Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Menisküs yirtigi

Menisküs yirtigi, ünlülerin ve sporcularin siklikla basina gelen bir rahatsizlik olarak adini duyurdu.

Yürümeyi engelleyici ciddi bir rahatsizlik olan menisküs yirtiklarinin, genç, aktif yasam süren kisilerde ameliyatla tedavi edilmesi öneriliyor.

Istanbul Cerrahi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Dr. Deniz Algün, ailem.com’a yaptigi açiklamada vücudun en sik yaralanan bölgelerinden birisinin menisküsler oldugunu söyledi. Menisküslerin diz bölgesinde en büyük iki kemigin kesistigi noktada ‘C’ seklinde mevcut olan ince yastikçiklar oldugunu kaydeden Dr. Algün, menisküsün, dizde yükün tasinmasi, birçok yöne dönme hareketinin yapilabilmesi, femur(uyluk kemigi) ve tibia (kaval kemigi) arsindaki güç dengesinin sagladigini kaydetti.

ANI HAREKETLERDE YIRTILIYOR

Futbol gibi karsilikli temas sporlarinda dizin dönmesi, ani hareketlerde meydana gelen katlanma, tek diz üzerine yük alinmasi sonrasinda menisküsler yirtilabilir. Dr. Deniz Algün, sporcularda bu yaralanmalara ön çapraz bag (ÖÇB) yaralanmalarinin da eslik edebildigini belirterek, ileri yas grubunda ise, herhangi bir travma olmaksizin dizde gelisen dejenerasyon ve kikirdak hasarina bagli olarak yirtilabildigini kaydetti.

ILK BELIRTILER SISLIK VE AGRI

Menisküs rahatsizliginin belirtileri hakkinda bilgi veren Dr. Deniz Algün, “Diz içerisinden gelen sesler yirtigin ilk bulgulari olabilir. Dizde ödem gelisene dek sporcular oyuna devem edebilir yada günlük aktiviteler yapilabilir. Ancak ödem gelistiginde sikayetler olusur. Sikayetler 24-48 saat içerisinde gelisir.

Dizde gerginlik ve sislik

Eklem hareket açikliginda azalma

Dizde sivi toplanmasi

Menisküsün yirtik parçasi eklem içine düstügünde takilma, kitlenme. Bu durum ancak doktorun yapacagi bir manevra ile düzelebilir” dedi.

BIRKAÇ TÜR MENISKÜS YIRTIGI BULUNUYOR

Menisküs yirtiklarinin bir kaç tipte olabilecegine dikkat çeken Dr. Deniz Algün, bunlari söyle siraladi; “Sporcularda dönme sonrasinda olusan dikey yada kova sapi tarzinda yirtiklar, genç atletlerde sürekli tekrarlayan tipte travmalar sonrasi kosma gibi olusan radial yada gaga tarzinda yirtiklar, yaslilarda kikirdak bozulmasina bagli olusan horizantal yada iç taraf yirtiklari sayilabilir.”

BASLANGIÇ TEDAVISI

Dr. Deniz Algün, menisküs yirtiklarinin baslangiç tedavisinin RICE olarak kisaltilmis protokol oldugunu belirterek, söyle açikladi;

“Rest (istirahat)

Ice (buz uygulamasi)

Compression (basi uygulamsi ,bandaj gibi)

Elevation (dizin yukari alinmasi) seklinde özetlenebilir.

Bu tedavinin takibinde dizde kitlenme ve kronik yakinmalar gibi sikayetler gelismez ise tedavi istirahat süresi boyunca sürer ve biter. Meniskünün sadece 1/3 dis (eklem kapsülüne yakin) bölümünde kan dolasimi vardir. Bu bölgelerdeki yirtiklarda , menisküs kendi beslenmesi sayesinde yirtigin tamirini saglar. 2/3 iç bölgede ise tam bir tamir olmaz. Yinede her zedelenmis menisküs bulgu verecek diye bir kural da yoktur.”

CERRAHI OPERSYON

Cerrahi tedavi menisküsün iyilesemedigi ve sikayetler olusmaya devam ettirdigi zamanlarda planlaniyor. Yirtik ve sikayete neden olan menisküs yirtiklari kikirdakta asinmaya ve ileri dönemde kireçlenmeye neden oluyor. Dr. Deniz Algün, genç, aktif yasam süren kisilerde menisküs yirtiklarinin ameliyat edilmesinin önerildigini vurgulayarak, yirtigin tipine, eslik eden baska bir patoloji olup olmamasi durumunda, hastanin yasina göre doktorun uygun tedaviyi, planlayacagini dile getirdi. Cerrahi sonrasi rehabilitasyonun ise, tedavinin önemli bir parçasi oldugu belirtildi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası