Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türk doktorun gen arastirmasi

Harvard Üniversitesi’nde 200 arastirmacinin yer aldigi Genetik ve Kompleks Hastaliklar Bölüm Baskanligi’na atanan Prof. Gökhan Hotamisligil, sismanlik, seker ve kalp hastaliklarina neden olan “JNK” geni üzerinde çalisiyor.

Tatilini ailesiyle Türkiye’de geçiren Prof. Gökhan Hotamisligil, dünyada hizla yayilan sismanlik, seker ve kalp hastaliginin çok sik olarak birarada görüldügünü ve birbirlerinin riskini artirdigini söyledi.

Sismanlik, seker ve kalp hastaliklarinin ortak mekanizmalarini anlayip, bunlari birbirinden ayirmayi ve durduracak yöntemleri gelistirmeyi amaçladiklarini kaydeden Prof. Gökhan Hotamisligil, sunlari söyledi: “JNK (Junk-çöp) olarak adlandirilan gen, hücrenin stres cevabini kontrol ediyor. Hücre yüksek enerji yüküyle karsilastiginda strese giriyor ve mekanizmasinda bozukluklar basliyor. Organizmayi sismanlik ve seker hastaligina dogru götürüyor. Bu gen, üç hastaligi kontrol eden bir orkestra sefi gibi. Ancak, bir enzim oldugu için ilaç gelistirmekte çok elverisli bir yapiya sahip.”

JNK geninin daha önce bulundugunu, ancak üç hastaligi tetikledigini kendilerinin tespit ettigini anlatan Prof. Hotamisligil, yüzde 90’i sismanliga bagli olan “tip-2” seker hastaliginin nedeni yag asitlerine bagli proteinler ailesinden “ap2” ve “mla1” genlerinin de çalisma alanlari oldugunu kaydetti.

Kullandiklari teknolojinin en önemlisinin genetik oldugunu anlatan Prof. Hotamisligil, “Sismanliga yol açan genlerin fonksiyonlarini degistirerek bu hastaliga yol açan mekanizmalari durdurabilir miyiz, bunu test ediyoruz. Bunlar hep deneysel ortamlarda, genleri degistirilen fareler üzerinde oluyor. Asiri derecede sismanlik gelistiren bir farenin 1 veya 2 genini degistirerek, tamamen direnç göstermesini saglayabiliyoruz” dedi.

Bütün olumsuz ortama ragmen hiç kalp hastaligi gelistirmeyen, damarlarini sürekli açik tutan fareler gelistirebildiklerini belirten Prof. Hotamisligil, çalismalarina ilaç endüstrisinin ilgi gösterdigini bildirdi.

SÜPER DIRENÇLI FARE

Seker hastaligiyla ilgili çalisma yaparken sismanliktan seker hastaligina geçen bir fare modeli ürettiklerini ifade eden Prof. Hotamisligil, sunlari kaydetti: “Bunu test ederken farkettik ki, hem sismanlik, hem seker, hem de kalp hastaligina dirençli bir fare olustu. Tek bir genle. Bu çok heyecan verici bir gelisme oldu. Ilaç gelistirmeye de çok uygun bir yol ortaya çikti. Süper dirençli bir yaratik ortaya çikmis oldu. Insanda da bu genin aynisi çok yüksek düzeyde korunmus vaziyette. Insan ile fare arasindaki gen arasinda yüzde 99.5 gibi bir benzerlik var. Dolayisiyla bunun insanlara uygulanma ihtimali çok yüksek oldu. Bu konuda ilaç gelistirmek için 4-5 endüstri grubunda çalisma var.”

Bu gelismenin, “bu hastaliklara çare bulundu” anlamina gelmedigini vurgulayan Prof. Hotamisligil, “Bu ufak bir adim. Insan çalismalarinda basarili olunursa, bundan 5-10 yil sonra yeni tedavi imkanlari, yeni olasiliklar ortaya çikacak” dedi.

INSANDA ETKILI OLACAK MI?

Bu genle insanlarin sismanlik, seker ve kalp hastaligi riskinin tahmin edilebilecegini anlatan Prof. Hotamisligil, birinci asamanin genin aktivitesinin kimyasal maddeyle degistirilebilmesi oldugunu belirtti.

Prof. Hotamisligil, sözlerini söyle sürdürdü: “En büyük tikaniklik bu noktada oluyor. Bu nokta asilmis durumda. Ikinci büyük engel, ‘Insanlara verildigi zaman toksit etkileri, yan etkileri olacak mi?’ Simdi çalismalar bu asamada. Bu asamada basarili olursa üçüncü ve belki de en büyük engel gelecek. Bu da, ‘Bu gerçekten insan hastaliginda etkili olacak mi?’ Ulasmak istedigimiz yer o. Bu en zorlu, külfetli, masrafli nokta. Pek çok ilaç projesinin öldügü nokta bu üçüncü nokta. Bu ilacin kullanilabilir olup olmayacagi, toksit etki yaratip yaratmayacagi, önümüzdeki 5 yil içinde belli olacak. Bu tür seyler pek çok arastirmaciya nasip olmuyor.”

Ilacin ortaya çikmasinin bu hastaliklarin “kökünün kazindigi” anlamina gelmeyecegini, ancak önemli bir adim sayilacagini kaydeden Prof. Hotamisligil, “Burada heyecan veren üç hastaligin birden kontrol edilebilen bir yol oldugunu bulmak ve tedavi yoluyla degistirilebilecegi konseptini ortaya çikarmis olmak. Bu hedefle bu isi halledemezsek, o zaman eninde sonunda baska bir hedefle bu yolu degistirmenin yöntemini bulacagiz” dedi.

ATLETIK INSANLAR DÜNYASI

Dünyayi atletik insanlar dünyasi yapmanin teorik olarak mümkün oldugunu anlatan Prof. Dr. Hotamisligil, “Deneysel modellerde bu basarilabiliyor. Bir hayvani ne yerse yesin sismanlamayacak hale getirmek mümkün. Kolesterolü ne kadar yüksek olursa olsun kalp hastaligi geçirmeyecek hale getirmek mümkün. Ama bunun insandaki uygulamasinin ne kadar dramatik olacagini bilmiyoruz” seklinde konustu.

Deneysel sistemlerden insan sistemlerine geçis için Harvard Üniversitesi Tip ve Halk Sagligi Fakültesi’nde Genetik ve Kompleks Hastaliklar Anabilim Dali kuruldugunu ve bu bölümün baskanligina getirildigini ifade eden Prof. Gökhan Hotamisligil, “Endowed (Daimi) Profesör” unvaniyla görevini sürdücegini söyledi.

Bilim dalinda 20’si ögretim üyesi 200’den fazla arastirmacinin görev yaptigini ve yillik bütçesinin 30 milyon dolar oldugunu kaydeden Prof. Hotamisligil, bu hastaliklarin tedavi yöntemlerinin gelecegini çok parlak gördügünü, binlerce arastirma grubundan birinden bir çikisin mutlaka olacagini vurguladi. Prof. Hotamisligil, “20 sene içinde her 2 kisiden birinin bu hastaliklardan birine yakalanacagi tahmin ediliyor. Mutlaka bu is çözülecek diye düsünüyorum” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası