Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik Egitim Fakültesi Mezunlarindan YÖK’e tepki

Marmara Üniversitesi Saglik Egitim Fakültesi Mezunlari, Saglik Egitim Fakültelerine YÖK tarafindan bu yil kontenjan açilmamasina karsi tepki gösterdi.

Marmara Üniversitesi Saglik Egitim Fakültesi mezunlari konuyla ilgili su açiklamayi yapti;

Kamuoyuna,

Marmara Üniversitesi Saglik Egitim Fakültesi ve Ankara Üniversite Saglik Egitim Fakültelerinin, “Saglik Egitimi” ve “Saglik Yönetimi” bölümlerine 2003-2004 ÖSYM kilavuzunda YÖK’ün karari ile kontenjan açilmamistir. Fakat ayni dönemde benzer egitim programlari olan Baskent Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesinin “Saglik Yönetimi”, Hacettepe Üniversitesi, Saglik Idaresi Yüksekokulunun “Saglik Idaresi” bölümü ve Anadolu Üniversitesi Açik Ögretim Fakültesinin “Saglik Kurumlari Isletmeciligi” bölümlerine kontenjan ayrilmasi YÖK tarafindan alinan bu kararin sübjektifligini göstermektedir.

Saglik Egitim Fakülteleri, Devlet Planlama Teskilatinin 5., 6., 7. bes yillik planlari dogrultusunda Saglik Reformu ve Saglik Egitimini Yeniden Yapilandirma Projesi kapsaminda, Yüksek Saglik Surasi karari, Milli Egitim Bakanligi’nin teklifi, Saglik Bakanligi’nin talebi, Yüksek Ögrenim Kurulu’nun uygun görüsü ve Bakanlar Kurulu’nun 03.11.1994 tarih ve 22100 sayili Resmi Gazete’de yayinlanan karari ile kurulmustur.

Fakültenin, Saglik Egitimi bölümünden mezun olanlar “Saglik Egitimcisi” unvani almakta, kamusal ve özel kurumlarin saglik egitimi ile ilgili hizmet alanlarinda görev yapmaktadirlar. Ayrica Milli Egitim Bakanligina Bagli ilk ve orta ögretim dereceli okullarda Saglik Bilgisi dersi ögretmeni ve Saglik Bakanligi’na bagli Saglik Meslek Liselerinde meslek dersi ögretmeni olmaktadirlar. Saglik Yönetimi Bölümü mezunlari “Saglik Yöneticisi” unvanini almakta ve kamu ve özel saglik kurumlarinda yöneticilik yapmaktadirlar. Gelismis ülkelerde saglik egitimi ve saglik yönetimi gibi disiplinlerini egitim programlari bünyesinde toplayan yüksek okul ve üniversiteler “School of Health Science”, “School of Allied Health Science”, “School of Health Related Sciences” benzeri isimler tasimaktadir. Türkiye’nin AB’ye ve Küresellesme sürecine uyumunda, bu meslek alanlari dolayisiyla da Saglik Egitim Fakülteleri ülkemiz için bir zorunluluktur.

Marmara Üniversitesi Saglik Egitim Fakültesi, su ana kadar, Saglik Egitimi bölümünden 115, Saglik Yönetimi bölümünden 141 olmak üzere toplam 256 mezun vermistir. Bunlardan 10’u ögretim elemani, 5’i Milli Egitim Bakanliginda, 10’u Saglik Bakanliginda olmak üzere toplam 15 kisi ögretmen olarak, geri kalan mezunlar ise özel sektörde, (ilaç, hastane, sigorta, medikal, egitim ve danismalik) çesitli departman ve yönetim kademelerinde basariyla görev almaktadirlar.

Ülkemiz saglik sektörünün ihtiyaç duydugu Saglik Egitimcisi ve Saglik Yöneticisi yetistiren Saglik Egitim Fakültelerine kontenjan açilmamasini fiili olarak bu fakültelerin kapatilmasi yolunda bir adim olarak algiliyoruz. Ülkemiz saglik sektörünün verimliligi ve etkinligi açisindan zorunlu olan bu bölümlere ek kontenjan açilmasini istiyoruz.

MUSEF Mezunlari


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası