Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik Egitim Fakültesi Mezunlarindan YÖK’e tepki

Marmara Üniversitesi Saglik Egitim Fakültesi Mezunlari, Saglik Egitim Fakültelerine YÖK tarafindan bu yil kontenjan açilmamasina karsi tepki gösterdi.

Marmara Üniversitesi Saglik Egitim Fakültesi mezunlari konuyla ilgili su açiklamayi yapti;

Kamuoyuna,

Marmara Üniversitesi Saglik Egitim Fakültesi ve Ankara Üniversite Saglik Egitim Fakültelerinin, “Saglik Egitimi” ve “Saglik Yönetimi” bölümlerine 2003-2004 ÖSYM kilavuzunda YÖK’ün karari ile kontenjan açilmamistir. Fakat ayni dönemde benzer egitim programlari olan Baskent Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesinin “Saglik Yönetimi”, Hacettepe Üniversitesi, Saglik Idaresi Yüksekokulunun “Saglik Idaresi” bölümü ve Anadolu Üniversitesi Açik Ögretim Fakültesinin “Saglik Kurumlari Isletmeciligi” bölümlerine kontenjan ayrilmasi YÖK tarafindan alinan bu kararin sübjektifligini göstermektedir.

Saglik Egitim Fakülteleri, Devlet Planlama Teskilatinin 5., 6., 7. bes yillik planlari dogrultusunda Saglik Reformu ve Saglik Egitimini Yeniden Yapilandirma Projesi kapsaminda, Yüksek Saglik Surasi karari, Milli Egitim Bakanligi’nin teklifi, Saglik Bakanligi’nin talebi, Yüksek Ögrenim Kurulu’nun uygun görüsü ve Bakanlar Kurulu’nun 03.11.1994 tarih ve 22100 sayili Resmi Gazete’de yayinlanan karari ile kurulmustur.

Fakültenin, Saglik Egitimi bölümünden mezun olanlar “Saglik Egitimcisi” unvani almakta, kamusal ve özel kurumlarin saglik egitimi ile ilgili hizmet alanlarinda görev yapmaktadirlar. Ayrica Milli Egitim Bakanligina Bagli ilk ve orta ögretim dereceli okullarda Saglik Bilgisi dersi ögretmeni ve Saglik Bakanligi’na bagli Saglik Meslek Liselerinde meslek dersi ögretmeni olmaktadirlar. Saglik Yönetimi Bölümü mezunlari “Saglik Yöneticisi” unvanini almakta ve kamu ve özel saglik kurumlarinda yöneticilik yapmaktadirlar. Gelismis ülkelerde saglik egitimi ve saglik yönetimi gibi disiplinlerini egitim programlari bünyesinde toplayan yüksek okul ve üniversiteler “School of Health Science”, “School of Allied Health Science”, “School of Health Related Sciences” benzeri isimler tasimaktadir. Türkiye’nin AB’ye ve Küresellesme sürecine uyumunda, bu meslek alanlari dolayisiyla da Saglik Egitim Fakülteleri ülkemiz için bir zorunluluktur.

Marmara Üniversitesi Saglik Egitim Fakültesi, su ana kadar, Saglik Egitimi bölümünden 115, Saglik Yönetimi bölümünden 141 olmak üzere toplam 256 mezun vermistir. Bunlardan 10’u ögretim elemani, 5’i Milli Egitim Bakanliginda, 10’u Saglik Bakanliginda olmak üzere toplam 15 kisi ögretmen olarak, geri kalan mezunlar ise özel sektörde, (ilaç, hastane, sigorta, medikal, egitim ve danismalik) çesitli departman ve yönetim kademelerinde basariyla görev almaktadirlar.

Ülkemiz saglik sektörünün ihtiyaç duydugu Saglik Egitimcisi ve Saglik Yöneticisi yetistiren Saglik Egitim Fakültelerine kontenjan açilmamasini fiili olarak bu fakültelerin kapatilmasi yolunda bir adim olarak algiliyoruz. Ülkemiz saglik sektörünün verimliligi ve etkinligi açisindan zorunlu olan bu bölümlere ek kontenjan açilmasini istiyoruz.

MUSEF Mezunlari


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası