Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kök hücreler ile kalp yenileniyor

Sadece Türkiye’de her yil 140 bin kisi kalp kasinin fonksiyonunu kaybetmesine bagli olarak yasamini yitiriyor.

Son yillarda yapilan arastirmalar, kök hücrelerinin kalpte yeni doku gelisimini sagladigini ve bunun bir gün kalp hasarlarinda en iyi tedavi yöntemi olarak kullanilabilecegini gösteriyor.

Dünyada en önde gelen ölüm nedenlerinden biri kalp krizleri. Kalbe kanin gitmesini saglayan atardamarlarin tikanmasi sebebiyle kalp krizi olusuyor. Tikanma sonucunda kalp kaslari kansiz kalarak ölüyor. Sadece Türkiye’de her yil 140 bin kisi kalp kasinin fonksiyonunu kaybetmesine bagli olarak yasamini yitiriyor. Bugüne kadar yapilan çalismalar kalp kasi hasarina bagli kalp yetmezligi gelisen hastalar açisindan bir umut içermiyordu. Bunun sebebi ise zarar gören kalp kaslarinin kendi kendilerini yenileyebilme özelligine sahip olmayisindan kaynaklaniyordu. Ancak son zamanlarda gerçeklestirilen bazi arastirmalar ümit verici sonuçlar içeriyor.

Ön çalismalar, zarar gören kalbe dogrudan kök hücre enjekte edilmesiyle kalbin yeniden eski islevine kavustugunu ortaya koyuyor. Acibadem Hastanesi Bakirköy Kardiyoloji ve Iç Hastaliklari Uzmani Dr. Ali Denktas günümüzde çok az hasta üzerinde gerçeklestirilen bu uygulamalarin gelecek vaat ettigini belirtiyor.

KÖK HÜCRE MUCIZESI

Kök hücreler, birçok dokuda bulunan ve degiserek vücudun diger dokularini olusturma yetenegine sahip bir grup hücre. Kök hücrelerin vücuttaki diger tip hücrelere farklilasma özelliginin kesfedilmesi ile birlikte bu hücrelerin kanser, felç, kalp ve birçok genetik kaynakli hastaliklarin tedavisinde kullanilabilecegi fikri ortaya çikiyor. Bu fikirden hareketle tüm dünyada çesitli arastirmalar yapiliyor. Bu çalismalarin önemli bir bölümü kalp hastaliklari üzerine yogunlasmis durumda. Ilk olarak hayvanlar üzerinde yapilan arastirmalar artik insan üzerinde de deneniyor.

Dr. Denktas konuyla ilgili sunlari söylüyor: “Hastanin kanindaki kök hücreler ayristirilarak zarar görmüs kalp kasini besleyen damara enjekte edildi. Bir diger çalismada ise by - pass sirasinda kalp kasina kök hücre enjekte edildi. Ayrica katater yöntemleri de kullanilarak da kalp kasina dogrudan enjeksiyon yapildi.Su ana kadar bu yöntemle yaklasik yüzün üstünde kisiye uygulama yapildi. Bu uygulamalar su an için çok yeni. Ancak görülen su ki kök hücre enjekte edilen hastalarda kalbin kasilmasinda düzelme gözlendi ve ölü olan bölgelerde canlilik tespit edildi.”

GELECEGIN UYGULAMASI

Yapilan tüm bu çalismalarin sonuçlari gelecek açisindan olumlu sonuçlari ortaya koyuyor. Dr. Denktas gelecekte kök hücrelerin daha sik kullanilacagina isaret ederek söyle devam ediyor: “Su anda hastalardan alinan kandaki kök hücreler enjekte ediliyor. Gelecekte bu tarz uygulamalarin artmasiyla kordon kanindaki kök hücreler de hastalara nakletme imkani dogacak. Kordon kaninda en zengin kök hücreler bulundugu için bugün kordon kani saklanan bebekler için 30 - 40 sene sonra bu kök hücreler büyük olasilikla çok faydali olacak.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası