Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Esleri uykusuz birakan dert: Horlama

Horlama, uyku apnesi hastaliginin ( uyku sirasinda solunumun 10-30 saniye süre ile durmasi) bir belirtisi olabilir.

Sabahlari yorgun kalkiyor, isinizde konsantrasyon güçlügü çekiyor, tiyatroda, sinemada veya toplantilarda yogun uyku isteginden kendilerini alamiyorsaniz; Esiniz de sik sik horlamanizdan yakiniyorsa; Büyük olasilikla siz bir “Horlama ve uyku apnesi (uykuda solunum durmasi)” problemi yasiyorsunuz.

HORLAMA ÖNEMLI MIDIR?

Horlama, eriskinlerin yaklasik yarisinda görülen bir uyku bozuklugudur. Ancak horlama her zaman sürekli ya da düzenli degildir ve sorun olusturmaz. Tibbi olarak degerlendirilmesi gereken durum kisinin her gece gürültülü bir sekilde horlamasidir.

Özel Kadiköy Hastanesi ve Acibadem Hastanesi Kulak Burun Bogaz uzmani Dr. Zerrin Boyaci : “Horlama kisinin yakin çevresini etkileyen önemli bir sosyal problemdir. Guiness rekorlar kitabina göre horlamanin siddeti 87,5 dB’e kadar çikabilmektedir. Bu deger tas kirma makinalarinin çikardigi gürültüye esdegerdir. Yapilan bir arastirmaya göre horlayan bir kisinin esi, her gece ortalama bir saat daha az uyumaktadir. Diger bir degisle horlayan kisilerin esleri uykusuz kalmaktadir. Unutulmamasi gereken önemli bir nokta da horlamanin, uyku apnesi hastaliginin bir belirtisi olabilecegidir.”

HORLAMANIN NEDENI NEDIR?

Eriskinlerde horlamanin en sik görülen nedeni yumusak damak ve küçük dilin normalden fazla büyümesi ve sarkmasidir. Fakat burundan, ses tellerine kadar üst solunum yollarini daraltan tüm nedenler (burun kemigindeki egrilik, dilin büyük olasi vs.) horlamaya sebep olabilir. Çocuklarda ise horlama genellikle geniz eti ve bademcik ile ilgilidir.

UYKU APNESI NEDIR?

Uyku apnesi, uyku sirasinda solunumun 10-30 saniye süre ile durmasini ifade eden bir terimdir. Solunumun uyku sirasinda kesintiye ugramasi, bir gecede 400 kereye kadar tekrarlayabilir. Bunun sonucunda kisinin derin bir uyku uyuyabilmesi ve yeterince dinlenebilmesi mümkün olmaz. Uyku apnesinin en önemli nedeni üst solunum yollarinda gelisen obstrüksiyonlardir . Özellikle yumusak damak ve dil kökü seviyesinde daralma söz konusudur.

UYKU APNESINDE GÜN IÇINDE GÖRÜLEN BELIRTILER NELERDIR?

Bu kisiler gün içinde uykusuzluk ile mücadele ederler. Hatta ileri evreli bazi hastalar televizyon seyrederken veya sohbet ederken uyuklayabilirler. Sabahlari yorgun kalkarlar islerinde konsantrasyon güçlügü çekerler. Tiyatroda, sinemada veya toplantilarda yogun uyku istegi ile mücadele ederler. Direksiyon basinda uyuya kalmalari ve trafik kazalarina neden olmalari söz konusudur.

UYKU APNESI TEHLIKELI MIDIR?

Uyku apnesi tedavi edilmesi gereken ciddi bir problemdir. Tedavi edilmeyen kisilerde özellikle kalp ve damar hastaliklari görülebilir. Ani ölümler olabilir.

UYKU APNESININ TEDAVISI VAR MIDIR?

Uyku apnesi olan kisiler mutlaka konunun uzmani bir hekim tarafindan degerlendirilmelidir. Ilk asama olarak yapilasi gerekenler sunlardir:

Alkol alinmamali,uyku ilaçlari kullanilmamalidir.

Fazla kilolar varsa, kilo verilmelidir. Asiri kilolarin dil kökünde yaglanmaya neden olarak hava yolunu daraltacagi unutulmamalidir.

Uyku sirasinda sirt üstü degil yan yatilmalidir. Bu aliskanligin edinilmesi için pijamanin sirt kismina bir tenis topu dikilebilir.

Tedavi için cerrahi ve cerrahi disi yöntemlere gerek duyulabilmektedir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası