Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Doga tutkunlarina ‘dag hastaligi’ uyarisi

Siddetli bas agrisi, istahsizlik, bas dönmesi, gögüste sikinti hissi, bulanti, uykusuzluk ve idrarda azalma seklinde kendini gösteren hastaligin tedavisinde, erken taninin çok önemli oldugu belirtildi.

Istanbul Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, doga yolculuklarinin, verdigi keyfin yani sira, insan sagligi üzerinde olumsuz etkileri olduguna deginerek, çikilan yüksekligin seviyesine, çikis hizina ve yükseklikte kalma süresine göre çesitli hastaliklar meydana gelebildigini söyledi.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta,daglar ve yaylalarin, temiz hava, sessizlik ve dogal güzellikleriyle insanlari miknatis gibi çektigini belirterek, bu tür yolculuklarin tadina varabilmek ve saglik sorunlariyla karsilasmamak için dikkat edilmesi gereken noktalar bulundugunu kaydetti.

Doga yolculuklarinin saglik üzerindeki etkilerine deginen Prof. Dr. Küçükusta, “Çikilan yüksekligin seviyesine, çikis hizina ve yükseklikte kalma süresine göre çesitli dag hastaliklari olusur. Insanlarin bu hastaliklara olan yatkinliklari çok farklidir. Bazi arastirmalar, bu yatkinligin genetik oldugunu ve kisinin fiziksel özellikleri ya da antrenman durumu ile ilgili olmadigini ortaya koymustur” dedi.

“DAG SARHOSLUGU”

Yükseklikle ilgili rahatsizligi olanlarda riskin daha fazla oldugunu kaydeden Prof. Dr. Küçükusta, sunlari söyledi: “Dag hastaliklarinin en hafifi dag tutmasidir. Agir durumlarda ölümlere neden olabilen akciger ödemi de gelisebilmektedir. Dag hastaligi, halk arasinda ‘dag tutmasi’ veya ‘dag sarhoslugu’ isimleriyle bilinir. Hastaligin belirtileri, alkol kullananlarin çok iyi bildikleri ‘aksamdan kalma’ haline benzer. 1200 metrenin üzerindeki irtifalarda bile görülmesi mümkündür. Ama asil hizli olarak 2 bin 500 metrenin üzerine çikislarda rastlanan bir durumdur. Belirtiler çikistan 6-12 saat sonra ortaya çikar.”

Prof. Dr. Küçükusta, yükseklere çikanlarin genellikle kendilerini dinç ve iyi hissettiklerini, ancak saatler sonra durgunluk ve keyifsizligin baslayabildigini belirterek, hastaligin belirtileri arasinda, siddetli bas agrisi, istahsizlik, bas dönmesi, gögüste sikinti hissi, bulanti, uykusuzluk ve idrarda azalmanin bulundugunu kaydetti.

ÖNLEMLER VE TEDAVI

Hastaligin tedavisinde erken taninin çok önemli oldugunu belirten Prof. Dr. Küçükusta, “Hafif belirti gösterenler 300 metre, daha agir belirti gösterenler ise 1000 metre asagiya indirilmekle düzelirler. Varsa oksijen tedavisi de etkili olur. Aspirin bas agrisi için yararlidir. Buna karsilik sinir sistemini yatistirici, uyku ilaçlari ve alkol kesinlikle sakincalidir” dedi.

Prof. Dr. Küçükusta, yüksek irtifalara çikan kisilerde hastalik belirtilerinin görülmesi halinde, tirmanisa belirli bir süre ara verilmesi ve hastanin bir doktor tarafindan muayenesinin, telafisi zor durumlarin ortaya çikmasinin önlenmesi açisindan önemli oldugunu vurguladi.

Hastaliga karsi önerilerini siralayan Prof. Dr. Küçükusta, söyle devam etti: “Belirtileri gösteren hastalar asla uyumamalidir ve sikayetleri tamamen geçmeden asla yükseklere çikmamalidir. Özellikle hipertansiyon, damar sertligi ile astim, kronik bronsit, amfizen gibi akciger rahatsizligi olanlarin, böbrek ve seker hastalari ile yaslilarin daha dikkatli olmalari, böyle seyahatlerden önce doktorlarina danismalari gerekir. Arastirmalara göre, dag hastaliklarina bagli ölümler, gruplar halinde daga çikanlarda daha sik görülmektedir. Çünkü insanlar bazi belirtileri hissetseler bile, bunlari baskalarini rahatsiz etmemek için saklarlar. Ayrica da, grubun yolculuk planinin aksamasi istenmez.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası