Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Türkiye’nin saglik düzeyi bozuluyor’

23-25 Haziran tarihleri arasinda, Cumhuriyet Üniversitesi Tip Fakültesi Halk Sagligi Anabilim Dali Baskanligi’nin ev sahipligiyle gerçeklestirilen 8. Ulusal Halk Sagligi Günleri’nin sonuç bildirgesi açiklandi.

8. Ulusal Halk Sagligi Günleri’nin sonuç bildirgesinde, ülkemizin saglik düzeyi göstergelerinin ekonomik olanaklariyla açiklanamayacak ölçüde ve asla hak etmedigi biçimde bozulmakta oldugu kaydedildi. Bildirgede ayrica, bebek ölümleri oranlarinin hala çok yüksek oldugu, anne ölümlerinin de yüzde 83’ünün önlenebilir nedenlerden kaynaklandigi, 10 milyon insanin da açlik sorunuyla karsi karsiya oldugu açiklandi.

Sivas’ta 23-25 Haziran tarihleri arasinda, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tip Fakültesi Halk Sagligi Anabilim Dali Baskanligi’nin ev sahipligini yaptigi “8. Ulusal Halk Sagligi Günleri”nin sonuç bildirgesi açiklandi. Bildirgede, Türkiye’nin her yerinden yogun katilim alan ve 3 gün üren toplantida, “Saglik Için Sosyal Bilimler” temasinin, önde gelen pek çok sosyal bilimcinin de katkisi ile agirlikli olarak islendigi, çok sayida panel, konferans, yuvarlak masa toplantisi düzenlenerek, bildirinin disiplinlerarasi bilimsel anlayis ile özenle degerlendirildigi kaydedildi.

Ülkede pek çok bakimdan çok sikintili dönem yasandigi, on yillardir sürdürülen hatali ekonomi politikalari ile gelir dagiliminin artik katlanilamaz derecede bozuldugu, Türkiye bu bakimdan dünyada en olumsuz birkaç ülke arasinda yer aldigi ifade edilen bildirgede, “Yoksullasma, adeta bilinçli biçimde yatay ve dikey planda kabul edilemez boyutlara tirmandirilmis, halkimizin yüzde 38’i günde 1,5 dolardan daha az bir gelir ile yasamak zorunda birakilmistir” denildi.

ÖNLEMLER

Bildirgede, halk sagligi açisindan alinmasi gereken önlemler, söyle siralandi:

Ülkemizin saglik düzeyi göstergeleri, ekonomik olanaklariyla açiklanamayacak ölçüde ve asla hak etmedigi biçimde bozulmaktadir.

Bebek ölümleri hala çok yüksektir, anne ölümlerinin yüzde 83’ü önlenebilir nedenlerdendir.

Açlik, 10 milyonu askin insanimizin en dramatik sorunu olarak ilk siradadir. Çevre korunamamakta, cinsiyet ayrimciligi dahil birçok alanda esitsizlikler giderilememektedir.

Küresellesme adiyla IMF, DB, Dünya Ticaret Örgütü gibi araci kurumlar eliyle dayatilan sözde “Yeni Dünya Düzeni”, ülkede yarattigi ekonomik krizlerle sosyal bunalimlari tetikleme noktasindadir.

Ülkenin ve ulusun yazgisiyla derinlemesine ve dogrudan ilgili söz konusu makro politikalar, demokrasi geregi katilimcilik ve uzlasmacilik anlayisindan uzak biçimde, yetkililerce açik dayatma ile yürürlüge konmaktadir. Bu tutum son derece tehlikeli bulunmaktadir.

Sonuç olarak, halkimizin saglikli bir gelecege kavusabilmesi için öncelikle ulusal kaynaklarin verimli biçimde harekete geçirilmesi gerekmektedir.

Saglik hizmetleri devletin anayasal görevi olup, bu alandaki özellestirmeye son verilmelidir.

“Genel Saglik Sigortasi” ve “Aile Hekimligi” modelleri ülkemiz bünyesine uygun olmayip, pahalidir ve bu alanda da dis dayatmalara boyun egilmemelidir. Aile hekimligi yerine halk sagliginda ülkemizin basarili deneyimi olan toplum hekimligi uygulamasi benimsenmelidir.

Saglik insan gücü planlamasi gözden geçirilmeli, yeni tip fakültesi açilmamali, alinan ögrenci sayilarinda azaltmaya gidilmelidir. Hekim issizligi kapiya dayanmistir. Sözlesmeli istihdam, basta is güvencesi olmak üzere ciddi sakincalar yaratmaktadir, bundan vazgeçilmelidir.

Akilci ilaç kullanimini, bu alandaki korkunç israfin hatta soygunun engellenmesinin yani sira, halkin sagliginin korunup gelistirilmesinde son derece etkili bir araç olarak görmekteyiz. Asi ve ilaç üretimi stratejik önem tasiyan konulardir ve ulusal önceliklerimiz içinde olmalidir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası