Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik Egitim Fakültesi Mezunlarindan YÖK’e tepki

Marmara Üniversitesi Saglik Egitim Fakültesi Mezunlari, Saglik Egitim Fakültelerine YÖK tarafindan bu yil kontenjan açilmamasina karsi tepki gösterdi.

Marmara Üniversitesi Saglik Egitim Fakültesi mezunlari konuyla ilgili su açiklamayi yapti;

Kamuoyuna,

Marmara Üniversitesi Saglik Egitim Fakültesi ve Ankara Üniversite Saglik Egitim Fakültelerinin, “Saglik Egitimi” ve “Saglik Yönetimi” bölümlerine 2003-2004 ÖSYM kilavuzunda YÖK’ün karari ile kontenjan açilmamistir. Fakat ayni dönemde benzer egitim programlari olan Baskent Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesinin “Saglik Yönetimi”, Hacettepe Üniversitesi, Saglik Idaresi Yüksekokulunun “Saglik Idaresi” bölümü ve Anadolu Üniversitesi Açik Ögretim Fakültesinin “Saglik Kurumlari Isletmeciligi” bölümlerine kontenjan ayrilmasi YÖK tarafindan alinan bu kararin sübjektifligini göstermektedir.

Saglik Egitim Fakülteleri, Devlet Planlama Teskilatinin 5., 6., 7. bes yillik planlari dogrultusunda Saglik Reformu ve Saglik Egitimini Yeniden Yapilandirma Projesi kapsaminda, Yüksek Saglik Surasi karari, Milli Egitim Bakanligi’nin teklifi, Saglik Bakanligi’nin talebi, Yüksek Ögrenim Kurulu’nun uygun görüsü ve Bakanlar Kurulu’nun 03.11.1994 tarih ve 22100 sayili Resmi Gazete’de yayinlanan karari ile kurulmustur.

Fakültenin, Saglik Egitimi bölümünden mezun olanlar “Saglik Egitimcisi” unvani almakta, kamusal ve özel kurumlarin saglik egitimi ile ilgili hizmet alanlarinda görev yapmaktadirlar. Ayrica Milli Egitim Bakanligina Bagli ilk ve orta ögretim dereceli okullarda Saglik Bilgisi dersi ögretmeni ve Saglik Bakanligi’na bagli Saglik Meslek Liselerinde meslek dersi ögretmeni olmaktadirlar. Saglik Yönetimi Bölümü mezunlari “Saglik Yöneticisi” unvanini almakta ve kamu ve özel saglik kurumlarinda yöneticilik yapmaktadirlar. Gelismis ülkelerde saglik egitimi ve saglik yönetimi gibi disiplinlerini egitim programlari bünyesinde toplayan yüksek okul ve üniversiteler “School of Health Science”, “School of Allied Health Science”, “School of Health Related Sciences” benzeri isimler tasimaktadir. Türkiye’nin AB’ye ve Küresellesme sürecine uyumunda, bu meslek alanlari dolayisiyla da Saglik Egitim Fakülteleri ülkemiz için bir zorunluluktur.

Marmara Üniversitesi Saglik Egitim Fakültesi, su ana kadar, Saglik Egitimi bölümünden 115, Saglik Yönetimi bölümünden 141 olmak üzere toplam 256 mezun vermistir. Bunlardan 10’u ögretim elemani, 5’i Milli Egitim Bakanliginda, 10’u Saglik Bakanliginda olmak üzere toplam 15 kisi ögretmen olarak, geri kalan mezunlar ise özel sektörde, (ilaç, hastane, sigorta, medikal, egitim ve danismalik) çesitli departman ve yönetim kademelerinde basariyla görev almaktadirlar.

Ülkemiz saglik sektörünün ihtiyaç duydugu Saglik Egitimcisi ve Saglik Yöneticisi yetistiren Saglik Egitim Fakültelerine kontenjan açilmamasini fiili olarak bu fakültelerin kapatilmasi yolunda bir adim olarak algiliyoruz. Ülkemiz saglik sektörünün verimliligi ve etkinligi açisindan zorunlu olan bu bölümlere ek kontenjan açilmasini istiyoruz.

MUSEF Mezunlari


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası