Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Nargile de zararli

Son yillarda farkli bir nostalji yasamak ve sigara aliskanligindan kurtulmak için nargileye baslanmasinin büyük bir yanilgi ve kandirmaca oldugu bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Sigarayi Birakma Poliklinigi’nde görevli Yard. Doç. Dr. Ruhusen Kutlu, sigara bagimlilarina saglikli bir hayat hediye etmek için kesinlikle tütünden uzak durmalari gerektigini önerdiklerini söyledi.

Kutlu, son zamanlarda sigaradan daha az zararli oldugu düsünüldügü için özellikle gençlerin nostalji unsurlari ile süslü mekanlarda nargileye basladiklarini belirterek, bu durumun bir imaj pazarlamasindan baska bir sey olmadigini ifade etti. Içinde çesitli meyve aromalari bulunan nargilenin, içildigi mekan ve görünümü nedeniyle “eskiye özlem” adi altinda baska bir zehirlenme türü oldugunu vurgulayan Kutlu, son yillarda sigara bagimliligindan kurtulmak için nargile içenlere rastlandigini, ancak bunun son derece yanlis bir davranis oldugunu anlatti.

Sigarayi birakmak için nargileye baslamanin tiryakinin kendini kandirmasindan baska bir sey olmadigini vurgulayan Kutlu, söyle konustu: “Sigarada insan sagligi için ne kadar zararli özellik varsa, nargilede de aynisi vardir. Puro, pipo ve nargile gibi tütünlü içeceklerde sadece imaj degisir, fakat zararlari asla azalmaz. Bu nedenle sigaradan daha az zarar verecegini düsünerek nargile içilmesi farkli bir zehirlenme aliskanliginin kazanilmasindan baska bir sey degildir.”

Kutlu, sigaranin yerine baska bir tütünlü içecek konularak degil, kararlilik ve azimle saglikli bir yasama baslangiç yapilabilecegini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası