Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sporcu sagligina dikkat!

Adana Sporcu Saglik Merkezi Sorumlusu Dr. Turgay Happani, saglik muayenelerinde gerekli özen gösterilmedigi ve konuya ciddi yaklasilmadigi için sporcularda beklenmedik ölüm vakalari ve çesitli riskler yasandigini bildirdi.

Dr. Turgay Happani, geçmis yillarda sezon öncesinde sporcularin her yil lisanslarini vize yaptirmak için gerekli olan saglik raporlarini, herhangi bir doktordan hatta muayene bile olmadan hatir yoluyla aldiklarini öne sürerek, “Yeni sistemle bunu önledik” dedi.

Sporcu Saglik Merkezi’nin Adana’da 3 yildir faaliyette bulundugunu ve bu süre içinde 35 bin sporcuyu muayene ettiklerini kaydeden Adana Sporcu Saglik Merkezi Sorumlusu Happani, sunlari söyledi: “Yeni baslayan veya aktif olarak spor yapan insanlarda buna bagli olarak bazi rahatsizliklar ortaya çikabilir. Ayrica, genetik özellikler veya mevcut hastaliklar da spor yapan kisinin yasamini tehdit edebilir. Bunun önüne geçmek için tüm sporcularin her yil, sezon öncesi ve ortasinda olmak üzere 2 kez muayeneden geçirilmesi gereklidir. Tam idrar, kan ve gaita tahlilleri, EKG, efor testi, toraks grafileri mutlaka yapilmalidir. Özellikle elit sporcularin EKO, MR, solunum fonksiyon testleri ve izokinetik testleri yapilmalidir.”

DIKKATI ÇEKICI ÖRNEKLER VE KOORDINASYONUN ÖNEMI

Büyük transfer ücretleri alan sporcularin, otomobillerine verdikleri önemi sagliklarina göstermediklerini ifade eden Dr. Happani, Besiktas’ta oynayan Resit, Fenerbahçe’de oynayan kardesi Kayhan ile Adanaspor’da oynayan diger kardesi Irfan’in, son olarak da Fransa’da yapilan Konfederasyon Kupasi’nda Kamerunlu Feo’nun ölümüne dikkati çekerek, “Sadece bu örnekler bile sporcularin saglik kontrollerinin önemini kanitlamaktadir” diye konustu.

Son yillarda Futbol Federasyonu’nun “Profesyonel kulüplerde spor hekimi bulundurma zorunlulugu” getirmesinin çok isabetli oldugunu, ancak bazi kulüplerde bu konunun halen ciddiye alinmadigini ifade eden Happani, konusmasini söyle tamamladi: “Kulüplerde, antrenörler ve menajerlerin spor hekimi ve masörlerle yakin iliskilerde bulunmasi ve koordineli çalismalari gerekmektedir. Ekip çalismasi içinde, tüm sporcularda sakatlik ve hastaliklar ancak bu sekilde önlenebilir veya azaltilir. Ne yazik ki birçok profesyonel kulüplerimizde bu koordine saglanmadigi için beklenmedik saglik sorunlari yasanmaktadir. Spor hekimi kadar kulüplerin psikolog, hatta beslenme uzmani bile bulundurmalari artik lüks görülmemelidir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası