Atatürk Devlet Hastanesi Patoloji Uzmani Dr. Nedim Polat, kanserde erken">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanser ölümleri 2. sirada

Dr. Nedim Polat, Ülkemizde kanser en fazla erkeklerde akciger, kadinlarda ise meme kanseri olarak görülmektedir" dedi.

Atatürk Devlet Hastanesi Patoloji Uzmani Dr. Nedim Polat, kanserde erken teshisin oldukça önemli oldugunu, kanserin kisaca hücrelerin kontrolsüz bir biçimde çogalmasi olarak tanimlanabilecegini söyledi.

Vücudu olusturan hücrelerin birleserek dokulari, dokularinda organlari olusturdugunu, bunlarin belirli bir düzen içinde is bölümleri yaparak biraraya geldiklerini belirten Dr. Polat, hücrelerin belirli bir hizda ve kontrol altinda çogaldiklarini, yaslaninca da yine belirli bir hizda yikildiklarini kaydetti. Dr. Polat, sunlari söyledi:

"Disaridan gelen ve kanser olusturan maddelerle bu program bozulur. Sürekli çogalmaya baslayan yikilmayan hücreler olusur. Programi bozulan bu hücrelere kanser hücreleri diyoruz. Hücrelerin kontrolünün bozulup çogalmasi ve hastalik olusumu süresi kanser olusma süresidir. Bu da ortalama 15-20 yildir. Köken aldigi dokuya göre isim veriyoruz. Kanser hücreleri köken aldigi noktaya göre belirtiler vermektedir. Kanserle daha önceki yillara göre daha siklikla karsilasilmaktadir. Tani imkanlarinin artmasi ve kanser hastasi insanlarin daha önce 30-35 yaslarina kadar yasabilirlerken, günümüzde yas ortalamasinin tedavilerle 70-75'lere çikmis olmasi gibi nedenler hastalarinin sayica fazla görülmesine neden olmaktadir. Ayrica teknoloji gelismis ve teknoloji gelisirken de kanserojen maddeler insanlarin hayatina girmistir. Ülkemizde kanser en fazla erkeklerde akciger, kadinlarda ise meme kanseri olarak görülmektedir. Dünyada ve Türkiye'de kanser ölüm nedenleri arasinda 2. siradadir."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası