Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarinizin saçinin gür olmasi için...

Dermatoloji Uzmani Dr. Ümit Çolakoglu, “saçin sifir numaraya vurulmasi saglik açisindan uygun degil” dedi.

Özellikle çocukluk çaginda saçlarin kisa kesilmesinin, saçlarin ileri yaslarda daha gür ve kuvvetli olmasini sagladigi bildirildi.

Konya Numune Hastanesi’nde görevli Dermatoloji Uzmani Dr. Ümit Çolakoglu, basi sicak ve soguk gibi zararli dis etkenlerden koruyan saçlarin, kisinin dis görünüsü açisinda da büyük önem tasidigini söyledi. Keratin içeren ölü hücrelerden olusan saçin bir tek telinin ortalama 3-4 yil ömrü oldugunu belirten Çolakoglu, saçin saglikli bir gelisim gösterebilmesinde katilimsal faktörler kadar saglikli beslenmenin de önem tasidigini vurguladi.

Çolakoglu, travmatik (kisa sürede ve aniden) saç dökülmelerinin en büyük nedenin ise stres oldugunu kaydetti.

DOLGUN SAÇLARIN SIRRI ÇOCUKLUKTA

Çolakoglu, özel durumlar disinda erkeklere özgü olan saç dökülmesinin temel nedeninin, erkeklerde bulunan erkek esey hormonu oldugunu ifade eden Çolakoglu, sunlari söyledi: “Çocukluk dönemlerinde saç yapisinin gelisimi, saçin gerçek karakterinin olusmasinda belirleyici rol oynamaktadir. Bu nedenle çocukluk döneminde saçin sikça kesilmesi büyük önem tasir. Özellikle bu çaglarda saçlarin kisa kesilmesi, ileri yaslarda daha gür ve kuvvetli olmasini saglar. Çünkü, uzamis durumda olan saç canliligini yitirip güç kaybeder. Saç kesiminde saç kökleri biraz daha güçlenecegi için saç kalinligi her kesimde biraz daha artar. Son derece hareketli olunan bu dönemde çocuklarin kisa kesilmis saçlari ve saç kökleri, fiziki yipranmalardan da etkilenmez. Kalinlasan ve güçlenen saçlar ise ilerdeki yaslarda saçlarin dökülmesine yönelik karsilasilabilecek olumsuzluklarin etkisini, en aza indirmis olur.”

Çolakoglu, çok sayida kisinin çocuklarinin saçinin gür olmasi için berberden sifir numara tas yapmasini istedigini ifade ederek, “Ancak, bu durum yazin sicak, kisin da sogugun etkisi ile çocuklarda sinüzite neden olabilir. Bu nedenle sifir numara tirasi önermiyoruz” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası