Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ortakulak iltihabina dikkat!

Havuzlari temizlemek için kullanilan maddelerdeki kimyasallara karsi alerjisi bulunanlarda, dis kulak yolunda kasinti ve akintinin ortaya çiktigi bildirildi.

Atatürk Egitim ve Arastirma Hastanesi Kulak Burun Bogaz Servisi Klinik Sef Yardimcisi Doç. Dr. Sedat Öztürkcan, yaz aylarinda ortakulak iltihabinin sikça görüldügünü belirterek, kirli ve iyi temizlenmeyen havuz sularinin da dis kulak yolunda enfeksiyonlara yol açtigini söyledi.

Bu enfeksiyonlarin ilerleyerek ortakulak iltihabina neden olabildigini bildiren Doç. Dr. Öztürkcan, doktor tavsiyesi olmadan gereksiz veya gelisigüzel antibiyotik kullanilmamasi gerektigini, bu tarz kullanimin, dirençli mikroplarin artmasina neden oldugunu, bunun da tedaviyi güçlestirdigini anlatti.

Kulakta agri, akinti, isitme kaybi yakinmalarindan birinin bulunmasi halinde kulak burun bogaz uzmanlarina basvurulmasi gerektigini belirten Sedat Öztürkcan, “Ortakulak iltihabi, tedavi edilmemesi halinde isitme kaybina, daha ileri durumlarda iç kulaga geçip sagirliga, hatta beyne ilerleyip menenjite neden olabilir” diye konustu. Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasi siklikla ortakulak iltihabi görüldügünü dile getiren Doç. Dr. Öztürkcan, “Östaki borusuyla orta kulakta biriken sivi disari atilir. Üst solunum yolu enfeksiyonu, burun fonksiyonlarini ve östaki borusunun islevlerini bozar ve sonuçta ortakulakta iltihaba neden olur” dedi.

Sedat Öztürkcan, Türkiye’de 3 yasina kadar özellikle soguk iklimde yasayan çocuklarin yüzde 80’inde en az bir kere ortakulak iltihabi görüldügünü ifade ederek, bunlarin bir kisminin hiç tedavi görmedigi veya yetersiz tedavi gördügü için ciddi kulak problemleri gelistigini söyledi. Öztürkcan, burun tikanikligi, horlama, agizdan nefes alma, kulaklarinda akinti ve isitme azligi gibi sorunu olan çocuklarin mutlaka bir kulak burun bogaz uzmanina götürülmesi gerektiginin altini çizdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası