Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Emekliligi çalisma hayatinin ödülü gibi algilayin

Emeklilere çalisma hayatlari boyunca firsatini bulamadiklari hobilere yönelmeleri öneriliyor.

Prof. Dr. Sunar Birsöz, is yasamina asiri önem veren kisilerin emekliligi “prestij kaybi, sevilmeme” gibi algiladiklarini belirterek, “Bu hisler emeklide basta depresyon olmak üzere pek çok psikolojik bozukluga neden olabiliyor” dedi.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Sunar Birsöz, emekliligin çalisma hayatinin ödülü gibi degerlendirilmesi gerektigini söyledi. Isini, yasaminin diger tüm gereksinimlerinin üstünde tutan kisilerin, emekli olduktan sonra sikinti yasayabilecegine dikkati çeken Birsöz, “Emekliligi bireyin çalisma hayatinin sonunda bir ödül gibi düsünenler rahat bir geçis yapiyorlar” dedi.

Emeklilik sonrasinda karsilasilacak ruhsal sorunlarin uzmana danismayi gerektirdigini kaydeden Birsöz, söyle devam etti: “Is yasamini bütün eksiklerinin yerine koyan kisilerde emeklilik, prestij kaybi, ihtiyaç duyulmama, itibar görmeme, sevilmeme gibi degerlendirilebiliyor. Bu hisler emeklide basta depresyon olmak üzere pek çok psikolojik bozukluga neden olabiliyor. Isine asiri önem atfeden, onu yasaminin tüm eksikliklerini kapatan bir durum olarak algilayan kisilerde bundan kopmak, birden bire çiplak kalmaya benzeyebiliyor.”

AYAK ALTINDA DOLASAN ERKEKLER

Prof. Dr. Sunar Birsöz, kadin ve erkeklerin emekliligi kavrayisinin da farkli olduguna deginerek, “Kadin ne kadar profesyonel de olsa, onun esas dünyasi evidir. Her profesyonel kadin ayni zamanda bir ev kadinidir” dedi.

Kadinlarda emeklilik sonrasinda yasanan psikolojik sorunlara daha az rastlandigini kaydeden Birsöz, “Erkeklerde ise bu durum biraz daha farkli. Emekli olan erkek adeta evde ayak altinda dolasan, her seye karisan, bilmedigi isi yapmaya çalisan birine dönüsür. Bu da evde kari-koca arasinda otorite, kisilik çatismasi baslatir. Bundan kaçinmak gerekir” diye konustu.

EMEKLI OLACAKLARA ÖNERILER

Emekli olmaya hazirlanan kisilerin mutlaka uzmana danismasi gerektigini dile getiren Prof. Dr. Birsöz, “Bireyin isine vermis oldugu degeri tartmaya, yanlisliklari varsa onlari düzeltmeye çalisiyoruz. Bireye yasama plani yapmalarini öneriyoruz” dedi.

Prof. Dr. Sunar Birsöz, emeklilere çalisma hayatlari boyunca firsatini bulamadiklari hobilere yönelmelerini önerdi. Birsöz, “Mesela resim yapabilir, yazabilir, gezilere katilabilir, sportif faaliyetlere katilabilirler. Kendilerine günlük bir yasama plani çikarmali, emeklilik döneminde zamani dilimlere ayirarak, kendi beklentilerini tatmin edecek bir programla yasamalilar” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası