Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyabetlileri bekleyen gizli tehlike

Ihmal edilen seker hastaliginin, gözdeki kilcal damarlari daraltarak, körlüge kadar varan hasarlara neden olabilecegi bildirildi.

Diyabet hastalarinin, saglikli bir kisiye göre körlük riski 25 kat daha fazla. Göz sagliginin korunmasi için seker hastalarinin, en az 6 ayda bir kez, ayrintili göz kontrolünden geçmesi gerekiyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Göz Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Okudan, seker hastaliginin, katarakt ve göz tansiyonu gibi hastaliklarin disinda, retinadaki kan damarlarinin tahrip olmasiyla “Diyabetik Retinopati” denilen daha tehlikeli bir rahatsizliga neden oldugunu söyledi.

Diyabetik Retinopati’nin, toplumda oldugu gibi doktorlar tarafindan da çok fazla bilinmedigini, ancak seker hastalarinin karsilasabilecegi en tehlikeli komplikasyonlarindan birisini olusturdugunu ifade eden Okudan, “Bu hastalik, kan sekeri yükselen hastalarda, gözün arka kisminda bulunan ve görmeyi gerçeklestiren sinir tabakasindaki kilcal kan damarlarda ciddi boyutlarda hasara yol açabilir” dedi.

“Diyabetik Retinopati”ye en çok, “çalisan kesim” olarak nitelendirilen 20-64 yas arasindaki kisilerde rastlandigini belirten Okudan, “Körlüge yol açan etkenlerin en basinda yer alan bu hastalik ile bagli komplikasyonlari, seker hastalarinin yilda yaklasik yüzde 12’sinin körlükle karsi karsiya kalmasina neden olmaktadir” diye konustu.

ÖNLENEBILIR VEYA TEDAVI EDILEBILIR

Bu hastaligin 30 yil öncesine kadar önlenemez ve nispeten tedavi edilemez bir hastalik olarak görüldügünü kaydeden Okudan, söyle devam etti: “Laser teknolojisindeki gelismelerin de katkisiyla artik, bu hastalik (önlenebilir veya tedavi edilebilir) körlükler etkenleri sinifina dahil olmustur. Retinopati, gözün arka kismindaki kan damarlarinda, sert firçamsi dallar ve sert skar dokulari olusturmaktadir. Bu olusumlar ise retinanin beyne, bozulmus sekiller göndermesine neden olur. Bu nedenle diyabet hastalari, normal bir kisiye göre 25 kat daha fazla körlük riski tasimaktadir.”

15 yillik bir diyabet hastasinda Retinopati gelisme riskinin yüzde 80 oldugunu vurgulayan Okudan, nedeni henüz tam olarak anlasilamayan Retinopati’nin en çok görüldügü kisilerin, seker hastalari disinda hamileler ve hipertansiyon hastalari oldugunu bildirdi.

EN AZ 6 AYDA BIR AYRINTILI GÖZ KONTROLÜ SART

Okudan, göz sagliginin korunmasi için seker hastalarinin en az 6 ayda bir ayrintili göz kontrolünden geçmesi gerektigini belirterek, ülkemizde iç hastaliklari bölümünde görev yapan doktorlarin, kendilerine gelen seker hastalarini Diyabetik Detinopati taramasi için ayni zamanda göz doktorlarina yönlendirmesinin çok faydali olacagini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası