Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Doga tutkunlarina ‘dag hastaligi’ uyarisi

Siddetli bas agrisi, istahsizlik, bas dönmesi, gögüste sikinti hissi, bulanti, uykusuzluk ve idrarda azalma seklinde kendini gösteren hastaligin tedavisinde, erken taninin çok önemli oldugu belirtildi.

Istanbul Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, doga yolculuklarinin, verdigi keyfin yani sira, insan sagligi üzerinde olumsuz etkileri olduguna deginerek, çikilan yüksekligin seviyesine, çikis hizina ve yükseklikte kalma süresine göre çesitli hastaliklar meydana gelebildigini söyledi.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta,daglar ve yaylalarin, temiz hava, sessizlik ve dogal güzellikleriyle insanlari miknatis gibi çektigini belirterek, bu tür yolculuklarin tadina varabilmek ve saglik sorunlariyla karsilasmamak için dikkat edilmesi gereken noktalar bulundugunu kaydetti.

Doga yolculuklarinin saglik üzerindeki etkilerine deginen Prof. Dr. Küçükusta, “Çikilan yüksekligin seviyesine, çikis hizina ve yükseklikte kalma süresine göre çesitli dag hastaliklari olusur. Insanlarin bu hastaliklara olan yatkinliklari çok farklidir. Bazi arastirmalar, bu yatkinligin genetik oldugunu ve kisinin fiziksel özellikleri ya da antrenman durumu ile ilgili olmadigini ortaya koymustur” dedi.

“DAG SARHOSLUGU”

Yükseklikle ilgili rahatsizligi olanlarda riskin daha fazla oldugunu kaydeden Prof. Dr. Küçükusta, sunlari söyledi: “Dag hastaliklarinin en hafifi dag tutmasidir. Agir durumlarda ölümlere neden olabilen akciger ödemi de gelisebilmektedir. Dag hastaligi, halk arasinda ‘dag tutmasi’ veya ‘dag sarhoslugu’ isimleriyle bilinir. Hastaligin belirtileri, alkol kullananlarin çok iyi bildikleri ‘aksamdan kalma’ haline benzer. 1200 metrenin üzerindeki irtifalarda bile görülmesi mümkündür. Ama asil hizli olarak 2 bin 500 metrenin üzerine çikislarda rastlanan bir durumdur. Belirtiler çikistan 6-12 saat sonra ortaya çikar.”

Prof. Dr. Küçükusta, yükseklere çikanlarin genellikle kendilerini dinç ve iyi hissettiklerini, ancak saatler sonra durgunluk ve keyifsizligin baslayabildigini belirterek, hastaligin belirtileri arasinda, siddetli bas agrisi, istahsizlik, bas dönmesi, gögüste sikinti hissi, bulanti, uykusuzluk ve idrarda azalmanin bulundugunu kaydetti.

ÖNLEMLER VE TEDAVI

Hastaligin tedavisinde erken taninin çok önemli oldugunu belirten Prof. Dr. Küçükusta, “Hafif belirti gösterenler 300 metre, daha agir belirti gösterenler ise 1000 metre asagiya indirilmekle düzelirler. Varsa oksijen tedavisi de etkili olur. Aspirin bas agrisi için yararlidir. Buna karsilik sinir sistemini yatistirici, uyku ilaçlari ve alkol kesinlikle sakincalidir” dedi.

Prof. Dr. Küçükusta, yüksek irtifalara çikan kisilerde hastalik belirtilerinin görülmesi halinde, tirmanisa belirli bir süre ara verilmesi ve hastanin bir doktor tarafindan muayenesinin, telafisi zor durumlarin ortaya çikmasinin önlenmesi açisindan önemli oldugunu vurguladi.

Hastaliga karsi önerilerini siralayan Prof. Dr. Küçükusta, söyle devam etti: “Belirtileri gösteren hastalar asla uyumamalidir ve sikayetleri tamamen geçmeden asla yükseklere çikmamalidir. Özellikle hipertansiyon, damar sertligi ile astim, kronik bronsit, amfizen gibi akciger rahatsizligi olanlarin, böbrek ve seker hastalari ile yaslilarin daha dikkatli olmalari, böyle seyahatlerden önce doktorlarina danismalari gerekir. Arastirmalara göre, dag hastaliklarina bagli ölümler, gruplar halinde daga çikanlarda daha sik görülmektedir. Çünkü insanlar bazi belirtileri hissetseler bile, bunlari baskalarini rahatsiz etmemek için saklarlar. Ayrica da, grubun yolculuk planinin aksamasi istenmez.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası