nedeniyle kisileri, dislerini düzenli firça ve iple temizlemekten alikoydugunu öne süren Prof. Dr. Kandemir, söyle konustu: “Disin üzerindeki mikrobial dental plagin, sekerli gida alinir alinmaz asit olusturmasi ve sekerli gida aliminin sona ermesinden 5 dakika sonra asidin ortamdan uzaklasmasi nedeniyle yemeklerden sonra dislerin üzerindeki mikrobial dental plagi temizlemenin bir anlami yoktur. Daha stressiz, zaman olarak acele gerektirmeyen ev ortaminda disleri firça ve iple temizlemek gerekir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası