Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günes çarpmasi vakaalarina dikkat

Hava sicakliklarinin normalin üzerinde seyretmesiyle birlikte hastanelerdee günes çarpmasi vakaalari artmaya basladi.

Hava sicakliklarinin mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle birlikte Devlet Hastanesi'ne günes çarpmasi nedeniyle gelen hasta sayisinda artis gözlendigi belirtildi.

Kemer Devlet Hastanesi Bashekimi Operatör Dr. Levent Arican, özellikle Kemer'de hava sicakligiyla beraber nem oraninin da yüksek olmasinin, insan sagligini ciddi sekilde tehdit ettigini söyledi. Günes çarpmasinin; bas agrisi, halsizlik, sinirlilik ve susuzluk hissi sikayetleriyle anlasilabilecegini belirten Dr. Arican, günesin dik geldigi saatlerde güneslenmenin ve günes altinda dolasmanin sagligi ciddi anlamda tehdit ettigini söyledi.

Günesten gelen UV isinlarinin vücuda zarar verdigi ve yaz mevsiminde dünyaya ulasan UV miktarinin diger mevsimlere göre daha fazla oldugunu vurgulayan Op. Dr. Arican, "Günes isinlari saat 11.00 - 16.00 arasinda daha güçlüdür. Asiri sicak ve günes, gerekli önlemler alinmadigi takdirde insan sagligini olumsuz etkileyebilmekte, bu durumdan özellikle çocuklar, yaslilar, kalp ve akciger hastalari ile degisik deri hastaliklari olanlar daha fazla etkilenmektedir" dedi. Arican, özellikle bu kapsama girenlerin 11.00 - 16.00 saatleri arasinda disariya çikmamalari en azindan günes isinlarina direkt maruz kalmamalari gerektigini vurguladi.

Dr. Levent Arican ayrica, güneslenmeden veya günese çikmadan önce cilde uygun koruyucu bir günes kremi sürülmesi, ultraviyole isinlardan koruyucu gözlük takilmasi, açik renkli bol elbiseler giyilmesi ve genis kenarli sapka takilmasi, güneslenme sonrasinda olusabilecek günes yaniklarinda kesinlikle yogurt gibi maddeler sürülmemesi, bu durumda soguk kompleks uygulamalari yapilmasi, müdahale gereken durumlarda hekime danismadan hiçbir sekilde merhem vb. sürülmemesi, gözlerde agrili kizarikliklar olmasi durumunda da hekime danismadan hiçbir ilaç kullanilmamasi, günes gözlügü kullanilmasi ve soguk kompres yapilmasi, Porfiri hastalari, kanser hastalari, kemoterapi hastalari veya degisik deri hastaligi olanlarin günes isinlarindan korunmaya özellikle dikkat edilmesi gerektigi konularinda da uyarida bulundu"
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası