Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kola Zarar Deposu

Çukurova Üniversitesi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Murat Sert, kolali içeceklerde bagimlilik yaratan kafein disinda da sagliga zararli diger katki maddeleri oldugunu bu konudada özellikle çocuk ve gençlerin bilinçlendirilmesi gerektigini söyledi. Ç.Ü. Tip Fakültesi Pediatrik Metabolizma-Endokrinoloji Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Sert, yaz aylarinda kolali içecek tüketiminin “çilginlik boyutuna” ulastigini, ancak bu tür içeceklerdeki katki maddeleri içinde sadece kafeinin “günah keçisi” ilan edildigini, diger zararli maddelerden ise yeterince söz edilmedigini belirtti. Mesrubat firmalarinin, kafeini, “lezzet katmak” için kullandiklarini belirttiklerini ifade eden Murat Sert, “Ancak tüm bilim adamlari, bunda asil amacin, bagimlilik yaratmak ve tüketimi artirmak oldugu görüsünde birlesmektedirler” dedi.

Sert, küçük yastaki çocuklarda kolali içecek tüketiminin gelecekte bagimliliga yol açtigini ve aliskanlik yarattigini, oysa saglikli içecekler olan ayran ve meyve sulari tüketiminin ise ikinci planda kaldigini ifade etti. “Mesrubatlardaki tek zararli madde, kafein degildir” diyen Sert, söyle konustu: “Özellikle diyet koladaki bazi maddeler de en az kafein kadar zararli. Bu maddelerden ‘aspartam’ beyin fonksiyonlarini etkiliyor, ‘fosforik asit’ vücudun kalsiyum dengesinin bozulmasina ve kemiklerin zayiflamasina yol açiyor, ‘eksitotoksin’ beyindeki sinir hücrelerini asiri uyararak yakabiliyor, ‘aspartik asit’ ise ileri yaslarda hafiza kaybina neden oluyor.”

Doç. Dr. Sert, sigaranin sagliga zararli olmasi nedeniyle reklaminin yasaklandigini, hatta üzerinde “sagliga zararlidir” yazisinin da bulundugunu belirterek, benzer uygulamanin bu tür içecekler konusunda da gerçeklestirilmesi gerektigini kaydetti. Sert, “Firmalar, ambalajlarin üzerine katki maddelerini yazmali. Bununla da kalmayip, bunlarin saglik üzerindeki olumsuz etkilerini de açiklamali” dedi.

Sert, gençlerin bilinçlendirilmelerinin önemine dikkati çekerek, dengeli ve saglikli beslenme için anne ve babalarinin örnek olmalari gerektigini sözlerine ekledi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası