Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeklerinizi biberonla erken tanistirmayin

Prof. Dr. Ahmet Özer, “biberonla erken tanisarak anne sütünü geri çeviren bebekler, hastaliklara karsi savunmasiz kalir” dedi.

Dogumdan sonraki ilk aylarda biberon ve emzigin kullanilmasinin, bebekleri tembellestirerek, anne sütünden uzaklastirdigi bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Sagligi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Özer, anne sütünün bebeklerin beslenmesinde en ideal besin maddesi oldugunu söyledi. Bebegin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi gerektigini vurgulayan Özer, anne sütünün, inek sütü ve hazir mamalarda bulunmayan bebek için hayati önem tasiyan maddeler içerdigini belirtti.

ILK 6 AY YALNIZCA ANNE SÜTÜ

Prof. Dr. Ahmet Özer, bebeklerin ihtiyaç duydugu suyu bile anne sütünden karsiladigini, bu nedenle ilk 6 ay anne sütü disindaki farkli gidalarin verilmesinin son derece yanlis olduguna isaret ederek, söyle konustu: “Anne sütüyle beslenen bebekler, bedensel ve zeka gelisimini daha hizli tamamlar. Anne sütündeki seker, bebegin sinir sisteminin gelisimine yardimci olur. Bebegin dogumundan sonraki 2 hafta içinde anneden salgilanan (kolostrum) denilen koyu sari renkteki yogunlugu yüksek olan süt ise A vitamini yönünden zengin olmasi nedeniyle her türlü enfeksiyonlara karsi bebege koruma saglar.”

Tibbi bir gereklilik olmadigi sürece bebegin tamamlayici besin ya da mamalara alistirilmamasi gerektigine dikkati çeken Prof. Dr. Ahmet Özer, söyle devam etti: “Sütün bilesimi gün geçtikçe bebegin gelisimine göre degisir. Ek gida verilen çocuk daha kolay beslenmeye alisirken, diger gidalarin tadina varir. Bu yüzden, dogumdan sonraki ilk aylarda içimi daha kolay olan biberon ve emzigin kullanilmasi, bebekleri tembellestirerek, anne sütünden uzaklastirir.”

HASTALIKLARA KARSI SAVUNMASIZ KALIR

Özer, biberonla erken tanismasi sonucu anne sütünü geri çevirmeye baslayan bebeklerin, hastaliklara karsi savunmasiz kalacagini ifade ederek, “Inek sütünde ve diger gidalarda bulunan alerjik maddeler bebegi çok tehlikeli hastaliklarla karsi karsiya getirebilir. Temiz kullanilmamasi durumunda enfeksiyon hastaliklarina yol açabilecek biberon ve emzik, oldukça hassas olan bebeklerin dislerinin de çürümesine neden olabilir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası