Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Türkiye’nin saglik düzeyi bozuluyor’

23-25 Haziran tarihleri arasinda, Cumhuriyet Üniversitesi Tip Fakültesi Halk Sagligi Anabilim Dali Baskanligi’nin ev sahipligiyle gerçeklestirilen 8. Ulusal Halk Sagligi Günleri’nin sonuç bildirgesi açiklandi.

8. Ulusal Halk Sagligi Günleri’nin sonuç bildirgesinde, ülkemizin saglik düzeyi göstergelerinin ekonomik olanaklariyla açiklanamayacak ölçüde ve asla hak etmedigi biçimde bozulmakta oldugu kaydedildi. Bildirgede ayrica, bebek ölümleri oranlarinin hala çok yüksek oldugu, anne ölümlerinin de yüzde 83’ünün önlenebilir nedenlerden kaynaklandigi, 10 milyon insanin da açlik sorunuyla karsi karsiya oldugu açiklandi.

Sivas’ta 23-25 Haziran tarihleri arasinda, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tip Fakültesi Halk Sagligi Anabilim Dali Baskanligi’nin ev sahipligini yaptigi “8. Ulusal Halk Sagligi Günleri”nin sonuç bildirgesi açiklandi. Bildirgede, Türkiye’nin her yerinden yogun katilim alan ve 3 gün üren toplantida, “Saglik Için Sosyal Bilimler” temasinin, önde gelen pek çok sosyal bilimcinin de katkisi ile agirlikli olarak islendigi, çok sayida panel, konferans, yuvarlak masa toplantisi düzenlenerek, bildirinin disiplinlerarasi bilimsel anlayis ile özenle degerlendirildigi kaydedildi.

Ülkede pek çok bakimdan çok sikintili dönem yasandigi, on yillardir sürdürülen hatali ekonomi politikalari ile gelir dagiliminin artik katlanilamaz derecede bozuldugu, Türkiye bu bakimdan dünyada en olumsuz birkaç ülke arasinda yer aldigi ifade edilen bildirgede, “Yoksullasma, adeta bilinçli biçimde yatay ve dikey planda kabul edilemez boyutlara tirmandirilmis, halkimizin yüzde 38’i günde 1,5 dolardan daha az bir gelir ile yasamak zorunda birakilmistir” denildi.

ÖNLEMLER

Bildirgede, halk sagligi açisindan alinmasi gereken önlemler, söyle siralandi:

Ülkemizin saglik düzeyi göstergeleri, ekonomik olanaklariyla açiklanamayacak ölçüde ve asla hak etmedigi biçimde bozulmaktadir.

Bebek ölümleri hala çok yüksektir, anne ölümlerinin yüzde 83’ü önlenebilir nedenlerdendir.

Açlik, 10 milyonu askin insanimizin en dramatik sorunu olarak ilk siradadir. Çevre korunamamakta, cinsiyet ayrimciligi dahil birçok alanda esitsizlikler giderilememektedir.

Küresellesme adiyla IMF, DB, Dünya Ticaret Örgütü gibi araci kurumlar eliyle dayatilan sözde “Yeni Dünya Düzeni”, ülkede yarattigi ekonomik krizlerle sosyal bunalimlari tetikleme noktasindadir.

Ülkenin ve ulusun yazgisiyla derinlemesine ve dogrudan ilgili söz konusu makro politikalar, demokrasi geregi katilimcilik ve uzlasmacilik anlayisindan uzak biçimde, yetkililerce açik dayatma ile yürürlüge konmaktadir. Bu tutum son derece tehlikeli bulunmaktadir.

Sonuç olarak, halkimizin saglikli bir gelecege kavusabilmesi için öncelikle ulusal kaynaklarin verimli biçimde harekete geçirilmesi gerekmektedir.

Saglik hizmetleri devletin anayasal görevi olup, bu alandaki özellestirmeye son verilmelidir.

“Genel Saglik Sigortasi” ve “Aile Hekimligi” modelleri ülkemiz bünyesine uygun olmayip, pahalidir ve bu alanda da dis dayatmalara boyun egilmemelidir. Aile hekimligi yerine halk sagliginda ülkemizin basarili deneyimi olan toplum hekimligi uygulamasi benimsenmelidir.

Saglik insan gücü planlamasi gözden geçirilmeli, yeni tip fakültesi açilmamali, alinan ögrenci sayilarinda azaltmaya gidilmelidir. Hekim issizligi kapiya dayanmistir. Sözlesmeli istihdam, basta is güvencesi olmak üzere ciddi sakincalar yaratmaktadir, bundan vazgeçilmelidir.

Akilci ilaç kullanimini, bu alandaki korkunç israfin hatta soygunun engellenmesinin yani sira, halkin sagliginin korunup gelistirilmesinde son derece etkili bir araç olarak görmekteyiz. Asi ve ilaç üretimi stratejik önem tasiyan konulardir ve ulusal önceliklerimiz içinde olmalidir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası