Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


7’nci kromozomdaki gen dizilimi belirlendi

Bilim adamlari, insandaki hatali el ve yüz gelisimi, sagirlik, kistik lifler, lif kanseri, lösemi ve diger bazi kanser türleriyle baglantili olan yedinci kromozomdaki gen diziliminin belirlenmesi çalismalarini tamamladilar.

Amerikali ve Alman bilim adamlarinin yaptiklari, sonuçlari “Nature” dergisinde bugün yayimlanan çalismayla, dizilimi belirlenen kromozomlarin sayisi böylece altiya ulasmis oldu.

Bu kromozom, bugüne degin desifre edilen kromozomlarin da en kapsamlisi. Bu kromozomda yaklasik 1150 gen bulunuyor ve bu genler toplam 153 milyon DNA sifresi içeriyor. Bu genlerden birinin, kanserli hücrelerin neden bazi ilaçlara direnç gösterebildiginin anlasilmasina yardimci olabilecegi açiklandi. Diger bazi genlerin de organizmanin bagisiklik sistemiyle baglantili oldugu kaydedildi.

Çalismada yer alan, ABD’deki Washington Üniversitesi’ne bagli “Genome Sequencing Center”in baskani Dr. Richard Wilson, yaptigi açiklamada, “Yedinci kromozomun desifre edilmesiyle birlikte, gen ansiklopedisinin bir baska cildi de artik arastirmaya hazir halde” dedi.

Dr. Wilson, belirlenen bazi genlerin, bazi kanser türlerine sahip insanlarin gen sistemlerinde neler olup bittiginin anlasilmasini, yeni tedaviler, genetik ilaçlar gelistirilmesini saglayacagini kaydetti. Dr. Wilson, beyaz kan hücreleri kanseri, lif kanseri ve löseminin (kan kanseri) bazi tipleriyle baglantili bir dizi genin de yine yedinci kromozomda bulundugunu belirlediklerini ifade etti. Yedinci kromozomun, “Williams-Beuren sendromu (WBS)” diye adlandirilan, yüz gelisiminde düzensizlikler yaratan, zihinsel gelisimi yavaslatan rahatsizlikla ilgili birkaç geni de içerdigi kaydedildi. Dr. Wilson, “Saniyorum, elde ettigimiz sonuçlari kullanarak, bas ve yüz gelisimiyle ilgili bazi genetik bilgilere ulasabilecegiz” dedi.

Yedinci kromozomun dizilimini gösteren tüm bilgiler, arastirmacilarin serbestçe ulasabilecegi bir sekilde internete konulacak.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası