Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Esleri uykusuz birakan dert: Horlama

Horlama, uyku apnesi hastaliginin ( uyku sirasinda solunumun 10-30 saniye süre ile durmasi) bir belirtisi olabilir.

Sabahlari yorgun kalkiyor, isinizde konsantrasyon güçlügü çekiyor, tiyatroda, sinemada veya toplantilarda yogun uyku isteginden kendilerini alamiyorsaniz; Esiniz de sik sik horlamanizdan yakiniyorsa; Büyük olasilikla siz bir “Horlama ve uyku apnesi (uykuda solunum durmasi)” problemi yasiyorsunuz.

HORLAMA ÖNEMLI MIDIR?

Horlama, eriskinlerin yaklasik yarisinda görülen bir uyku bozuklugudur. Ancak horlama her zaman sürekli ya da düzenli degildir ve sorun olusturmaz. Tibbi olarak degerlendirilmesi gereken durum kisinin her gece gürültülü bir sekilde horlamasidir.

Özel Kadiköy Hastanesi ve Acibadem Hastanesi Kulak Burun Bogaz uzmani Dr. Zerrin Boyaci : “Horlama kisinin yakin çevresini etkileyen önemli bir sosyal problemdir. Guiness rekorlar kitabina göre horlamanin siddeti 87,5 dB’e kadar çikabilmektedir. Bu deger tas kirma makinalarinin çikardigi gürültüye esdegerdir. Yapilan bir arastirmaya göre horlayan bir kisinin esi, her gece ortalama bir saat daha az uyumaktadir. Diger bir degisle horlayan kisilerin esleri uykusuz kalmaktadir. Unutulmamasi gereken önemli bir nokta da horlamanin, uyku apnesi hastaliginin bir belirtisi olabilecegidir.”

HORLAMANIN NEDENI NEDIR?

Eriskinlerde horlamanin en sik görülen nedeni yumusak damak ve küçük dilin normalden fazla büyümesi ve sarkmasidir. Fakat burundan, ses tellerine kadar üst solunum yollarini daraltan tüm nedenler (burun kemigindeki egrilik, dilin büyük olasi vs.) horlamaya sebep olabilir. Çocuklarda ise horlama genellikle geniz eti ve bademcik ile ilgilidir.

UYKU APNESI NEDIR?

Uyku apnesi, uyku sirasinda solunumun 10-30 saniye süre ile durmasini ifade eden bir terimdir. Solunumun uyku sirasinda kesintiye ugramasi, bir gecede 400 kereye kadar tekrarlayabilir. Bunun sonucunda kisinin derin bir uyku uyuyabilmesi ve yeterince dinlenebilmesi mümkün olmaz. Uyku apnesinin en önemli nedeni üst solunum yollarinda gelisen obstrüksiyonlardir . Özellikle yumusak damak ve dil kökü seviyesinde daralma söz konusudur.

UYKU APNESINDE GÜN IÇINDE GÖRÜLEN BELIRTILER NELERDIR?

Bu kisiler gün içinde uykusuzluk ile mücadele ederler. Hatta ileri evreli bazi hastalar televizyon seyrederken veya sohbet ederken uyuklayabilirler. Sabahlari yorgun kalkarlar islerinde konsantrasyon güçlügü çekerler. Tiyatroda, sinemada veya toplantilarda yogun uyku istegi ile mücadele ederler. Direksiyon basinda uyuya kalmalari ve trafik kazalarina neden olmalari söz konusudur.

UYKU APNESI TEHLIKELI MIDIR?

Uyku apnesi tedavi edilmesi gereken ciddi bir problemdir. Tedavi edilmeyen kisilerde özellikle kalp ve damar hastaliklari görülebilir. Ani ölümler olabilir.

UYKU APNESININ TEDAVISI VAR MIDIR?

Uyku apnesi olan kisiler mutlaka konunun uzmani bir hekim tarafindan degerlendirilmelidir. Ilk asama olarak yapilasi gerekenler sunlardir:

Alkol alinmamali,uyku ilaçlari kullanilmamalidir.

Fazla kilolar varsa, kilo verilmelidir. Asiri kilolarin dil kökünde yaglanmaya neden olarak hava yolunu daraltacagi unutulmamalidir.

Uyku sirasinda sirt üstü degil yan yatilmalidir. Bu aliskanligin edinilmesi için pijamanin sirt kismina bir tenis topu dikilebilir.

Tedavi için cerrahi ve cerrahi disi yöntemlere gerek duyulabilmektedir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası