Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Doga tutkunlarina ‘dag hastaligi’ uyarisi

Siddetli bas agrisi, istahsizlik, bas dönmesi, gögüste sikinti hissi, bulanti, uykusuzluk ve idrarda azalma seklinde kendini gösteren hastaligin tedavisinde, erken taninin çok önemli oldugu belirtildi.

Istanbul Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, doga yolculuklarinin, verdigi keyfin yani sira, insan sagligi üzerinde olumsuz etkileri olduguna deginerek, çikilan yüksekligin seviyesine, çikis hizina ve yükseklikte kalma süresine göre çesitli hastaliklar meydana gelebildigini söyledi.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta,daglar ve yaylalarin, temiz hava, sessizlik ve dogal güzellikleriyle insanlari miknatis gibi çektigini belirterek, bu tür yolculuklarin tadina varabilmek ve saglik sorunlariyla karsilasmamak için dikkat edilmesi gereken noktalar bulundugunu kaydetti.

Doga yolculuklarinin saglik üzerindeki etkilerine deginen Prof. Dr. Küçükusta, “Çikilan yüksekligin seviyesine, çikis hizina ve yükseklikte kalma süresine göre çesitli dag hastaliklari olusur. Insanlarin bu hastaliklara olan yatkinliklari çok farklidir. Bazi arastirmalar, bu yatkinligin genetik oldugunu ve kisinin fiziksel özellikleri ya da antrenman durumu ile ilgili olmadigini ortaya koymustur” dedi.

“DAG SARHOSLUGU”

Yükseklikle ilgili rahatsizligi olanlarda riskin daha fazla oldugunu kaydeden Prof. Dr. Küçükusta, sunlari söyledi: “Dag hastaliklarinin en hafifi dag tutmasidir. Agir durumlarda ölümlere neden olabilen akciger ödemi de gelisebilmektedir. Dag hastaligi, halk arasinda ‘dag tutmasi’ veya ‘dag sarhoslugu’ isimleriyle bilinir. Hastaligin belirtileri, alkol kullananlarin çok iyi bildikleri ‘aksamdan kalma’ haline benzer. 1200 metrenin üzerindeki irtifalarda bile görülmesi mümkündür. Ama asil hizli olarak 2 bin 500 metrenin üzerine çikislarda rastlanan bir durumdur. Belirtiler çikistan 6-12 saat sonra ortaya çikar.”

Prof. Dr. Küçükusta, yükseklere çikanlarin genellikle kendilerini dinç ve iyi hissettiklerini, ancak saatler sonra durgunluk ve keyifsizligin baslayabildigini belirterek, hastaligin belirtileri arasinda, siddetli bas agrisi, istahsizlik, bas dönmesi, gögüste sikinti hissi, bulanti, uykusuzluk ve idrarda azalmanin bulundugunu kaydetti.

ÖNLEMLER VE TEDAVI

Hastaligin tedavisinde erken taninin çok önemli oldugunu belirten Prof. Dr. Küçükusta, “Hafif belirti gösterenler 300 metre, daha agir belirti gösterenler ise 1000 metre asagiya indirilmekle düzelirler. Varsa oksijen tedavisi de etkili olur. Aspirin bas agrisi için yararlidir. Buna karsilik sinir sistemini yatistirici, uyku ilaçlari ve alkol kesinlikle sakincalidir” dedi.

Prof. Dr. Küçükusta, yüksek irtifalara çikan kisilerde hastalik belirtilerinin görülmesi halinde, tirmanisa belirli bir süre ara verilmesi ve hastanin bir doktor tarafindan muayenesinin, telafisi zor durumlarin ortaya çikmasinin önlenmesi açisindan önemli oldugunu vurguladi.

Hastaliga karsi önerilerini siralayan Prof. Dr. Küçükusta, söyle devam etti: “Belirtileri gösteren hastalar asla uyumamalidir ve sikayetleri tamamen geçmeden asla yükseklere çikmamalidir. Özellikle hipertansiyon, damar sertligi ile astim, kronik bronsit, amfizen gibi akciger rahatsizligi olanlarin, böbrek ve seker hastalari ile yaslilarin daha dikkatli olmalari, böyle seyahatlerden önce doktorlarina danismalari gerekir. Arastirmalara göre, dag hastaliklarina bagli ölümler, gruplar halinde daga çikanlarda daha sik görülmektedir. Çünkü insanlar bazi belirtileri hissetseler bile, bunlari baskalarini rahatsiz etmemek için saklarlar. Ayrica da, grubun yolculuk planinin aksamasi istenmez.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası