Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anneler çocuk beslemesinde ortak hatalari paylasiyor

Hacettepe Üniversitesi’nce gerçeklestirilen arastirma, farkli ekonomik düzeylerdeki annelerin çocuk beslemesi uygulamalarinin benzer oldugunu ortaya koydu.

Anneler, en az 6 ay olan tek basina anne sütüyle bebeklerini besleme sürelerini 4 aya indirerek ortak hatayi paylasiyor. Ishal durumunda, emzirenlerin sadece yüzde 18.7’si anne sütü vermeye devam ederek dogru davraniyor.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Toplum Beslenmesi Anabilim Dali tarafindan yapilan arastirma, farkli ekonomik düzeylerdeki annelerin çocuk beslemesi uygulamalarinda ortak hatalari paylastiklarini ortaya koydu. Degisik sosyoekonomik düzeyde yasayan annelerin 0-5 yas grubu çocuk beslemesi uygulamalarinin incelenmesi amaciyla, Prof. Dr. Gülden Pekcan, Doç. Dr. Neslisah Rakicioglu, Dr. Eda Köksal, arastirma görevlileri Nilüfer Tek ve Özge Küçükerdönmez tarafindan bir arastirma yapildi.

Ankara’da Saglik Bakanligi Ana Çocuk Sagligi merkezlerine basvuran toplam 2 bin 640 ailenin katildigi arastirmada, ailelerin yüzde 34.7’sinin yüksek, yüzde 38.4’ünün orta, yüzde 26.9’unun da düsük ekonomik düzeyde olduklari belirlendi. Dogum sonrasi annelerin çocuklarini emzirme durumu incelendiginde, yüzde 74.4’ünün hemen, yüzde 15.5’inin 1-6 saat sonra, yüzde 5’inin 1 gün sonra emzirdigi, yüzde 1.7’sinin ise hiç emzirmedigi saptandi. Annelerin yüzde 41.3’ü “sütü olmadigi”, yüzde 43.5’i de “bebegin emmek istemedigi için emziremedigini” bildirdi. Ek besinlerle birlikte anne sütü verilme süresi ortalama 10.5 ay çikan arastirmada, bebege basina anne sütü verilme süresinin ise 4 ayla sinirli kaldigi anlasildi. Ayrica, sosyoekonomik düzeye göre anne sütü verme süreleri açisindan arastirmada bir farklilik saptanmadi. Çocuga verilen ek besinlerin ise yüzde 33.6 ile “ticari mama”, yüzde 16 ile yogurt, yüzde 9.5 ile inek sütü, yüzde 8.9 ile taze sikilmis meyve suyu, yüzde 7.3 ile muhallebi, yüzde 5.5 ile bebe bisküvisi ve yüzde 3 ile meyve püresi oldugu belirlendi. Arastirmada, ishal durumunda ise annelerin sadece yüzde 18.7’sinin bebeklerine anne sütü vermeye devam ettikleri saptandi.

UZMANLARIN YORUMU

Arastirmayi gerçeklestiren uzmanlar, yeni dogan bebeklerin yasama saglikli bir baslangiç yapabilmeleri, fiziksel ve zihinsel olarak saglikli olabilmeleri için 6 aya kadar tek basina anne sütü ile emzirilmesinin önemini vurguladilar. Yasamin ilk yillarindaki saglikli ortamin çocugun hayatinin daha sonraki dönemini büyük ölçüde etkiledigini ve saglikli gelisime yön verdigini ifade eden uzmanlar, Türkiye’de tek basina anne sütü ile beslenme oraninin düsük oldugunun saptandigini kaydettiler.

Arastirmada, 4 ay olarak bulunan bu süreyle ilgili farkli ekonomik düzeylerdeki tüm annelerin ayni yanlisi yaptiginin belirlendigini anlatan uzmanlar, ek besinlere erken baslama ve verilecek ek besin türünün yanlis seçilmesinin de çocuklarda çesitli sorunlara neden oldugunu söylediler.

Uzmanlar, ishalli hastaliklarin gelismekte olan ülke çocuklarinda gelismis ülkelere göre daha sik görüldügüne, daha ciddi seyrettigine ve daha çok ölümlere neden olduguna da isaret ederek, ishalden ölümleri ve ishal görülmesini engelleyen en önemli faktörlerden birisinin anne sütü oldugunu bildirdiler.

Degisik sosyoekonomik düzeylerdeki annelerin çocuk beslenmesi uygulamalarinin benzer oldugunu ve ayni yanlislari yaptiklarini dile getiren uzmanlar, tüm annelerin beslenme bilgi düzeylerinin artirilmasi gerektigini kaydettiler.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası