Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Beynin dijital haritasi çikarildi

Dijital veri bankasi sayesinde, insan beyninin çok yönlü isleyis mekanizmasi çözülebilecek.

Bilim adamlarinin “beyin atlasi” adini verdikleri dijital veri bankasi sayesinde, insan beyninin çok yönlü isleyis mekanizmasi çözülebilecek. Hatta bir beynin patalojik mi yoksa normal mi oldugunu görüntüleyerek belirlemek olanakli olabilecek.

Los Angeles’teki California Üniversitesi nöro-görüntüleme merkezi, 10 yillik çalisma sonunda insan beyninin ayrintili haritasini çikarmayi basardi. Yeni beyin atlasi olusturulmadan önce, insan irki için model olarak kullanilan beyin haritasi, Fransiz asilli 60 yasinda bir kadin üzerinde yapilan incelemeler sonunda olusturulmustu.

Amerikali bilim adamlari, yeni beyin atlasini olusturmak için ise, 9 farkli ülkede, farkli irklardan, farkli yas ve cinsiyet gruplarina ait 7 bin kisinin üç boyutlu beyin tarama ve görüntüleme sonuçlarini tek merkezde derledi. Bu arada ayni yumurta ikizi 342 kisinin dosyalari ile, Alzheimer hastasi, otistik ve sizofren kisilere ait sonuçlar da veri bankasina eklendi.

Bu görsel verilerle; beynin sahibi olan bireyin yasi, uyrugu, cinsiyeti, egitimi, meslegi, beslenme aliskanliklari, hobileri, zeka ölçümleri, is yaparken sag elini mi yoksa sol elini mi kullandigi gibi kisisel verileri birlestiren bilim adamlari, veri bankasini tamamlamak için beyine kan ve oksijen akisi ile beyindeki elektrik aktivitesine iliskin bilgileri de girdiler. Ve sonuçta ortaya, insan beyninin bugüne kadar yapilmis en kapsamli dijital haritasi çikti.

Beyin atlasi sayesinde bilim adamlarinin, sadece görüntüden yola çikarak, beyin anomalilerini ve patolojik bozukluklari teshis etmeleri mümkün olabilecek. Arastirmacilar, yine görsel farkliliklardan yola çikarak, beynin ayirt edici özelliklerini tespit etmek olanagina sahip olacaklar.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası