Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alkolün böbreklere yarari kesinlik kazanmadi

Az miktarda alkol alinmasinin böbrek hastaliklarina karsi yarar saglayacagi görüsü, fareler üzerinde yapilan bir arastirmada kanitlanamadi.

Böbrek hastasi farelere içirilen az miktarda alkolün böbreklere ne yarari ne da zarari oldugu tespit edildi.

American Journal of Physiology dergisinde yayimlanan habere göre, günde bir kadeh sarap tüketilmesinin özellikle yasli insanlarda kalp krizi ve inme riskini düsürdügünün birçok arastirmayla kanitlandigi hatirlatildi. Bilim adamlari, kalp ve dolasim ile böbrek hastaliklarinin çok sayida moleküler ve selüler benzerligi bulundugu için, az miktarda tüketilen alkolün olasi yararlarini fareler üzerinde yaptiklari deneyde tespit etmek istediler.

Arastirmacilar deneyde, böbrek hastasi farelere günde, insanda az miktarda alkol tüketimine esdeger olan 40 mililitre bira içirdiler. Farelerin kanindaki alkol miktari 0,02 promil olarak ölçüldü. Akut hasta fareler 7 gün sonra, kronik hasta fareler de 15 hafta sonra incelendi. Farelerin böbrek fonksiyonlarina, kan basincina, agirligina ve böbrek dokusundaki olasi hücre degisikliklerine bakildi. Akut glomerulonefrit hastasi farelerde, alkolün ne yarari ne de zarari oldugu ortaya çikti. Kronik glomerulonefrit hastasi farelerin böbrek fonksiyonlarinin 15 hafta sonra kötülestigi, fakat alkol verilmeyen farelerin böbrek fonksiyonlarindan daha kötü olmadigi tespit edildi.

Sonuçlarin, az miktarda alkol tüketiminin böbrek hastasi farelere yarar saglayacagini düsünen bilim adamlari için sürpriz oldugu belirtilen haberde, alkolün yararinin türüne bagli olabilecegi kaydedildi. Biranin da flavonoid tipi antioksidanlar içerdigi ifade edilen haberde, deneyin sarapla yapilmasi halinde sonucun ne olacaginin bilinmedigi belirtildi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası