Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeklerinizi biberonla erken tanistirmayin

Prof. Dr. Ahmet Özer, “biberonla erken tanisarak anne sütünü geri çeviren bebekler, hastaliklara karsi savunmasiz kalir” dedi.

Dogumdan sonraki ilk aylarda biberon ve emzigin kullanilmasinin, bebekleri tembellestirerek, anne sütünden uzaklastirdigi bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Sagligi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Özer, anne sütünün bebeklerin beslenmesinde en ideal besin maddesi oldugunu söyledi. Bebegin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi gerektigini vurgulayan Özer, anne sütünün, inek sütü ve hazir mamalarda bulunmayan bebek için hayati önem tasiyan maddeler içerdigini belirtti.

ILK 6 AY YALNIZCA ANNE SÜTÜ

Prof. Dr. Ahmet Özer, bebeklerin ihtiyaç duydugu suyu bile anne sütünden karsiladigini, bu nedenle ilk 6 ay anne sütü disindaki farkli gidalarin verilmesinin son derece yanlis olduguna isaret ederek, söyle konustu: “Anne sütüyle beslenen bebekler, bedensel ve zeka gelisimini daha hizli tamamlar. Anne sütündeki seker, bebegin sinir sisteminin gelisimine yardimci olur. Bebegin dogumundan sonraki 2 hafta içinde anneden salgilanan (kolostrum) denilen koyu sari renkteki yogunlugu yüksek olan süt ise A vitamini yönünden zengin olmasi nedeniyle her türlü enfeksiyonlara karsi bebege koruma saglar.”

Tibbi bir gereklilik olmadigi sürece bebegin tamamlayici besin ya da mamalara alistirilmamasi gerektigine dikkati çeken Prof. Dr. Ahmet Özer, söyle devam etti: “Sütün bilesimi gün geçtikçe bebegin gelisimine göre degisir. Ek gida verilen çocuk daha kolay beslenmeye alisirken, diger gidalarin tadina varir. Bu yüzden, dogumdan sonraki ilk aylarda içimi daha kolay olan biberon ve emzigin kullanilmasi, bebekleri tembellestirerek, anne sütünden uzaklastirir.”

HASTALIKLARA KARSI SAVUNMASIZ KALIR

Özer, biberonla erken tanismasi sonucu anne sütünü geri çevirmeye baslayan bebeklerin, hastaliklara karsi savunmasiz kalacagini ifade ederek, “Inek sütünde ve diger gidalarda bulunan alerjik maddeler bebegi çok tehlikeli hastaliklarla karsi karsiya getirebilir. Temiz kullanilmamasi durumunda enfeksiyon hastaliklarina yol açabilecek biberon ve emzik, oldukça hassas olan bebeklerin dislerinin de çürümesine neden olabilir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası