Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kola Zarar Deposu

Çukurova Üniversitesi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Murat Sert, kolali içeceklerde bagimlilik yaratan kafein disinda da sagliga zararli diger katki maddeleri oldugunu bu konudada özellikle çocuk ve gençlerin bilinçlendirilmesi gerektigini söyledi. Ç.Ü. Tip Fakültesi Pediatrik Metabolizma-Endokrinoloji Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Sert, yaz aylarinda kolali içecek tüketiminin “çilginlik boyutuna” ulastigini, ancak bu tür içeceklerdeki katki maddeleri içinde sadece kafeinin “günah keçisi” ilan edildigini, diger zararli maddelerden ise yeterince söz edilmedigini belirtti. Mesrubat firmalarinin, kafeini, “lezzet katmak” için kullandiklarini belirttiklerini ifade eden Murat Sert, “Ancak tüm bilim adamlari, bunda asil amacin, bagimlilik yaratmak ve tüketimi artirmak oldugu görüsünde birlesmektedirler” dedi.

Sert, küçük yastaki çocuklarda kolali içecek tüketiminin gelecekte bagimliliga yol açtigini ve aliskanlik yarattigini, oysa saglikli içecekler olan ayran ve meyve sulari tüketiminin ise ikinci planda kaldigini ifade etti. “Mesrubatlardaki tek zararli madde, kafein degildir” diyen Sert, söyle konustu: “Özellikle diyet koladaki bazi maddeler de en az kafein kadar zararli. Bu maddelerden ‘aspartam’ beyin fonksiyonlarini etkiliyor, ‘fosforik asit’ vücudun kalsiyum dengesinin bozulmasina ve kemiklerin zayiflamasina yol açiyor, ‘eksitotoksin’ beyindeki sinir hücrelerini asiri uyararak yakabiliyor, ‘aspartik asit’ ise ileri yaslarda hafiza kaybina neden oluyor.”

Doç. Dr. Sert, sigaranin sagliga zararli olmasi nedeniyle reklaminin yasaklandigini, hatta üzerinde “sagliga zararlidir” yazisinin da bulundugunu belirterek, benzer uygulamanin bu tür içecekler konusunda da gerçeklestirilmesi gerektigini kaydetti. Sert, “Firmalar, ambalajlarin üzerine katki maddelerini yazmali. Bununla da kalmayip, bunlarin saglik üzerindeki olumsuz etkilerini de açiklamali” dedi.

Sert, gençlerin bilinçlendirilmelerinin önemine dikkati çekerek, dengeli ve saglikli beslenme için anne ve babalarinin örnek olmalari gerektigini sözlerine ekledi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası