Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ortakulak iltihabina dikkat!

Havuzlari temizlemek için kullanilan maddelerdeki kimyasallara karsi alerjisi bulunanlarda, dis kulak yolunda kasinti ve akintinin ortaya çiktigi bildirildi.

Atatürk Egitim ve Arastirma Hastanesi Kulak Burun Bogaz Servisi Klinik Sef Yardimcisi Doç. Dr. Sedat Öztürkcan, yaz aylarinda ortakulak iltihabinin sikça görüldügünü belirterek, kirli ve iyi temizlenmeyen havuz sularinin da dis kulak yolunda enfeksiyonlara yol açtigini söyledi.

Bu enfeksiyonlarin ilerleyerek ortakulak iltihabina neden olabildigini bildiren Doç. Dr. Öztürkcan, doktor tavsiyesi olmadan gereksiz veya gelisigüzel antibiyotik kullanilmamasi gerektigini, bu tarz kullanimin, dirençli mikroplarin artmasina neden oldugunu, bunun da tedaviyi güçlestirdigini anlatti.

Kulakta agri, akinti, isitme kaybi yakinmalarindan birinin bulunmasi halinde kulak burun bogaz uzmanlarina basvurulmasi gerektigini belirten Sedat Öztürkcan, “Ortakulak iltihabi, tedavi edilmemesi halinde isitme kaybina, daha ileri durumlarda iç kulaga geçip sagirliga, hatta beyne ilerleyip menenjite neden olabilir” diye konustu. Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasi siklikla ortakulak iltihabi görüldügünü dile getiren Doç. Dr. Öztürkcan, “Östaki borusuyla orta kulakta biriken sivi disari atilir. Üst solunum yolu enfeksiyonu, burun fonksiyonlarini ve östaki borusunun islevlerini bozar ve sonuçta ortakulakta iltihaba neden olur” dedi.

Sedat Öztürkcan, Türkiye’de 3 yasina kadar özellikle soguk iklimde yasayan çocuklarin yüzde 80’inde en az bir kere ortakulak iltihabi görüldügünü ifade ederek, bunlarin bir kisminin hiç tedavi görmedigi veya yetersiz tedavi gördügü için ciddi kulak problemleri gelistigini söyledi. Öztürkcan, burun tikanikligi, horlama, agizdan nefes alma, kulaklarinda akinti ve isitme azligi gibi sorunu olan çocuklarin mutlaka bir kulak burun bogaz uzmanina götürülmesi gerektiginin altini çizdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası