Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sporcu sagligina dikkat!

Adana Sporcu Saglik Merkezi Sorumlusu Dr. Turgay Happani, saglik muayenelerinde gerekli özen gösterilmedigi ve konuya ciddi yaklasilmadigi için sporcularda beklenmedik ölüm vakalari ve çesitli riskler yasandigini bildirdi.

Dr. Turgay Happani, geçmis yillarda sezon öncesinde sporcularin her yil lisanslarini vize yaptirmak için gerekli olan saglik raporlarini, herhangi bir doktordan hatta muayene bile olmadan hatir yoluyla aldiklarini öne sürerek, “Yeni sistemle bunu önledik” dedi.

Sporcu Saglik Merkezi’nin Adana’da 3 yildir faaliyette bulundugunu ve bu süre içinde 35 bin sporcuyu muayene ettiklerini kaydeden Adana Sporcu Saglik Merkezi Sorumlusu Happani, sunlari söyledi: “Yeni baslayan veya aktif olarak spor yapan insanlarda buna bagli olarak bazi rahatsizliklar ortaya çikabilir. Ayrica, genetik özellikler veya mevcut hastaliklar da spor yapan kisinin yasamini tehdit edebilir. Bunun önüne geçmek için tüm sporcularin her yil, sezon öncesi ve ortasinda olmak üzere 2 kez muayeneden geçirilmesi gereklidir. Tam idrar, kan ve gaita tahlilleri, EKG, efor testi, toraks grafileri mutlaka yapilmalidir. Özellikle elit sporcularin EKO, MR, solunum fonksiyon testleri ve izokinetik testleri yapilmalidir.”

DIKKATI ÇEKICI ÖRNEKLER VE KOORDINASYONUN ÖNEMI

Büyük transfer ücretleri alan sporcularin, otomobillerine verdikleri önemi sagliklarina göstermediklerini ifade eden Dr. Happani, Besiktas’ta oynayan Resit, Fenerbahçe’de oynayan kardesi Kayhan ile Adanaspor’da oynayan diger kardesi Irfan’in, son olarak da Fransa’da yapilan Konfederasyon Kupasi’nda Kamerunlu Feo’nun ölümüne dikkati çekerek, “Sadece bu örnekler bile sporcularin saglik kontrollerinin önemini kanitlamaktadir” diye konustu.

Son yillarda Futbol Federasyonu’nun “Profesyonel kulüplerde spor hekimi bulundurma zorunlulugu” getirmesinin çok isabetli oldugunu, ancak bazi kulüplerde bu konunun halen ciddiye alinmadigini ifade eden Happani, konusmasini söyle tamamladi: “Kulüplerde, antrenörler ve menajerlerin spor hekimi ve masörlerle yakin iliskilerde bulunmasi ve koordineli çalismalari gerekmektedir. Ekip çalismasi içinde, tüm sporcularda sakatlik ve hastaliklar ancak bu sekilde önlenebilir veya azaltilir. Ne yazik ki birçok profesyonel kulüplerimizde bu koordine saglanmadigi için beklenmedik saglik sorunlari yasanmaktadir. Spor hekimi kadar kulüplerin psikolog, hatta beslenme uzmani bile bulundurmalari artik lüks görülmemelidir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası