Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Menisküs yirtigi

Menisküs yirtigi, ünlülerin ve sporcularin siklikla basina gelen bir rahatsizlik olarak adini duyurdu.

Yürümeyi engelleyici ciddi bir rahatsizlik olan menisküs yirtiklarinin, genç, aktif yasam süren kisilerde ameliyatla tedavi edilmesi öneriliyor.

Istanbul Cerrahi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Dr. Deniz Algün, ailem.com’a yaptigi açiklamada vücudun en sik yaralanan bölgelerinden birisinin menisküsler oldugunu söyledi. Menisküslerin diz bölgesinde en büyük iki kemigin kesistigi noktada ‘C’ seklinde mevcut olan ince yastikçiklar oldugunu kaydeden Dr. Algün, menisküsün, dizde yükün tasinmasi, birçok yöne dönme hareketinin yapilabilmesi, femur(uyluk kemigi) ve tibia (kaval kemigi) arsindaki güç dengesinin sagladigini kaydetti.

ANI HAREKETLERDE YIRTILIYOR

Futbol gibi karsilikli temas sporlarinda dizin dönmesi, ani hareketlerde meydana gelen katlanma, tek diz üzerine yük alinmasi sonrasinda menisküsler yirtilabilir. Dr. Deniz Algün, sporcularda bu yaralanmalara ön çapraz bag (ÖÇB) yaralanmalarinin da eslik edebildigini belirterek, ileri yas grubunda ise, herhangi bir travma olmaksizin dizde gelisen dejenerasyon ve kikirdak hasarina bagli olarak yirtilabildigini kaydetti.

ILK BELIRTILER SISLIK VE AGRI

Menisküs rahatsizliginin belirtileri hakkinda bilgi veren Dr. Deniz Algün, “Diz içerisinden gelen sesler yirtigin ilk bulgulari olabilir. Dizde ödem gelisene dek sporcular oyuna devem edebilir yada günlük aktiviteler yapilabilir. Ancak ödem gelistiginde sikayetler olusur. Sikayetler 24-48 saat içerisinde gelisir.

Dizde gerginlik ve sislik

Eklem hareket açikliginda azalma

Dizde sivi toplanmasi

Menisküsün yirtik parçasi eklem içine düstügünde takilma, kitlenme. Bu durum ancak doktorun yapacagi bir manevra ile düzelebilir” dedi.

BIRKAÇ TÜR MENISKÜS YIRTIGI BULUNUYOR

Menisküs yirtiklarinin bir kaç tipte olabilecegine dikkat çeken Dr. Deniz Algün, bunlari söyle siraladi; “Sporcularda dönme sonrasinda olusan dikey yada kova sapi tarzinda yirtiklar, genç atletlerde sürekli tekrarlayan tipte travmalar sonrasi kosma gibi olusan radial yada gaga tarzinda yirtiklar, yaslilarda kikirdak bozulmasina bagli olusan horizantal yada iç taraf yirtiklari sayilabilir.”

BASLANGIÇ TEDAVISI

Dr. Deniz Algün, menisküs yirtiklarinin baslangiç tedavisinin RICE olarak kisaltilmis protokol oldugunu belirterek, söyle açikladi;

“Rest (istirahat)

Ice (buz uygulamasi)

Compression (basi uygulamsi ,bandaj gibi)

Elevation (dizin yukari alinmasi) seklinde özetlenebilir.

Bu tedavinin takibinde dizde kitlenme ve kronik yakinmalar gibi sikayetler gelismez ise tedavi istirahat süresi boyunca sürer ve biter. Meniskünün sadece 1/3 dis (eklem kapsülüne yakin) bölümünde kan dolasimi vardir. Bu bölgelerdeki yirtiklarda , menisküs kendi beslenmesi sayesinde yirtigin tamirini saglar. 2/3 iç bölgede ise tam bir tamir olmaz. Yinede her zedelenmis menisküs bulgu verecek diye bir kural da yoktur.”

CERRAHI OPERSYON

Cerrahi tedavi menisküsün iyilesemedigi ve sikayetler olusmaya devam ettirdigi zamanlarda planlaniyor. Yirtik ve sikayete neden olan menisküs yirtiklari kikirdakta asinmaya ve ileri dönemde kireçlenmeye neden oluyor. Dr. Deniz Algün, genç, aktif yasam süren kisilerde menisküs yirtiklarinin ameliyat edilmesinin önerildigini vurgulayarak, yirtigin tipine, eslik eden baska bir patoloji olup olmamasi durumunda, hastanin yasina göre doktorun uygun tedaviyi, planlayacagini dile getirdi. Cerrahi sonrasi rehabilitasyonun ise, tedavinin önemli bir parçasi oldugu belirtildi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası