Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sarbona karsi önlem alin

Sarbondan korunmak için etlerin iyice pisirilmesi, hayvanlarla temas halinde olanlarin ise mutlaka asi olmasi gerekiyor

Ani ölümlere neden olan sarbon bakterisinin solunum yoluyla alinmasina akciger, yiyeceklerle alinmasina bagirsak, cilt temasiyla alinmasina ise deri sarbonu adi veriliyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Duygu Findik, otla beslenen hayvanlara özgü bir hastalik olan sarbona, ‘Bacillus Anthracis’ adli bakterinin neden oldugunu söyledi. Kendisini dis etkilerden koruyabilen bir spor olarak, yasamsal etkinlikleri durmus halde toprakta bulunan bu bakterinin, bir canli tarafindan solunmasi ya da yutulmasi durumunda harekete geçtigini belirten Prof. Dr. Findik, “Sarbon bakterisi etkili oldugu vücuda, üç çesit protein halinde zehir salgilar. Zehir, ‘Makrofaj’ adi verilen bagisiklik hücrelerinin içine girip anahtar enzimleri yok ederek hücreyi öldürür. Vücutta üreyen bakteri çogaldikça kana karisarak, kurbanin ölmesine neden olan zehri üretir. Ardindan da ölüm, iç kanama ya da sokla aniden gelir” dedi.

SOGUK ALGINLIGI BELIRTILERI VERIYOR

Prof. Dr Findik, sarbon bakterisinin solunum yoluyla alinmasina akciger, yiyeceklerle alinmasina bagirsak, cilt temasiyla alinmasina ise deri sarbonu adi verildigini belirterek, söyle devam etti: “Hastalikli hayvanin derisinde bulunan sporlarin bulasmasi durumunda genellikle deri enfeksiyonlari olusur. 3-6 gün içinde deride döküntü baslar. Böcek isirigina benzer kizariklikla baslayan enfeksiyon, daha sonra da 1-3 santimetre çapinda, ortasi siyah yaralari olusturur. Bu tip enfeksiyonlar antibiyotikle kolayca tedavi edilebilir. Ancak sporlarin solunum yoluyla bulasmasi, çok tehlikeli sonuçlar dogurur. Kiside soguk alginligina benzer ates yükselmesi, bas ve kas agrilari görülür. Hastalikli etin yenmesinde oldugu gibi ani ölümler meydana gelir. Antibiyotik tedavisi, sadece belirtiler ortaya çikmadan yapilmasi durumunda etkili oldugu için, bu tip vakalarda ölüm orani maalesef yüzde 90’lara çikmaktadir.”

SARBON MIKROBU YÜKSEK ISIDA ÖLÜYOR

Genellikle kan yoluyla ya da hasta hayvanin etinin yenmesiyle bulasan sarbonun, insandan insana geçme riskinin yok denecek kadar az oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Findik, “Sarbon mikrobu yüksek sicaklikta ölmektedir. Bu nedenle, etler iyice pisirilerek yenmelidir. Hayvanlarla sürekli temas halinde bulunan kisiler, mutlaka asilanmalidir. Sarbona, veterinerlik hizmetlerinin yeterli olmadigi yerlerde daha sik rastlanmaktadir. Dolayisiyla hastaligin sik görüldügü yerlerde hayvan ürünleriyle temastan kaçinilmasi en dogru davranistir” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası