Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Emekliligi çalisma hayatinin ödülü gibi algilayin

Emeklilere çalisma hayatlari boyunca firsatini bulamadiklari hobilere yönelmeleri öneriliyor.

Prof. Dr. Sunar Birsöz, is yasamina asiri önem veren kisilerin emekliligi “prestij kaybi, sevilmeme” gibi algiladiklarini belirterek, “Bu hisler emeklide basta depresyon olmak üzere pek çok psikolojik bozukluga neden olabiliyor” dedi.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Sunar Birsöz, emekliligin çalisma hayatinin ödülü gibi degerlendirilmesi gerektigini söyledi. Isini, yasaminin diger tüm gereksinimlerinin üstünde tutan kisilerin, emekli olduktan sonra sikinti yasayabilecegine dikkati çeken Birsöz, “Emekliligi bireyin çalisma hayatinin sonunda bir ödül gibi düsünenler rahat bir geçis yapiyorlar” dedi.

Emeklilik sonrasinda karsilasilacak ruhsal sorunlarin uzmana danismayi gerektirdigini kaydeden Birsöz, söyle devam etti: “Is yasamini bütün eksiklerinin yerine koyan kisilerde emeklilik, prestij kaybi, ihtiyaç duyulmama, itibar görmeme, sevilmeme gibi degerlendirilebiliyor. Bu hisler emeklide basta depresyon olmak üzere pek çok psikolojik bozukluga neden olabiliyor. Isine asiri önem atfeden, onu yasaminin tüm eksikliklerini kapatan bir durum olarak algilayan kisilerde bundan kopmak, birden bire çiplak kalmaya benzeyebiliyor.”

AYAK ALTINDA DOLASAN ERKEKLER

Prof. Dr. Sunar Birsöz, kadin ve erkeklerin emekliligi kavrayisinin da farkli olduguna deginerek, “Kadin ne kadar profesyonel de olsa, onun esas dünyasi evidir. Her profesyonel kadin ayni zamanda bir ev kadinidir” dedi.

Kadinlarda emeklilik sonrasinda yasanan psikolojik sorunlara daha az rastlandigini kaydeden Birsöz, “Erkeklerde ise bu durum biraz daha farkli. Emekli olan erkek adeta evde ayak altinda dolasan, her seye karisan, bilmedigi isi yapmaya çalisan birine dönüsür. Bu da evde kari-koca arasinda otorite, kisilik çatismasi baslatir. Bundan kaçinmak gerekir” diye konustu.

EMEKLI OLACAKLARA ÖNERILER

Emekli olmaya hazirlanan kisilerin mutlaka uzmana danismasi gerektigini dile getiren Prof. Dr. Birsöz, “Bireyin isine vermis oldugu degeri tartmaya, yanlisliklari varsa onlari düzeltmeye çalisiyoruz. Bireye yasama plani yapmalarini öneriyoruz” dedi.

Prof. Dr. Sunar Birsöz, emeklilere çalisma hayatlari boyunca firsatini bulamadiklari hobilere yönelmelerini önerdi. Birsöz, “Mesela resim yapabilir, yazabilir, gezilere katilabilir, sportif faaliyetlere katilabilirler. Kendilerine günlük bir yasama plani çikarmali, emeklilik döneminde zamani dilimlere ayirarak, kendi beklentilerini tatmin edecek bir programla yasamalilar” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası