Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hassas ciltlere, kozmetik uyarisi!

Far, pudra, ruj gibi renkli makyaj malzemeleri, parfüm, kolonya ile kokulu sabun ve nemlendirici kremlerin hassas ciltlerin günese karsi duyarliliklarini artirdigi kaydedildi.

Özellikle asiri hassas ve sorunlu cilde sahip olanlarin, renkli ve kokulu kozmetik ürünleri kullanarak günese çikmalarinin, bazi hastaliklara yol açabilecegi belirtildi.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Varol Lütfü Aksungur, günese karsi alerjisi ya da ciltte lekelere dayali sorunu olanlarin, renkli ve hos kokulu kozmetik ürünlerini kullanirken dikkatli olmalarini istedi.

Far, pudra, ruj gibi renkli makyaj malzemeleri, parfüm, kolonya ile kokulu sabun ve nemlendirici kremlerin hassas ciltlerin günese karsi duyarliliklarini artirdigini kaydeden Prof. Dr. Aksungur, “Hassas ciltler yogun günes isigindan olumsuz etkilenir. Ancak bir de renkli ve hos kokulu kozmetikler kullanilarak günese çikilmasi halinde bu etki, bir kat daha artar” dedi.

TERCIHTE DIKKAT

Halk arasinda “gebelik maskesi” olarak bilinen ve gebelik sonrasinda ortaya çikan lekelerin de asiri günes isigindan korunmasi gerektigini vurgulayan Prof. Dr. Aksungur, söyle devam etti: “Gebelik lekesi ve sivilceye bagli lekeleri olan kisiler, yogun makyaj ya da kokulu kozmetikler kullanarak günese çikmamali. Bu kozmetik ürünlerindeki renk ve koku verici maddeler, yogun günes isigina maruz kalinca ciltteki duyarliligi artirici etki yapabilirler. Cildinde alerjik rahatsizlik ve leke olanlarin, renkli ve kokulu ürünleri günes altinda yogun olarak kullanmalari, basta egzama olmak üzere çesitli hastaliklara yol açabilir.”

Prof. Dr. Aksungur, saglik sorunlari ile karsi karsiya kalinmamasi için kullanilan kozmetik ürünlerinin seçiminde, gerekli testlerden geçmis ve Saglik Bakanligi’nin belirledigi standartlara sahip ürünlerin tercih edilmesi gerektigini hatirlatti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası